Biblia: čo nám hovorí k dnešnej situácii?

Sme doma a chytá nás ponorka, máme starších susedov, musíme chodiť do práce či sme o prácu vďaka situácii prišli? Najlepší návod na zachovávanie postojov a správanie je v Biblii, na tom sa zhodli dokonca i neveriace kapacity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Biblia je skvelá v tom, že v nej vieme nájsť odpovede na všetky situácie. Tá horšia stránka toho ale je, že Božie Slovo nám dáva návody, ako byť 100 percentní, a to my vždy nedokážeme. Život kresťana je ale o každodennom umieraní nášho hriešneho ,,ja", aby sa v nás mohol rodiť Kristus. Nikdy sa nám to však nepodarí raz a poriadne, preto je potrebné to robiť denne, od najmenších rozhodnutí. A teraz máme zrazu viac priestoru a času sledovať na sebe, ako nám to ide a pokúšať sa byť lepším nasledovateľom Krista. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič mi nepatrí, všetko mám iba dobre spravovať

Áno, mám predsa list vlastníctva od svojho domu alebo v technickom preukaze od auta je moje meno. Poďme ale ďalej a čo s naším časom, telom, vzťahmi, peniazmi, priateľstvami? Pri všetkých si povieme, že je to naše, ale doklad na to nemáme. Ako máme dobre spravovať svoj majetok? Tak, že dom je uprataný a auto voňavé? A ako dobre spravovať svoje telo? Tým, že bude vyrysované a vlasy vždy dobre nastajlované? A čo s našimi peniazmi, tie treba rozumne investovať, aby sa zhodnotili? 
Skúsme tento čas využiť na modlitbu: ,,Pane, ako mám byť dobrý správca vecí, ktoré z Tvojej milosti mám?"

SkryťVypnúť reklamu

Dobré príklady nikdy nie sú zlé 

Ak je niekto pre nás svedectvom v tej či onej oblasti, je dobré sa tým inšpirovať. Veď v Biblii môžeme tiež čítať, že mnoho ľudí zmenilo svoj život na základe toho, že počuli svedectvo. Napríklad o dávaní financií som vždy vedel, že Biblia nás k tomu pozýva, no nestačilo to. Potreboval som počuť svedčiť ľudí okolo mňa, že ich dávanie niekomu/niečomu naozaj slúži, aby som to začal robiť aj ja. A skvelé je, že ľudia, ktorým ,,moje" peniaze každý mesiac putujú, sa ozývajú s tým, ako vďaka nim vedia robiť svoju službu, rozprávať iným o Bohu či organizovať skvelé veci. A ja tak mám v rukách svedectvo a môžem ním povzbudiť iných. 

SkryťVypnúť reklamu

Podobne bolo pre mňa skvelým svedectvom zažiť, ako mi boli iní ľudia ochotní požičať auto, keď som ho naozaj potreboval. Takýto skutok lásky som zažil a prišla túžba spravovať svoj majetok rovnako. Moje auto má slúžiť a nezištným požičaním svojho auta sa môžem pripodobňovať Kristovi, ktorý nám dáva všetko bez toho, aby sa pýtal: ,,Čo za to?". Proste len dávať, nech poslúži alebo spraví na chvíľu radosť. A možno aj poinšpiruje k premýšľaniu, že ak sa naučíme o ,,svoje" veci podeliť, zrazu je z nich väčšia radosť. 

Skúsme si teda spraviť inventúru v tomto čase, či sa snažím všetkým čo ,,mám" slúžiť Bohu, alebo či to všetko slúži len na moju slávu a môj prospech. Ukazujem svojimi financiami, časom a vzťahmi na Krista? 

SkryťVypnúť reklamu

Cti si otca i matku

Zavretí v jednom dome alebo byte s rodičmi toľko času môže byť náročné. Zaujímavá je aj myšlienka, že tí, ktorí si ctili svojich rodičov a starali sa o tento vzťah doteraz, to majú v týchto časoch s nimi ľahšie. Vedia sa porozprávať, zahrať si spoločenské hry či stráviť spolu čas pri filme. A čo tí, ktorí počas bežného života rodičov pozdravili medzi dverami a to bol vrchol komunikácie? Tak tí majú teraz príležitosť začať na vzťahu s rodičmi pracovať. Skús ráno rodičov prekvapiť raňajkami či kávou. Máš auto? Zober svojich rodičov a vyvezte sa niekam k lesu, prejdite sa a poslúž im takýmto výletom. Najlepším príkladom ako si ctiť rodičov je Ježiš. To, ako si ctil svojho Otca je ukážkové. Nikdy ho nesklamal, neklamal, miloval Ho a plnil jeho plán, lebo vedel že je najlepší. Naši rodičia však nie sú neomylní a preto je niekedy lepšie rodičom povedať, ak sú v omyle, ako slepo plniť ich príkazy. 
Skús sa pýtať pri bežných situáciách počas dňa: Ako mám na mamu/otca reagovať tak, že si ho budem zároveň ctiť? 

Ak sme sa ocitli zrazu pod jednou strechou zatvorení s rodičmi, obráťme to na príležitosť a využime to na ozdravenie vzťahu s nimi. 

Postoje

V mojom pohľade základ pre celý život. Aké postoje zachovávať v situáciách, do ktorých nás pandémia dostáva? Napríklad ak niekto príde do MHD bez rúška, mám teraz nárok frflať a nadávať, aký je nezodpovedný, alebo sa ho môžem opýtať, prečo rúško nemá a pomôcť mu ho zohnať, alebo ak mám viac tak podarovať? No podobné premýšľanie nás môže pristihnúť keď nám niekto v lekárni pred nosom vykúpi poslednú dezinfekciu, keď nám v práci povedia, že už nie je pre nás miesto. Skúsme sa v týchto situáciách podobať na Ježiša a premýšľať, aký postoj by asi zachoval On. Ak to nejde hneď, nebojme sa večer doma k situácii vrátiť v modlitbe a otvorenou Bibliou, kde nájdeme veľa príkladov, ako Ježiš v situáciách reagoval. No jeho základ bol vždy rovnaký: plniť vôľu Otca, konať v láske, rozdávať odpustenie a poukazovať na pravdu. Ale poukazovať na pravdu nie preto, aby ukázal aký je múdry, ale aby úprimne vyviedol z iného z omylu. 

Budem veľmi vďačný, ak tento článok budete zdieľať.

Milan Brejcha

Milan Brejcha

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som lokálpatriot z malého mestečka Svätý Jur, ktoré je symbolom krásnej prírody a poctivého vína. Venujem sa misijnej práci. Mám rád študovanie Písma, politiku a čítanie teologických diel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu