Začarovaný kruh korupcie musíme rozotnúť

Korupcia sa ukazuje ako jeden z najväčších problémov v ponovembrovom vývoji našej mladej republiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Blíži sa dôležité výročie Nežnej revolúcie. Je to okrúhly dátum, ktorý nás núti hodnotiť výsledok našej cesty počas uplynulých 25 rokov. Dnes je úplne jasné, že nám nepomôže, keď si budeme pred problémami zakrývať oči. Korupcie sa nezbavíme, ak ju nebudeme otvorene konfrontovať, ak o nej nebudeme adresne hovoriť, nepomenujeme príčiny a otvorene riešiť následky tejto rakoviny spoločnosti.

Začarovaný kruh

Všetko začína v našom vnútri. Keď nám v spoločnosti chýba viera a rešpekt voči Bohu, morálka, pozitívne vzory, vyrastajú osobnosti, ktoré sú náchylné podľahnúť krivým chodníkom. Politici prestanú myslieť na službu spoločnosti, začnú myslieť na seba. Stávajú sa úplatnými, začnú túžiť po moci a vplyve. Aby boli dôležití! Dosadzujú „svojich ľudí“ do verejných pozícií a títo im slúžia. Nie spoločnosti, ale „svojim“. Takto sa rodia a fungujú politické nominácie. (áno, aj tento pán  je príklad politickej nominácie!) Tie sú tým najlepším predpokladom pre korupciu. Čo to je korupcia? Zneužívanie zverenej moci na súkromný úžitok alebo osobný prospech. V praxi to znamená, že umožnia neprimerane zarobiť (kradnúť) spriatelenej firme. Tá ich za to odmení. Podielom z nakradnutého a financovaním ďalšej kampane korupčným politikom, aby mohli v korupčnom správaní pokračovať. Úspech takýchto „aparátčikov“ v ďalších voľbách uzatvára začarovaný kruh korupcie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biznis na ľudskom nešťastí

Prípad nákupu CT prístroja v Piešťanoch a v ďalších nemocniciach je len smutným svedectvom o zneužívaní moci vo verejnej sfére. Je to smutný obraz o stave našej spoločnosti. Žijeme v krajine, kde z predražených nákupov a doslova okrádania nemocníc profituje firma, o ktorej dnes už nikto nepochybuje, že je napojená na elity vládnej strany SMER-SD. Firma obchoduje za trojnásobne ceny. Jeden CT prístroj namiesto troch! To naozaj majú ľudia čakať na vyšetrenie v poradovníku, lebo niekto nemá dosť…!? Predstavitelia vládnej strany sa neštítia ani takýchto skutkov! Ak pán premiér niekedy hovoril o „biznise so zdravím“, toto je bezcharakterný “biznis s ľudským nešťastím!” Koľko ľudí sa nedočkalo potrebného vyšetrenia a stanovenia diagnózy včas? Viete si dokresliť, čo u mnohých nasleduje potom? Zomrú…

SkryťVypnúť reklamu

Vladár, ktorý nemiluje svoju krajinu musí padnúť

Systém spravodlivosti a princíp potrestania zodpovedných na Slovensku dlhodobo zlyháva. Opozícii sa po 50 hodinovom maratóne nepodarilo premiéra odvolať. Napriek tomuto výsledku ďakujem kolegom z Národnej rady SR za vytrvalú a úctyhodnú bitku za práva našich občanov a ochranu verejných zdrojov. Túto bitku sme možno prehrali, no v konečnom dôsledku vyhráme. Lebo pýcha - a s tým spojená nenásytnosť - je skôr alebo neskôr odkázaná na pád. Mne sa zdá, že ten zvrat nastal práve v tieto dni. A bude to symbolické, vzhľadom na nastávajúce výročie novembrovej revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Nahlodajme začarovaný kruh korupcie

Vládu sme síce neodvolali, no už túto sobotu máme možnosť nastaviť novú - vyššiu laťku pre všetkých verejných funkcionárov. Vyberáme nových zástupcov v našich samosprávach. Výberom osobností, ktorých život a výsledky práce poznáme, a môžme sa na nich spoľahnúť a ktorí budú otvorení aj verejnej kontrole. Tak môžeme nahlodať začarovaný kruh korupcie v spoločnosti. Tak možno zasadiť ranu systému obohacovania sa jednotlivcov na spoločnom diele, ktorý je tak veľmi zakorenený v našej spoločnosti.

Začnime v našich obciach a mestách, šanca na zmenu pre krajinu príde čoskoro. V sobotu poďme voliť do komunálu a dovtedy sa za novú zmenu modlime.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete odoberať môj newletter? Prihlásiť sa na jeho odber môžete tu. Je zadarmo a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu