Prvýkrát to bolo niekedy možno pred polrokom. Sledoval som obyčajné správy, presnejšie počasie. No a keď chlapík hovoril o prílive teplého vzduchu do strednej Európy, spomenul Česko, Slovensko aj Maďarsko. Dosť ma prakvapilo, že o týchto krajinách vôbec ľudia v Atlante v USA (kde CNN sídli) vedia. Ale tak možno bol ten chlapík nejaký imigrant z Európy alebo čo.
Druhýkrát to bolo oveľa väčšie prekvapenie. Ako iste viete, ku koncu minulého roka sa tu oslavovalo 20 rokov od pádu komunizmu. Na CNN sa tomu dlhodobo venovali - volalo sa to Autumn of Change (v preklade jeseň zmeny). Najskôr sa venovali Poľsku, kde to všetko začalo. Bolo to ešte v apríli, takže vtedy sa to volalo Season of Change (sezóna zmeny). No zrazu prišla od tejto revolúcie niekoľkomesačná odmlka. Veď čas je na CNN určite veľmi drahý, tak ho nebudú len tak premárňovať. Zmena prišla až v novembri. Vtedy sa diala asi najväčšia oslava ohľadom pádu komunizmu v strednej Európe, presnejšie v Berlíne, kde sa oslavoval skôr pád Berlínskeho múru. Myslím, že dosť veľkolepo.
Potom už konečne prišlo na rad Československo. My sme oslavovali až 17. novembra, čo bol vtedy utorok, no spoločnosti CNN nevadilo, že sa pádu komunizmu v Československu venujú celý týždeň. Aj keď iba v jednej relácii - World One, ktorá chodí len polhodinu, ale moderátorka robila každý deň toho týždňa živé vysielanie správ z nábrežia Vltavy, pričom v pozadí bolo vidieť Pražský hrad. Počas tohto týždňa som videl niekoľko reoprtáží. V nich sa venovali napríklad tomu, aké maju Česi dobré pivo, ako Slovensko postúpilo na MS vo futbale a tak. Samozrejme sa venovali aj tej revolúcii, ale to sa skôr venovali Česku ako Československu.
No a tak nejako sme sa dopracovali až k dnešku, teda 6.1.2010. V dnešnej relácii International Desk, čiže v hodinových správach, ktorá už dokonca patrí do prime-timu, sa venovali, medzi inými, aj téme, že policajti na letisku schovali výbušniny do batožín, pričom jedna odletela do Dublinu, keďže na ňu náš policajt zabudol. Je to veľmi vhodná správa, pretože sa v tomto čase, po nevydarenom útoku na linke Amsterdam - Dallas, všade veľmi sprísňujú bezpečnostné podmienky na letiskách a nám, teda skôr našej polícii, sa podarí načierno prepašovať výbušninu v kufri 49-ročného mechanika bez toho, aby o tom vedel.
Na celej tejto veci bolo najvtipnejšie to, že keď moderátorka (Hala Gorani) začala čítať túto správu, ja som sa proste začal smiať. Najhoršie na tom bolo, že aj táto moderátorka mala dosť na krajíčku, dosť jej trhalo kútiky, ale svojím profesionálnym prístupom to nejako zvládla. Ale podľa mňa, keby mohla, tak by sa tam začala smiať. A do konca relácie, čo bolo ešte asi desať minút (zo šesťdesiat, nebudú dávať Slovensko na začiatok), by sa iba smiala.
Tak ako som sa smial ja, či moja mama, keď sme si o tom prečítali v novinách...