Urazený postoj po brexite nikomu nepomôže

Minulý týždeň sme zistili ako dopadlo hlasovanie Britov v referende. Tento týždeň ma napĺňal smútok z dvoch vecí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Predreferendová kampaň ukázala, že používanie lží a surového klamania, ktoré poznáme zo slovenských reálií, nie je úplne cudzie ani európskym politikom. Je to zapáchajúca pokrivenosť, ktorá by mala byť pochovaná. Mrzí ma, že takéto konanie vôbec existuje.

Druhý smútok prežívam z toho, že Briti naozaj odchádzajú. Je to škoda. V týchto dňoch som sa v EP napočúval, ako sa mnohí politici vyjadrovali. Či už to boli liberáli, konzervatívci, zelení alebo socialisti - že EÚ sa musí reformovať a musí byť menej “bruselská”. Ja však dodávam, že európski politici a úradníci by sa mali oprostiť pocitu, že sú to oni, ktorí budú určovať všetkým, čo majú robiť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento týždeň to zrazu vyzeralo, že všetko v Únii sa ide zmeniť. Mňa by však zaujímalo akým spôsobom, aby to nezostalo len v rovine rečí. Iní sa vyjadrujú, že nastane ešte väčší priestor na federalizáciu. Nemyslím si, že by to malo nastať. Naopak, je tu skôr volanie po decentralizácii. Vráťme sa radšej k tomu, že budeme európske spoločenstvo, ako sme to volali pred pár rokmi a nie ako dnešný názov Únia.

Referendum ukázalo tiež na hlboké rozpory a rozdelenie Spojeného Kráľovstva. Volili mestá proti vidieku, mladí proti rodičom a starým rodičom a tiež jednotlivé krajiny kráľovstva sa v hlasovaní tiež rozdelili do dvoch nezmieriteľných táborov. Podobne rozdelenú krajinu sme nedávno tiež videli v susednom Rakúsku pri prezidentských voľbách, ktoré sa budú opakovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje sa, že veľa ľudí po celej Európe nerozumie tomu, čo ich krajine a im osobne prináša členstvo v EÚ. Komunikačný jazyk mnohých lídrov a európskych úradníkov je pre bežného človeka nezrozumiteľný. Zmeny sú potrebné a nie je možné ich viac odkladať. Nebol som prívržencom Brexitu, pretože som si želal VB ako súčasť EÚ. Práve táto ostrovná krajina bola pre Úniu veľkým prínosom, pretože tlačila na reformy a zmeny vo fungovaní Únie, ktoré ako sa ukazuje, naliehavo potrebujeme. Bez Britov a ich pragmatického prístupu naozaj môže byť tlak na federalizáciu Únie silnejší. Toto moje presvedčenie pramení z osobnej skúsenosti, ako člena politickej frakcie EKR, kde podstatnú časť členskej základne tvoria práve britskí poslanci, ktorí nás učili dodržiavať demokratické spôsoby.

SkryťVypnúť reklamu

Akokoľvek kontroverzne však môžeme vnímať rozhodnutie obyvateľov Veľkej Británie vystúpiť z EÚ, musíme ho rešpektovať. Našou snahou v týchto chvíľach by malo byť zachovať pokoj a v reakcii na výsledok podať ruku na ďalšiu spoluprácu a partnerstvo medzi nami.

O to viac ma prekvapuje razantný, ostrý jazyk predstaviteľov Únie, že rozchod nebude priateľským a Británia by mala okamžite odísť. Takýto ostrý slovník a prchké vyjadrenia nepovažujem sa správne, ale za postoj, ktorý ide proti myšlienkam európskej spolupráce zbližovania krajín a ľudí. Som presvedčený, že EÚ by mala byť k Britom, aj napriek ich hlasovaniu, zmierlivá a priateľská.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že zodpovednosť za odchod jednej z kľúčových krajín z Únie by mali prevziať i predstavitelia európskych inštitúcií. Vyhlásenia predsedu Európskej komisie Jeana Claude Junckera, ktorými podrazil nohy Davidovi Cameronovi a arogantné výhražné odkazy, ktoré posielal do Británie cez médiá považujem za neprijateľné.

V historicky prvom vystúpení skutočne kľúčového člena EÚ ide o vážny precedens, z ktorého sa musíme všetci poučiť. Množstvo ľudí má pochybnosti o pozitívnom prínose a fungovaní Európskej únie. Eurofondy, sloboda cestovania či jednotná mena sú dnes pre mnohých ľudí akoby samozrejmé.
Úniu však dobieha i to, že ju technokrati a byrokrati postavili predovšetkým na peniazoch. A zabudli na hodnoty. Kresťanské korene, tradície a dedičstvo postupne opúšťali alebo sa ho systematicky zbavovali (ako napríklad v prípade návrhu ústavnej zmluvy, kde z textu vypustili zmienku o Bohu). Dlhodobo propagujú ľavicovo liberálnu ideológiu a podlamujú tým silu západnej civilizácie. Hrozivá demografická krivka či oslabovanie inštitúcie manželstva a rodiny sú dôsledkom tejto politiky, ktorú musíme zastaviť.

Mojim spoločným cieľom spolu s kolegami z frakcie Európskych konzervatívnych reformistov bola a stále je reformovaná EÚ. Túto myšlienku považujem pre jej budúcnosť za nosnú a budem v nej určite pokračovať. Budem ďalej apelovať a vyzývať, aby sme sa vrátili k našej identite a duchovným koreňom Európy.

Spojené kráľovstvo aj napriek ľudovému plebiscitu bude najbližším partnerom členských krajín. Aj preto sa Británia a Európska únia musia pozerať do budúcnosti a hľadať nové formy spoločnej spolupráce, ktorá bude prínosná pre obe strany.

Branislav Škripek

Kliknite sem, ak chcete odoberať môj pravidelný newsletter. Je zadarmo a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu