Prečo dýchame smog amorálnosti?

Necítite sa v našej spoločnosti už poriadne priotrávení tou čudnou presexualizovanou atmosférou? Ja áno. Mám štyridsiatku, vychutnávam si život rodiny ktorú milujem a mám rád Slovensko. Preto si ho všímam a záleží mi na ňom. Pociťujem vďačnosť, keď sa pozerám z okna vlaku či autobusu MHD, keď šoférujem alebo kráčam ulicou a často opakujem: „Bože, žehnaj našu krajinu!“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Odkedy som pochopil, že vo vesmíre sme neboli prví a nie sme zvrchovaní vládcovia Nekonečna, pociťujem silnú motiváciu robiť všemožné dobré veci. Šíriť ich a vidieť, že majú efektívny dopad na spoločné dobro a život. Preto ma trápi, keď je naše ľudské spolužitie v tých najcitlivejších oblastiach poškodzované vplyvmi, ktoré nám v konečnom dôsledku spôsobia ďalšiu deštrukciu.

Viem, že v tom nie som sám. Trápi to veľa ľudí. Viem, že sú tu desiatky tisícov znepokojených, rozčúlených a frustrovaných ľudí, ktorí tiež vidia ako je naše Slovensko vo verejnom priestore vulgarizované médiami rôzneho druhu. Z rôznych strán sa na nás hrnie nesprávne zobrazovaná ľudská nahota, dvojzmyselnosť, erotika, perverzita, násilnosti, agresívnosť, neúcta k ľudskej dôstojnosti. Miera tejto záplavy sa už dá nazývať aj ohrozovaním mravnosti a sexuálnym obťažovaním. Predovšetkým však ide o tých bezbranných a najzraniteľnejších medzi nami – deti a mladistvých, ktorí toto všetko nevedia zrelo posúdiť a zatriediť. Lenže netýka sa to len ich – toto všetko mení a poškodzuje aj myslenie a konanie nás, dospelých.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležitá spoločenská téma

Vďaka pán minister Maďarič, gratulujem a reagujem! Ide tu v skutku o širokú spoločenskú tému – vysielanie televízií, pôsobenie internetu, tlačové periodiká, reklamné billboardy, erotické inzeráty v dennej tlači prinášajúcej správy. Toto všetko sa prenáša do spoločenského života. Hrubne nám reč, umenie, stráca sa slušnosť vo vzťahoch, úcta a gentlemanstvo mužov voči dámam je už priam nevídaná zriedkavosť. Zasahuje to však ešte hlbšie. Prehnaná vizualizácia sexuality a vulgárna dvojzmyselnosť spôsobujú zníženie záujmu o skutočnú telesnú intimitu v partnerských vzťahoch, pretože máme dojem, že sexuálny náboj je všadeprítomný.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto ma nesmierne potešilo a priam vystrelilo na rovné nohy, keď pred niekoľkými dňami minister kultúry pán Marek Maďarič začal vyjadrovať svoje znepokojenie nad stupňujúcou sa mierou hrubosti, nad barbarizáciou spoločnosti a nekultúrnosťou vysielania našich známych súkromných televízií, ktoré v ľuďoch dráždia najnižšie pudy. Zverejnil Otvorený list adresovaný ústavným činiteľom, predstaviteľom kultúry, školstva, cirkví a poslancom ho poslal v skrátenej forme s vyjadrením nádeje že sa pridáme. Zo všetkých síl kričím: ÁNO!!!

Ešte pred tým ako urobil pán minister túto výzvu kolegyňa, poslankyňa, Jana Žitňanská podala pozmeňujúci návrh na obmedzenie vysielania mravne závadných programov až po 22.00 hodine, aby ich nemohli sledovať deti, ktoré sú poobede po škole doma bez prítomnosti rodičov. Súkromní vysielatelia Tv Joj a Tv Markíza sú totiž natoľko bezohľadní, že mravne závadné reality šou opakujú vo vysielaní aj doobeda a poobede. Ako už vieme, jej návrh strana Smer neschválila. Vyčítali návrhu, že je nepresne formulovaný a nebol by účinný. Chápem to tak, pán minister, že na seba beriete povinnosť ho opraviť a zavedenie prísnejšej opony dosiahnuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Deti a mládež

Som presvedčený, že prehnanou vizualizáciou sexuality sú najviac ohrozené naše deti a mládež. Oni sa stretávajú s týmto vyobrazením denno-denne a môžu si vytvoriť obraz pokrivenej sexuality. Každá múdra krajina si chráni to najcennejšie čo má: svoju budúcnosť - svoje deti. Aký postoj k tomu máme my? Možno si poviete, veď čo tam potom. Veď to sú len deti, oni sa s tým nejako vysporiadajú. To je však omyl. Naše deti a mládež formuje aj prostredie, v ktorom žijú. Ak žijú v dobrom prostredí, vyrastú z nich s veľkou pravdepodobnosťou čestní a dobrí ľudia. Ak žijú v prostredí plnom vulgarizmov a erotiky, tak si naň jednoducho zvyknú. A prestanú vidieť v ľuďoch, to hlboké a vzácne, čo v každom z nás je. My sme mali tú šancu vyrastať v čistom prostredí, bez erotických fotiek na novinovom papieri, či zahanbujúceho a odpudzujúceho obsahu televízneho vysielania. Dajme túto šancu aj tejto mladej generácií a aj tým ďalším. Zaslúžia si to. Neberme im to právo.

Skryť Vypnúť reklamu

Je nesprávne argumentovať tým, že internet je „plný“ mravne závadného obsahu, mládež si to tam nájde a tak je zbytočné snažiť sa meniť to pri tlači. Takto vravia tí, čo všetko hodnotia práve len zo svojej najobľúbenejšej perspektívy. Pozrime sa na to z rôznych strán. Inernet a tlač sú rozdielne médiá a rozdielnym spôsobom nás ovplyvňujú, preto ich treba rozdielne chápať. Značná časť súčasnej spoločnosti – malé deti, ako aj ľudia staršieho veku nie sú aktívnymi používateľmi internetu, ale tlač a bilboardy s explicitným sexuálnym obsahom pôsobia na spoločnosť všade a bez prestávky. Internet si musíte "zapnúť" a vyvinúť aktivitu, pracovať s ním; tlač sa nám „natíska“ aj v čakárni u lekára, vo výkladoch stánkov, v hypermarketoch a formuje myslenie. Mne záleží práve na tejto skutočnosti a preto ju riešim.

Petícia

Preto vás chcem, priatelia, všetkých pozvať, aby sme sa spoločne zapojili do petície s názvom „Petícia za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore.“ Vyzývam nielen svojich voličov a kresťanov, ale všetkých rodičov, študentov, či budúcich rodičov, vychovávateľov, športových trénerov, pedagógov, výchovných pracovníkov aby sa zapojili do tejto petície. Je potrebné, aby zaznel náš spoločný apel. Je to pre budúcnosť našich detí. A pre dobrý, prospešný vývoj našej malej krajiny v strede Európy. Papierové petičné hárky na podpis nájdete na mojom webe.

Tu je link: www.branislavskripek.sk/docs/peticny-harok.pdf

Keď ich nazbieram desiatky tisícov, zájdem s nimi za pánom ministrom a predložím tento apel od verejnosti v Národnej Rade SR.

Ďalšie kroky...

Na októbrovú schôdzu NR som predložil novelu zákona 445/1990 Z.z., ktorej cieľom je stanoviť podmienky predaja a rozširovania tlače s erotickým obsahom. Tento zákon nikomu nič nezakazuje. Hovorí iba o tom, že kto chce vydávať takúto tlač, nech označí svoje tituly nápisom „erotická tlač“ a takto označené tituly budú podliehať špeciálnemu režimu predaja - nemôžu byť vystavované na verejnosti ani vo výkladoch stánkov, ani predávaný osobám pod 18rokov veku.

Verím, že pre túto moju novelu zákona nájdem širokú podporu medzi spoluobčanmi aj medzi poslancami parlamentu a to naprieč politickým spektrom. Nechce sa mi totiž veriť, že by si niekto z nás želal ponechať úroveň tlače na Slovensku v takom stave, v ako je to dnes. Citujem pána ministra: „Vyzývam cirkvi, aby aktívnejšie a adresnejšie uplatnili svoj hodnotový vplyv. ... Verím že sa pripojíte k mojej výzve a že sa nám spolu podarí zvrátiť trend stupňujúcej sa vulgárnosti a nekultúrnosti v najsledovanejších médiách na Slovensku. ... Verím, že sa nám spolu podarí zvrátiť trend stupňujúcej sa vulgárnosti a nekultúrnosti v najsledovanejších médiách na Slovensku.“

Všetko je veľmi jednoduché – erotika patrí do erotických časopisov a má svoj vyhradený priestor aj v predaji. Vyjadrujem v zastúpení stoviek tisícov ľudí na Slovensku, že si už neželáme vulgarizáciu médiami hrubou a odpudzujúcou sexualizáciou našej krajiny, nášho životného prostredia. Chceme tu žiť ako ľudia, nie ako živočíchy, ktorých zaujímajú len ich zmyslové pudy. Buďme ľuďmi na úrovni.

Link na petíciu:

http://www.peticie.com/peticia_za_ochranu_mravnosti_deti_a_mladeze_vo_verejnom_priestore

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu