Rok 2009 vo svete

Alebo svet v roku 2009? Prinášam vám prehľad udalostí, ktoré menili tvár nášho sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rok 2009 sa ani nestihol začať a už sme tu mali jeden dôležitý vojnový konflikt – Izrael napadol pásmo Gazy. Bol za to odsúdený mnohými, mnohí mu dali za pravdu. My, tu na Slovensku, sme mali iné problémy - ako šestnásta krajina v poradí sme začali platiť eurom. Platili by sme radi za všetko, ale hneď to Rusi s Ukrajincami pokazili tým, že sa k nám nedostával žiaden zemný plyn. Našťastie sme mali ropu, takisto ako aj pravidelná letecká linka US Airways Flight 1549, no do cesty sa im zaplietli vtáky a tak museli pristáť 6 minút po štarte. A prečo nepristáť na riekde Hudson? New Yorčania mali aspoň zaujímavejší deň a mohli sa tešiť, že nezahynul ani jeden zo 155 ľudí na palube.

Také šťastie už nemali júloví pasažieri letu Air France 447 z Ria de Janiera do Paríža, keď sa stroj zrútil niekde v Atlantickom oceáne a všetkých 228 ľudí na palube zahynulo. Iné to už bolo, keď lietadlo letu Yemenia 626 spadlo do mora pri pobreží Komorských ostrovov. Prežilo jedno dvanásťročné dievča, ostatných 153 pasažierov a členov posádky zahynulo.

No ale poďme na veselejšiu tému. Ešte v januári bol za v poradí štyridsiateho štvrtého prezidenta Spojených Štátov Amerických inaugurovaný Barack Obama. Od tej doby sa snaží zmierňovať napätie vo vzťahoch s inými štátmi. Zrejme sa mu to aj darí, keďže bol odmenený Nobelovou cenou za mier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Apríl bol taktiež bohatý na svetové udalosti. Na jeho začiatku Severná Kórea provokovala svojích susedov testami rakiet. V máji si tieto testy Severná Kórea, pre istotu, zopakovala. Na druhý deň po aprílových testoch je doslova celý svet šokovaný zemetrasením v L'Aquile (Taliansko) o sile 6,3 Richterovej škály, zanechávajúc takmer 300 mŕtvych, približne 1500 ranených a ďalšie tisíce bez strechy nad hlavou. Ako keby tých vyhasnutých životov nebolo málo, svetom sa začínajú šíriť správy o prvých mŕtvych s diagnózou prasačia chrípka (neskôr prasacia chrípka, nová chrípka, mexická chrípka, chrípka typu A a pod.). To, že táto chrípka nemá prakticky nič spoločné s prasiatkami si asi neuvedomili v Egypte, kde ich kvôli tejto chrípke zabili 300.000.

Prasacej chrípke sa darilo aj v júni, WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyhlásila globálnu pandémiu. To ale určite netrápilo Iráncov, ktorí si vtedy opäť zvolili za prezidenta Mahmúda Ahmadí-Nežáda. Prekvapením bolo, že v niektorých okrskoch bola viac ako stopercentná volebná účasť a tak sa Iránci vybrali do ulíc na niekoľkotýždňové demonštrácie, ktoré boli krvavo potlačované iránskou armádou. Iná bola situácia v Grónsku, kde si na znak postupného oddeľovania od Dánska schválili riadenie orgánov činných v tresnom konaní, súdnictva a prírodných zdrojov. Taktiež bola grónština uznaná ako spisovný jazyk. Štyri dni na to umiera Michael Jackson.

SkryťVypnúť reklamu

V júli sa predsedníctva Európskej Únie chopilo, po neposlušnom Česku, poslušné Švédsko. Tohoto presedníctva by sa rád chopil aj Island, schválili si totižo snahu o vstup do EÚ. Európa však určite netrápila ľudí na Blízkom východe. Ďalšie lietadlo havarovalo v Iráne - Caspian Airlines let 7908. V troskách našlo smrť všetkých 168 ľudí na palube.

V auguste sa ocitá vo veľkých problémoch juhovýchodná Ázia. Tajfún Kiko sa do histórie zapísal ako najsílnejší tajfún na Taiwane v histórii merania. Spôsobil škodu za viac ako 6,5 miliárd dolárov a zanechal za sebou 738 potvrdených mŕtyvh a približne 200 nezvestných. V Číne bolo kvôli nemu evakuovaných jeden a pol milióna ľudí.

September sa nesie v znamení prírodných katastrof. Udiera ďalšie silné zemetrasenie, tentoraz pri ostrove Samoa. Toto zemetrasenie so silou 8,3 Richterovej škály za sebou zanecháva minimálne 190 ľudí mŕtvych. Hneď ďalší deň na to sa pri ostrove Sumatra zem triasla silou 7,6 Richterovej škály, pričom v Indonézii mu podľahlo približne 1000 ľudí. Tajfún Ondoj pôsobil opäť v olasti juhovýchodnej Ázie. Ondoj za sebou zanechal škody vo výške viac ako miliardu dolárov a približne 700 mŕtvych.

V októbri Medzinárodný olympijský výbor vyberá za dejisko Olympijských hier v roku 2016 Rio de Janiero. V ten istý deň hovorí Írsko, na druhý pokus, áno Lisabonskej zmluve. Mesiac potom túto zmluvu podpisuje veľmi smutný Václav Klaus. A tak teda si EÚ zvolila belgického premiéra Hermana Van Romuya za prezidenta Európskej Únie a Catherine Ashton ako ministerku zahraničných vecí.

Aj keď je zatiaľ len december, už teraz môžeme prehlásiť, že sa tento rok, 2009, zapíše do pamäti nás všetkých. Akým spôsobom, to už záleží na každom z nás.

Peter Brejčák

Peter Brejčák

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ocením konštruktívnu kritiku. Zoznam autorových rubrík:  názoryfotkyostatné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu