Nemecká vláda náhle zastavila dotačný program na podporu nákupu elektromobilov, pretože musí šetriť verejné financie. Každý z neho mohol získať 6 750 eur. Z daní na túto sumu išla polovica, druhou prispievali nemecké automobilky. Teraz Volkswagen oznámil, že na seba preberie celú finančnú záťaž. Keď slovenská vláda zastavila dotačný program pre nedostatok prostriedkov v štátnom rozpočte, Volkswagen Slovakia jej nepomohol. A aj dovtedy išla podpora čisto z daní obyvateľov Slovenska.
Vláda Petra Pellegriniho vyhlásila na jeseň 2019 dotačný program na nákup baterkových elektromobilov a plug-in hybridov. Na čisto elektrické batériové auto mohli ľudia získať 8000 eur, na plug-in hybrid 5000 eur. Celých 5 miliónov eur si slovenskí pracujúci zaplatili sami; kompletná suma bola vyčlenená v štátnom rozpočte.
Bohatej nemeckej vláde naopak bohaté nemecké automobilky pomáhali od začiatku. Na polovicu z takmer 7-tisícovej dotácie prispievali z vlastných zdrojov. Keď teraz musí nemecká vláda šetriť, automobilky jej okamžite podali pomocnú ruku: „VW tak okrem svojho podielu ako výrobcu vo výške 50 percent na týchto príspevkoch teraz prevezme aj podiel nemeckej vlády,“ uvádza tlačová správa. A nezostane v tom sám. Rovnaký postup oznámili aj ďalšie automobilky, medzi nimi aj Huyndai a Stellantis (býv. Peugeot).
Volkswagen, Stellantis i Huyndai (KIA Motors je súčasťou Huyndai Motor Groups) majú svoje dcérske spoločnosti aj na Slovensku. Radi sa chvália spoločenskou zodpovednosťou. Nemecký vládny program od roku 2016 podporil nákup dvoch miliónov elektromobilov a Federálny úrad pre hospodárstvo a kontrolu exportu (BAFA) to stálo 9 a pol miliardy eur!
Iba nedávno nás šéf Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR a jeden z najvyššie postavených manažérov VW Slovgakia povýšenecky poúčal, aby sme na Slovensku prestali špekulovať a konečne akceptovali masívnu elektromobilitu. Odporučil vláde, aby dotovala nákup elektrických „prinajmenšom do 5-percentného podielu bezemisných áut na našich cestách, aby sa to vôbec rozbehlo. Dôležitá je tiež dlhodobá podpora pri kúpe, minimálne na tri roky, ak to bude kratšie, minie sa to účinku.“ A keďže oznámil, že „pre našich partnerov vo vláde máme pripravený sumár tých najlepších opatrení, ktoré v iných krajinách Európy priniesli efekt,“ aj my máme jedno odporúčanie pre automobilky.
Ak sa automobilky chcú skutočne správať férovo a spoločensky zodpovedne, mali by okamžite ponúknuť dotácie pre nákup elektromobilov aj na Slovensku. Alebo ponúknuť vláde spoločné financovanie dotačného programu. Automobilky sa síce radi chvália svojim „zeleným“ prístupom, ale ten sa prejavuje len investíciami do vlastnej výroby. Je chvályhodné, ak KIA Slovakia popri tom podporuje výsadbu zelených plôch a včelárov, ale dotácia 2000 eur na jeden projekt nepredstavuje ani tretinu z nemeckej dotácie na elektromobily.
Slovenskí zamestnanci týchto automobiliek pritom zarábajú výrazne menej než ich kolegovia a kolegyne v Nemecku. Zatiaľ čo zahraničné automobilky vyvážajú zo Slovenska tučné zisky, pre ľudí u nás sú elektromobily ešte nedostupnejšie než pre ľudí v Nemecku. Namiesto investovania do lobingu za nižšie dôchodky pre slovenských pracujúcich môžu teraz Volkswagen, Stellantis a KIA Motors reálne ukázať, že im na rozvoji elektromobility u nás skutočne, a že sú ochotní do nej investovať na Slovensku aspoň to, čo úplne dobrovoľne robia v bohatom Nemecku.
Autor je štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR