Technológie a režim priniesli tejto generácii diametrálne odlišný pohľad na svet. Slovenskí „ypsilóni" sa naučili čítať a písať niekedy v roku 1990. Nastúpili do školy keď sa prestalo iskričkovať a do práce kde je počítač samozrejmosťou.
Mladí dnes vbiehajú do kukurice a áut na parkovisku potom ako zahýbajú online. Žijeme v ére úletov kedy už netreba lekársku prehliadku, aby sme spoznali chuť dobrodružstva v kúpeľoch. Manželstvo je pre mnohých len papier a rozvodov je pomaly viac ako sňatkov.
Predsudky? Seriálová zdramatizovaná realita? Nie. Je to sloboda. Voľnosť, ktorá tvaruje každého dvadsiatnika. Všetci sme formovaní vzťahmi a ľuďmi, ktorí sa pohybujú v našom okolí. Jednotlivec si sám rozhoduje či chce byť liberálny voľnomyšlienkar alebo chce vychádzať v sobotu z kostola s obrúčkou na ruke.
Mileniáni sú rôznorodí. Majú možnosť vyhľadávať sa podľa záľub, združovať a hrať v komunitách. Začleňujú sa do pouličných skupín alebo oddeľujú od okolia počítačovou stenou. Vytvárajú fóra, diskutujú o knihách, počítačových hrách alebo prírodných katastrofách. Aktívnou interakciou prejavujú svoje názory pričom rovesníkom veria viac ako rodičom a iným autoritám.
Sloboda má aj veľa nástrah a zvláštností. Nájdu sa takí čo uprednostňujú individualizmus. Niektorí praktizujú zase promiskuitný život. Možno sa vo vzťahu nudia a potrebujú skúšať stále niečo nové. Spoznávajú čo je to prázdnota, nuda a žiadny zmysel života.
Nájdu sa experimentátori, ktorí ochutnávajú svoju krv, takí čo praktikujú skupinové hladkanie a pod. A koľko ich je? Desatiny percent, často vyzdvihovaných kvôli čitateľnosti na úkor bežnej spoločnosti.
Celkovo si však indigová generácia žije pokojným životom napĺňajúc svoje detské sny a túžby. Výhodou súčasnosti je, že sny nemusia ostať snami. Príkladom môže byť štvrtáčka na základnej škole, ktorá bola zaľúbená do pesničiek od divokého anjela. Vnímala hispánsky svet cez hudbu, filmy a knihy. Dnes vďaka voľnosti jej telo mohlo vzlietnuť bezhranične ako jej duša. Vydala sa za španielskeho muža a je spokojná, že žije to o čom snívala ako dievčatko v detskej izbe...
Rozžiarená a spokojná Slovenka, ktorej sa splnila ďalšia túžba hneď po sobáši v Anglicku na internetovej diskusii píše, že si vždy priala mať mulatka a už jedného má. Ona a ani rodina isto netušili, že ju v cudzine uloví čierny amor...
Ypsilóni útočia na predpojatosť socialistickej generácie. Konfrontácia s dvojjazyčnými manželstvami, kakaovými vnúčatami a kultúrnymi rozdielmi núti starších konzervatívcov postaviť sa zoči-voči problémom z „veľkého" sveta.
„Naspídovaná" generácia robí v rýchlosti niekedy viac chýb ako osohu. Nedospelým správaním bez trpezlivosti a kompromisov si páli mosty a stráca krehko nadobudnuté väzby. Pokúšame sa mnohokrát konzumným spôsobom lásku vlastniť, ale tá sa nedá kúpiť.
Vzťahy zostávajú i naďalej starodávne a jednoduché. Nenechajú sa vyžmýkať, ani nedávajú nikdy viac ako dostanú. Lásku nevyvoláme povylepovanými srdiečkovými plagátmi a márne ju budeme dekódovať v rade jedničiek a núl....