Anna Kolesárová – bojovníčka za ľudskú dôstojnosť

Ľudská dôstojnosť je niečo, čo človek hlavne počas vojny stráca veľmi často, teda okrem svojho života. Videl som to mnohokrát, keď som navštívil krajiny, kde ľudia musia žiť vo vojnovom stave a nie v mieri, tak ako je tomu u nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Z vojakov sa stávajú „stroje na zabíjanie“ a ženy, ktoré nájdu na dobytom území považujú prevažne za vojnovú korisť. Je to hrozné napísať, ale znásilnenia žien sa stávajú súčasťou každého vojnového konfliktu. Ľudia neuveriteľne trpia a sú schopní robiť také veci, na ktoré by v mieri ani nepomysleli a za ktoré sa by sa hanbili.

Naši predkovia ku sklonku druhej svetovej vojny vedeli, že Červená armáda znásilňuje. Preto sa mladé ženy snažili „maskovať“ a tak to robila aj Anna Kolesárová. Chodila v čiernych šatách svojej zosnulej matky. Ale v ten osudný deň jej to nepomohlo. Ruský vojak sa nechcel len najesť a Anna sa zdala ľahká korisť. Možno aj sám bol prekvapený, že sa mu mladučká dievčina nechcela podvoliť. Veď, ktorá žena by sa chcela dobrovoľne vydať do rúk násilníka? Anna sa vzoprela a prišla o život. Vojak ju zastrelil. Dá sa pochopiť dnes jej gesto a skutok? Nechať sa zabiť len preto, aby nebola znásilnená? Nemala mu to len predsa dovoliť a zachrániť si tým život?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž, neviem, možno by bolo presnejšie pomenovať jej skutok ako boj za ľudskú dôstojnosť. A to nie /len/ jej, ale aj toho vojaka! Veď pri znásilnení sa muži chovajú ako „zvery“ a vynucujú si sexuálny styk, ktorý má svoje miesto a hlboké opodstatnenie v zodpovednom manželstve, po slobodnom súhlase partnerky. Zo žien sa znásilnením stávajú obete sexuálnych chúťok. Poukazujem na to, že v tom momente strácajú svoju ľudskú dôstojnosť práve tí muži - a svojim obetiam spôsobujú otrasné traumy. Anna Kolesárová ukázala, akou vysokou je to hodnotou. Ak by onen ruský vojak túto ohavnosť bol dokonal, nestratila bu ju práve svojím rozhodnutím a postojom. A ako každá obeť násilia, musela by sa nevyhnutne vysporiadať s následkami takéhoto poníženia, útlaku a hlbokej ľudskej urážky. Je to zaiste prípad každej zo žien, ktoré prežijú tento hrozne traumatizujúci čin.

SkryťVypnúť reklamu

Už sa nikdy nedozvieme, nad čím uvažovala Anna v posledných chvíľach svojho života. Jedno je však isté. Svojou smrťou zabránila tomu, aby ju ruský vojak znásilnil. Smrť je vysoká cena, ktorú musela Anna zaplatiť za zachovanie ľudskej dôstojnosti. A toto sa ťažko chápe neveriacim priateľom. My, ako kresťania veríme, že život po smrti pokračuje. Smrť nie je konečná stanica. Je len prechodom do existencie v prítomnosti Boha – do niečoho neporovnateľne lepšieho, alebo tam, kde je akékoľvek vnímanie šťastia pri Bohu odopreté – do niečoho skutočne hrozného. Jednoducho - jedno je nebo, to druhé je proste peklo. Vieme, že slasť neba strácajú tí, ktorí páchajú ohavné a zlé skutky. Anna Kolesárová ukázala tomu vojakovi inú perspektívu. Možno sa práve toto stalo impulzom pre neho, aby zmenil svoje zmýšľanie (robil pokánie) a mal šancu sa dostať do neba. Doteraz nie je známe ako tento muž ďalej žil. Možno sa to časom dozvieme.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes však vieme, že Anna je v nebi. Prejavila osobné hrdinstvo, aby obránila hodnoty, na ktorých jej záležalo. Celý proces blahorečenia je oslavou toho, že v nebi máme mladé slovenské dievča, ktoré malo odvahu povedať nie a tým dala vojakovi šancu získať svoju ľudskú dôstojnosť späť.

Považujem za symbolické, že v deň tejto oslavy v Košiciach sa bude konať aj Pride pochod. Hádam už nič nemôže byť vo väčšom kontraste ako tieto dva podujatia. Každý si môže vybrať slobodne, čo bude 1.9. oslavovať a ktoré podujatie je viac o ľudskej dôstojnosti a zdroja, odkiaľ pramení. Nielen o slobode, robiť si práve to, čo chcem JA a kam ma vedú moje sklony a chúťky. A to je dobré, že žijeme v slobodnej krajine, kde sa snažíme žiť vedľa seba aj keď máme rôzne názory. A možno aj tento deň sa stane väčším dňom pre pochopenie na obidvoch stranách. Modlím sa, aby ľudia prichádzajúci na obe podujatia prijali odkaz Anny Kolesárovej do svojho srdca a vždy mysleli na svoju ľudskú dôstojnosť ako aj ostatných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Branislav Škripek

 

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu