Paliatívna starostlivosť na okraji pozornosti

Ľudský život je jedinečným darom od Boha a je potrebné ho prijať so všetkým, čo k nemu patrí. Okrem lásky, radosti a úspechov k nemu patrí i bolesť, choroba, ale aj smrť. Pokojný odchod zo života a zmiernenie bolesti či utrpenia pre odchádzajúcich a ich rodiny by malo byť v centre spoločenského úsilia, nie na jeho okraji.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

To, čo k životu patrí, tomu by sme sa nemali brániť ani odmietať o tom hovoriť. Dôstojný odchod zo života je predsa želaním každého z nás a týka sa to nás všetkých. V medicíne sa prístup, ktorý zlepšuje kvalitu starostlivosti o odchádzajúcich pacientov a ich rodín, nazýva paliatívna starostlivosť alebo paliatívna medicína.

Paliatívna medicína je zameraná na približne posledný rok zostávajúceho života s nevyliečiteľným ochorením. Venuje sa komplexnej starostlivosti. Tak zo zdravotného, sociálneho či duchovného pohľadu. Som hlboko presvedčený, že potrebujeme viac takéhoto prístupu a starostlivosti. Je to vo vyspelom svete bežný prístup, ktorý štát na všetkých úrovniach podporuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vlastne znamená slovo “paliatívna”? Je to slovo latinského pôvodu, ktoré znamená prikrývka, plášť. Paliatívna medicína sa stará o pacientov s nevyliečiteľnou chorobou a symbolicky “prikrýva” ich bolesti a iné symptómy - ako problémy s dýchaním, zmätenosť, vracanie a pod. 

Na Slovensku vznikli prvé oddelenia paliatívnej starostlivosti pred 20 rokmi. Odvtedy žiaľ mnohé zanikli, pretože zdravotný systém v našej krajine im neumožnil prežiť. O to viac ma trápia správy o veľkom plytvaní v slovenskom zdravotníctve!

Hoci sa nám podarilo definovať všetko potrebné v našich zákonoch, v praxi štát zlyháva. Máme nedostatok lekárov, špecialistov zaoberajúcich sa paliatívnou medicínou. Bez nich nie je možné vytvoriť tzv. minimálnu sieť. Ďalším problémom je, že zdravotné poisťovne odmietajú platiť paliatívne oddelenia s odôvodnením, že dostatočne zabezpečujú všetku potrebnú starostlivosť na iných oddeleniach, a teda paliatívnu starostlivosť nepotrebujú. Podporujú radšej liečebne dlhodobo chorých, ktoré sú socialistickým reliktom a absolútne neadekvátnou odpoveďou na potreby umierajúcich a ich blízkych.

SkryťVypnúť reklamu

Hospicová starostlivosť je užšou súčasťou paliatívnej medicíny. Je to starostlivosť lekárov a sestier ako aj opatrovateľov o pacientov zomierajúcich na nevyliečiteľné ochorenie buď v domácej starostlivosti (domáci paliatívny/hospicový tím) alebo v posteľovom zariadení (hospic), pretože je potrebné denne zisťovať, či netrpia neznesiteľnými fyzickými, psychickými alebo spirituálnymi príznakmi. Lekár je neoddeliteľnou súčasťou tímu. Zdravotné poisťovne hradia asi 60% nákladov na túto zdravotnú starostlivosť. Pacienti a ich rodiny si musia časť zdravotnej starostlivosti v hospicoch priplácať nemalými sumami.

SkryťVypnúť reklamu

Paliatívna medicína a paliatívna starostlivosť sú už v mnohých európskych krajinách etablovanou zdravotnou praxou.

Dnes existuje jediné oddelenie paliatívnej starostlivosti. Oddelenie paliatívnej medicíny a klinickej onkológie NOÚ v Bratislave, ktoré má k dispozícií 4 lekárov a 19 zdravotných sestier, ktorí sa starajú ročne o 200 pacientov. Lekári sú pod neustálym tlakom a musia sa vysporiadať okrem medicínskych aj s etickými otázkami.

Myslím si, že je dôležité, aby sme sa rovnako ako dôstojnej starobe venovali a vytvárali podmienky v našej spoločnosti i téme dôstojného odchádzania. Aby sme vytvorili lepšie podmienky pre lekárov s týmito pacientami a ich rodinami, ktorí spoločne s nimi prežívajú posledné chvíle lúčenia. Potreba je o to naliehavejšia, že starších ľudí bude v našej spoločnosti neustále pribúdať.

SkryťVypnúť reklamu

Práve posilnenie paliatívnej starostlivosti napomôže tomu, aby nám naši blízki a raz aj my sami neodchádzali na druhý svet v utrpení, niekde na vyležaných nemocničných lôžkach. Je čas otvoriť tému a položiť si otázku, čo sme ochotní v tejto veci spraviť. Týmto malým príspevkom som chcel dať tému paliatívnej starostlivosti viac do pozornosti laickej ale i odbornej verejnosti. Aby sme si naliehavosť riešenia jej nedostatočnej podpory uvedomili skôr, ako sa s ňou osobne stretneme. Vtedy už bude neskoro.

http://vybrali.sme.sk/c/Paliativna-starostlivost-na-okraji-pozornosti/

Chcete odoberať newsletter o mojej práci v EP a na Slovensku? Je zadarmo a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu