Prečo stojím za hnutím OĽaNO

OĽaNO dlhodobo bojuje proti korupcii, klientelizmu, zneužívaniu eurofondov a pod. Ak niekto búši na poplach a vynáša na svetlo nekalé praktiky a zlodejiny súčasnej vlády, je to Igor Matovič a ľudia okolo neho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Predvolebný boj vrcholí. Naša krajina je polepená bilboardami, zo schránok vypadávajú priam desiatky kandidátskych letáčikov. Každý deň sú ohlásené tri až štyri tlačové besedy. A tiež sme si možno už zvykli na to, že pracovnou metódou našej vládnucej jedinej strany je vo finále vytiahnuť na svojich politických oponentov nejakú zákernosť, ktorou chce demagogicky znemožniť osobnosti alebo celé politické subjekty. Tieto voľby nie sú výnimkou.

Medializovaná „kauza“ o daňových podvodoch Igora Matoviča ukazuje, že ani kriminalizácia predvolebného politického boja nie je pánovi premiérovi cudzia. Nakoniec, ide „len“ o hru: očierniť súpera, navodiť podozrenia a tým znížiť preferencie. Žiaľbohu, na Slovensku to na mnohých skutočne funguje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebudem sa tu však zaoberať akoby na oplátku všetkými kauzami premiéra Fica a jeho garnitúry (len) za posledné štyri roky. Bol by to dlhý a smutný výpočet. Naviac, mnohé z korupčných a zlodejských káuz dobre popísali moji poslaneckí kolegovia a kandidáti OĽaNO.

V tomto období nejasností a pochybností by som chcel zhrnúť niekoľko argumentov, prečo stojím za hnutím OĽaNO a budem krúžkovať jeho kandidátov aj v týchto voľbách.

Transparentná a protikorupčná strana

OĽaNO dlhodobo bojuje proti korupcii, klientelizmu, zneužívaniu eurofondov a pod. Ak niekto búši na poplach a vynáša na svetlo nekalé praktiky a zlodejiny súčasnej vlády, je to Igor Matovič a ľudia okolo neho. Voliči môžu polemizovať, či by nemal byť vyváženejší politik, či by sa OĽaNO nemalo zamerať aj na iné témy. Ale pravdou ostáva, že Matovič a jeho hnutie je politickým prorockým hlasom v krajine s jasným odkazom: Prestaňte kradnúť, začnite viesť politický étos transparentne a čitateľne, nech sa Slovensko môže rozvíjať a nech tu obyčajný človek žije dôstojne.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým podstatným faktom je, že hnutie OĽaNO nie je previazané so žiadnym oligarchom ani finančnou skupinou. Volebný program je preto skutočne dielom ľudí, ktorí vedia kam mieria, chcú pre Slovensko dobré riešenia a nemusia sa prispôsobovať chúťkam boháčov v zákulisí. 

Hnutie plné schopných ľudí

Na OĽaNO si cením, že dáva veľký priestor pre nestraníkov – osobnosti, ktoré nie sú viazané štruktúrami, vnútrostraníckym bojom, sympatiami voči predstaveným a pod. Pred štyrmi rokmi sme sa s Rišom Vašečkom dostali do parlamentu práve preto, lebo nám štyria Obyčajní dali miesto na kandidátke - a to bez vydierania a podmieňovania za niečo. Proste priamo. Dnes majú kresťania na kandidátke ešte viac miest. Ak chceme vidieť u nás zmenu politickej kultúry, upriamme pozornosť na tie zoskupenia, ktoré sú schopné prijať nezávislých občianskych kandidátov a nechať ich pôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Občas zaznievajú hlasy, že práve nezávislé osobnosti sú politicky nespôsobilé a nespoľahlivé. Rád týmto hlasom pripomínam, že to boli práve poslanci z klubu OĽaNO, ktorí sa zaradili medzi najaktívnejších v parlamente (najviac predložených návrhov, najviac otázok na vládu). Tiež rád poukazujem na to, ako sme po vstupe do NR SR stále a zo všetkých strán počúvali ako rýchlo sa rozpadneme, lebo sme len skupina neriadených striel a nič nedokážeme. Myslím, že úprimný a premýšľajúci človek dnes môže OĽaNO hodnotiť a uznať, že to tak nie je.

Mýliť sa a učiť sa

Hovoriť pred parlamentnými voľbami 2016, že nie je koho voliť mi príde absurdné. V Európskom parlamente sa denne učím, že vzťah medzi voličom a politickým reprezentantom nie je milostný príbeh z romantického filmu. Z času na čas dostanem od voličov správy, v ktorých zahorknuto vyjadrujú svoje znechutenie z toho či onoho hlasovania a oznamujú mi, že už ma nebudú voliť. Ja sa vtedy pýtam, či to je všetko, kam občan dorástol... Naozaj si myslíme, že sa so svojou stranou, hnutím názorovo stotožním na 100%? Naozaj očakávame, že všetky vystúpenia politikov budú bezchybné a bezproblémové? Buďme nekompromisní v principiálnych veciach a trpezliví v tých, ktoré treba obrúsiť. Neznechucujme sa pri prvej negatívnej udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že pes ktorý šteká, nehryzie

Som za rovný politický boj a od predstaviteľov vlády očakávam jednanie na úrovni. Preto je pre mňa skoro neuveriteľné, čo premiér urobil. Premiérska tlačovka na Úrade vlády, navážanie sa do jedného opozičného politika, hovoriť toľko zjavne prekrútených vecí, ba použiť aj informácie ku ktorým nemôže mať prístup a zákon to neumožňuje kvôli ochrane osobnosti, to je za hranicou fungovania právneho štátu.

No myslím si, že aj toto posledné očierňovanie Igora Matoviča nám môže poslúžiť na dobré. Premiér Robert Fico sa bojí a útočí na toho, koho považuje za ohrozenie. Nepriamo tak ukazuje na dobrú prácu hnutia OĽaNO a očakávaný úspech vo voľbách. Razia v rodinnej firme, vytiahnutie 8 rokov starých záležitostí, z ktorých vyrába „kauzu“ jasne dokazujú, že sme na správnej stope a že tlačíme na citlivé miesta súčastnej vlády. Verím, že budem mať možnosť v tom pokračovať aj v nasledujúcich voľbách. Verím, že slovenský volič napriek všetkej nechutnosti slovenskej politiky dozrieva a bude vedieť 5.marca voliť obozretnejšie.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu