Európska únia padá na zlých vzťahoch. Zmeňme to!

Aj vy nedôverujete Európskej únii? Máte dôvod. Rozpad vzťahov medzi centrálou Európskej únie a členskými štátmi prispeli k tomu, že často nerozumieme  tomu, čo sa v Bruseli rieši.  Obnovenie dôvery považujem za jednu z hlavných výziev, pred ktorou budeme stáť aj 24. mája, keď si budeme voliť svojich zástupcov do europarlamentu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Rozhodol som sa kandidovať do tejto inštitúcie z viacerých dôvodov, ktoré som opísal v predchádzajúcom blogu (http://branislavskripek.blog.sme.sk/c/354876/Je-potrebne-vratit-hlas-krestanom-v-EU.html#t2). Dnes by som rád niečo napísal o svojom volebnom programe, s ktorým sa uchádzam o vašu podporu. Môj program má šesť bodov. Považujem za kľúčové obnovenie dobrých vzťahov, ktoré prinesú dobré ovocie do celého európskeho spoločenstva a tak priblížiť politiku EÚ obyvateľom Slovenska. Predpokladá to však zmenu v pochopení čo je hodné tej najvyššej úcty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Európa ľudskej dôstojnosti

Európa akoby strácala ľudskú tvár a nevážila si ľudský život. Potraty, eutanázie, bioveda a biovýskum, ktoré manipulujú nezvratným spôsobom s ľudským životom, prinášajú smrť. A nie život. Zúčastnil som sa na Pochode za život a myslím si, že je našou povinnosťou chrániť každý ľudský život od počatia až po prirodzenú smrť. Považujem za zvrátené "nové práva" ako právo na dieťa či právo ženy na potrat. Budem sa zasadzovať za to, aby ženám, pokiaľ sa ocitnú v situácii nechceného tehotenstva, bola poskytnutá pomoc, ktorá im ponúkne aj iné možnosti ako smrť počatého dieťata.

SkryťVypnúť reklamu

2. Sloboda vierovyznania, svedomia a vyjadrovania

Antidiskriminačná politika EÚ, ako stará paradigma, prináša trpké ovocie hlavne pre kresťanov. Viacerí kresťania sú dnes v Európe diskriminovaní. Rodičia si slobodne nemôžu vybrať, ako budú vychovávať svoje deti. Nemôžu nesúhlasiť s tým, čo ich deti v školách učia na sexuálnej výchove. Ak to odmietajú, dostávajú dokonca až tresty odňatia slobody. Dokonca v jednej správe, ktorú sa našťastie nepodarilo prijať, pracovníci nemocníc by si nemohli uplatniť výhradu vo svedomí pri vykonávaní potratov.

Poznám viacero prípadov, keď moslimovia, ktorí konvertovali na kresťanstvo, boli ohrozovaní na živote moslimskými bratmi. Štát a EÚ ich nijako neochraňovala a neochraňuje. Oni nemajú právo vyznávať svoju vlastnú vieru bez toho, aby im niekto ublížil? Veľmi málo sa hovorí o tomto probléme a vôbec sa nerieši. A tu treba tiež zmenu!

SkryťVypnúť reklamu

3. Manželstvo - vzťah muža a ženy

Som za to, aby EÚ rešpektovala zvrchovanosť rodiny založenej na manželstve muža a ženy. Dvaja muži, či dve ženy si nemôžu založiť rodinu. Ak sú chcú spolu žiť, tak ok. Ale nech to nenazývajú rodinou či manželstvom. Nech je to partnerstvo, v ktorom však nebudú deti vystavované experimentom s homosexuálnou výchovou. Neexperimentujme s našimi deťmi!

4. Inkluzívny rast

Výsledkom starých paradigiem je aj zvýšenie chudoby v členských krajinách a tiež to, že mladí ľudia nemajú prácu. Sú potom bez šance osvojiť si pracovné návyky a získať prácu. Nemyslím si, že existuje politik, ktorý vytvoril čo i len jedno pracovné miesto. Pracovné miesta vytvárajú podnikatelia. Rodinné firmy, malí a strední podnikatelia sú chrbtovou kostrou každej správne nastavenej ekonomiky. Avšak dnes vidíme to, ako si nadnárodné spoločnosti platia svojich lobistov, ktorí pre nich vybavujú výhodné podmienky na podnikanie. Využijú výhody zo svojich dohôd s vládou, daňové prázdniny, ale pracovníkom ktorých zamestnávajú diktujú prevažne minimálne mzdy. Keď pominú daňové výhody, poľahky sa udeje že si megakoncern zbalí svoje kufre a ide stavať nový závod niekde hlbšie na východ, kde sú ešte menšie platové podmienky a štedré štátne výhody.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto oblasti vidím novú paradigmu v podpore domácich podnikateľov, ktorí budú vytvárať pracovné miesta doma, vo svojej rodine, najbližšej komunite (obec, mestečko) a tak budú silno spätí s krajinou. Dnes vidíme na Slovensku to, že zahraniční investori dostávajú z našich daní štedrú dotáciu, ale slovenskí podnikatelia dostávajú len darčeky vo forme zvyšovania daní, rôznych odvodov, poplatkov a pod. Toto treba zmeniť!

5. Zelené technológie a rodinné farmy

Príroda a pôda je to, o čo sa máme starať a zvelaďovať to. Budem presadzovať zákony na ochranu prírody ako aj podporu zelených technológií. Malé rodinné farmy považujem za dôležité nielen pre vytváranie nových pracovných miest, ale aj pre produkciu kvalitných slovenských potravín. Naše obchody sú plné odpadových potravín zo zahraničia. Naši poľnohospodári nie sú konkurencieschopní, nakoľko dotačná politika EÚ viac podporuje staré členské štáty ako nové. Dotačné podmienky musia byť rovnaké pre všetky krajiny EÚ.

6. Novodobé otroctvo

Mnohí Slováci odišli do zahraničia preto, že si nenašli prácu. Avšak ich príbeh pokračoval smutne. Naleteli podvodníkom a skončili ako novodobí otroci bez pasu, peňazí a svojej dôstojnosti. Popri cestách a po chodníkoch európskych miest "šlapú" za svojim otrasným osudom znásilneného a zotročeného života tisíce žien. Ľudia sú v Európe dokonca unášaní na odobratie orgánov, čo je len znesiteľnejšia fráza pre obyčajné vraždenie ľudí za účelom zisku z tohto obchodu. Smutné a otriasajúce príbehy sa netýkajú len Slovenska, ale skoro celého východného bloku. Toto je potrebné zastaviť a pomôcť k tomu, aby policajné zložky v rámci členských krajín boli súčinné a navzájom spolupracovali pri zastavovaní tejto trestnej činnosti.

Tento blog píšem akurát potom ako som sa vrátil z východného Slovenska. Cestujem pravidelne za svojimi voličmi a miesta, kde ma môžete stretnúť nájdete na mojej stránke.

Budem rád, ak sa pristavíte a poviete mi, o čom premýšľate, čo navrhujete, kam by sme sa mali uberať. Ak mi dáte poverenie zastupovať vás v EP, ani potom moje cestovanie nekončí. Brusel je len dve hodiny lietadlom z Bratislavy, časovo je bližšie ako cesta autom do Sniny. Budem mávať pravidelné diskusné stretnutia tak, ako som to robil doposiaľ.

Považujem za dôležité, pokiaľ sa rozhodnete dať mi svoj hlas, aby sme zostali spolu v kontakte a dávali mi spätnú väzbu na moji činnosť v EÚ.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu