
„Sotva existuje niečo blaženejšie ako pocit, že môžeme niečo znamenať pre iných ľudí. Nezáleží pritom na množstve, ale na intenzite. (...) To nemôže zmeniť ani moderný človek, ktorý je posudzovaný podľa svojho výkonu, ani nadľudia či šialenci, ktorí nemajú predstavu o ľudských vzťahoch,“ napísal teológ Dietrich Bonhoeffer v liste z väzenia, 14. augusta 1944.
Statočný kresťan, spojka odboja na zahraničie
Len mesiac pred skončením 2. svetovej vojny v Európe, 9. apríla 1945 dal Hitler pokyn na obesenie kresťanského mysliteľa Bonhoeffera. Nemal ani 40 rokov. Bol najznámejším protestantským teológom v Čiernej kapele, skupine, ktorá organizovala sprisahanie, atentát na Hitlera.
Prostredníctvom protestantských lídrov mimo Nemecka mal získať zahraničnú podporu pre mierové plány sprisahancov po prevzatí moci. Bol totiž spojkou odboja na zahraničie, rozhľadený človek s kontaktmi v zahraničí. Slúžil nemeckým evanjelikom v Londýne, New Yorku, Barcelone. O prenasledovaní Židov hovoril na ekumenickej svetovej aliancii v Sofii. V rokoch 1941 a 1942 informoval ekumenické kontakty v Ženeve i Vatikáne o plánoch odboja.
Známa je komunikácia Bonhoeffera s Gándhím v 30. rokoch, ktorého obdivoval pre jeho nenásilný odpor. Avšak neskôr uznal, že takto sa dá bojovať proti britským kolonizátorom, ale nie proti nacistom. Akceptoval teóriu Tomáša Akvinského o možnosti zabiť tyrana, Hitlera.
Od roku 1940 bol členom Abwehru - nemeckej vojenskej rozviedky, v ktorej bol ako dvojitý agent. Pomáhal Židom, bol zapojený aj do jednej z operácií členov Abwehru na záchranu skupiny Židov, ktorých mali dostať do Švajčiarska. Operácia bola prezradená a v apríli roku 1943 viedla k jeho zatknutiu.
Prominentná rodina spojená s Bratislavou
Narodil sa ako šieste z ôsmich detí. Jeho dvojča Sabine sa dožila 93 rokov. Jeho otec bol významným profesorom psychiatrie a neurológie, matka bola jednou z mála žien svojej generácie, ktoré získali univerzitný titul.
Mama sa rozhodla vychovávať svoje deti v prvých rokoch ich života doma a poznamenala, že „Nemci majú v živote dvakrát zlomenú chrbticu: prvýkrát v školách, druhýkrát v armáde“. Jej dôraz na silný morálny a intelektuálny charakter bol spoločný pre celú rodinu Bonhoefferovcov. Prejavilo sa to v tragických dôsledkoch neúspešného pokusu o zabitie Adolfa Hitlera, keď boli popravení štyria členovia najbližšej rodiny: dvaja synovia (Dietrich a Klaus) a dvaja zaťovia (Hans von Dohnanyi a Rüdiger Schleicher).
Rodina Bonhoefferovcov bola spriaznená s rodinou von Dohnanyi, ktorej predkovia pochádzali z Bratislavy. Jeho sestra Christine bola vydatá za Hansa von Dohnanyiho a mali synov Klausa (bývalý starosta Hamburgu) a Christopha (svetoznámy dirigent). Dietrichov brat Karl-Friedrich sa oženil s Margaretou, Hansovou sestrou.
Starý otec Hansa a Margarete pôsobil v Bratislave, kde sa v roku 1877 narodil jeho syn Ernst Friedrich. Rodiny Bonhoefferovcov a von Dohnanyiovcov spájala hudba a politika. Hans von Dohnanyi spolupracoval s odbojom na čele s Wilhelmom Canarisom.
Dietrichov bratranec Karl-Günther von Hase bol v rokoch 1970 až 1977 nemeckým veľvyslancom v Spojenom kráľovstve.
Viac o rodine: Dietrich Bonhoeffer
Der große Theologe Dietrich Bonhoeffer in der Zips - Karpatenblatt
Fascinujúci život na plný plyn, jednota slov a činov
Už ako mladý kresťan, pastor, kazateľ, docent vo 24. rokoch, bol aktívny v odpore proti nacizmu i pri podpore mieru, spravodlivosti a ekumenizmu.
Počas pobytu v USA v roku 1930 odmietol rasizmus a evanjelium prosperity. Zaujalo ho však hlásané evanjelium sociálnej spravodlivosti. Bonhoeffer tu začal vidieť veci „zdola“ - z pohľadu tých, ktorí trpia útlakom. Poznamenal: „Tu sa dá skutočne hovoriť a počúvať o hriechu, milosti a Božej láske... "Čierny Kristus" sa hlása s nadšením a víziou. Každý, kto počul a pochopil černošské spirituály, vie o tejto zvláštnej zmesi rezervovanej melanchólie a eruptívnej radosti.“
Neskôr Bonhoeffer označil svoje dojmy zo zahraničia za bod, v ktorom „prešiel od frazeológie k realite“. Naučil sa tiež šoférovať automobil, hoci trikrát neuspel na vodičských skúškach. Autom cestoval cez Spojené štáty do Mexika, kam bol pozvaný, aby prednášal na tému mieru. Jeho prvé návštevy Talianska, Líbye, Španielska, Spojených štátov, Mexika a Kuby mu otvorili cestu k ekumenizmu.
V čase davového šialenstva, agresívneho nacionalizmu, kultu osobnosti, hneď vedel ako má konať. Prvého februára 1933, dva dny potom ako bol Hitler menovaný kancelárom 33 ročný teológ v rádiu kritizoval nacistický princíp vodcu, Hitlerov kult a zdôraznil nutnosť posilniť právny štát na úkor totálnej moci kancelára. „Vodca, ktorý sa zbožšťuje spolu so svojím úradom, sa vysmieva Bohu,“ vyhlásil. Vysielanie rozhlasu bolo prerušené. Bonhoeffera však nacisti neumlčali.
Teória stupidity
Dietrich Bonhoeffer tvrdí, že hlúposť je nebezpečnejšia ako zlo, pretože ňou môže zlo manipulovať a využiť ju. Hovorí tiež, že hlúposť ide často ruka v ruke s mocou - byť pri moci teda znamená vzdať sa individuálnych kritických schopností.
Pozri aj tento článok: To, čo vyzerá ako zlo, je v skutočnosti hlúposť — Denník N
Bonhoefferov odkaz sa intenzívne diskutuje i zneužíva v USA s nástupom Trumpa pred 10. rokmi. Oba tábory ho vzývajú ako podporovateľa odporu. K tomu chcem teraz povedať len to, že v jediných slobodných voľbách ktorých sa zúčastnil volil katolícku stranu Centrum.
Viac o situácii v USA: Both right and left claim Bonhoeffer as a champion. Here's why his ideas fit neither.
Odpor proti Hitlerovi, za mier a spravodlivosť
Proti prenasledovaniu Židov zo strany nacistov verejne vystúpil už v apríli 1933, bol proti arizačným zákonom a protestantskému združeniu Deutsche Christen (Nemeckí kresťania), ktoré zastávalo rasistické pozície. Bolo hlasom nacistickej ideológie v evanjelickej cirkvi, presadzovalo odstránenie Starého zákona z Biblie a navrhlo cirkevný „árijský paragraf“, ktorý mal zabrániť „neárijcom“ stať sa duchovnými alebo učiteľmi náboženstva. Naopak Bonhoeffer bol významnou osobnosťou Vyznávačskej cirkvi. Verejne odmietol aj Hitlerov program eutanázie.
V lete roku 1932 navštívil Slovensko, rečnil o mieri na mládežníckej ekumenickej konferencii v Nálepkove. To si o 90. rokov neskôr naši evanjelici pripomenuli. Prednášku o živote a diele D. Bonhoeffera predniesol Roman Králik, profesor na Filozofickej fakulte UKF Nitra a riaditeľ Kierkegaardovej spoločnosti na Slovensku. Hlavnú prednášku doplnil koreferát Emílie Mihočovej o príbehu „nenaplnenej“ lásky Dietricha a jeho snúbenice Márie von Wedemeyer.
Viac o podujatí: Verný pravde – Východný dištrikt
O desať rokov neskôr napísal na Vianoce zamyslenia pri príležitosti 10. výročia príchodu Hitlera k moci, v ktorom píše aj toto: „Verím, že nám Boh v každej tiesni chce dať toľko sily k odporu, koľko jej potrebujeme. Nedáva ju však dopredu, aby sme sa nespoliehali na seba, ale len na neho. V takej viere by mal byť prekonaný všetok náš strach pred budúcnosťou. Verím, že ani naše chyby a omyly nie sú márne a že pre Boha nie je o nič ťažšie vysporiadať sa s nimi než s našimi domnelo dobrými činmi. Verím, že Boh nie je nadčasový osud, ale že na úprimné modlitby a zodpovedné činy čaká a odpovedá.“
„Kto obstojí zoči-voči zlu? Iba ten, komu nie je posledným meradlom jeho rozum, jeho princíp, jeho svedomie, jeho sloboda alebo jeho cnosť a kto je pripravený všetko obetovať, kto vo viere a len v spojení s Bohom je povolaný k poslušnému a zodpovednému činu; človek zodpovedný, ktorého život nechce byť ničím iným než odpoveďou na Božiu otázku a zavolanie. Kde sú takíto zodpovední ľudia?“
Nasledovník Ježiša
Napísal teologické knihy, prednášky, články, kázne, básne i listy z väzenia. Vo svojich textoch o etike rozvíja to čo je zodpovedné konanie, otázku svedomia. „V poslušnosti plní človek Desatoro Božích prikázaní, v slobode tvorí nové desatorá.“
V knihe Nasledovanie (v angličtine "Cena nasledovania") z roku 1937 odmieta, že človeku stačí milosť od Boha a nemusí konať dobré skutky. "Lacná milosť je kázanie odpustenia bez pokánia.
Je to milosť, ktorá nemá cenu.
Je to milosť bez učeníctva.
Je to milosť bez nasledovania.
Je to milosť bez kríža.
Je to milosť bez Ježiša Krista.
Znamená ospravedlnenie hriechu, nie hriešnika."
Viac k tejto knihe: Knihomoľov zápisník: O „lacnej“ a drahej milosti | Postoj
Bol pravým nasledovníkom Toho, ktorý o sebe povedal, že je cesta, pravda a život (Jn 14,6).
Milovník hudby
Bonhoeffer bol výborný klavirista. Keď sa v Harleme, New Yorku zblížil s afro-americkou komunitou, obľúbil si černošský gospel a do Nemecka doviezol množstvo platní. Viaceré jeho básne boli zhudobnené. Veľmi známa je populárna pieseň na jeho slová, ktoré zložil vo väzení na Vianoce 1944: „Nádherne chránený dobrými silami“. Ide aj o jeho posledný teologický text. Napísal ho svojej snúbenici Márii a rodine, keď čakal na popravu.
Po II. svetovej vojne ho zhudobnilo viac ako 70 skladateľov. Rôzne verzie piesne obsahuje spevník nemeckej evanjelickej Cirkvi. V roku 2021, pri príprave úpravy spevníka, táto pieseň vyhrala súťaž o najobľúbenejšiu cirkevnú pieseň.
Tu je pieseň s nemeckými titulkami: Von guten Mächten wunderbar geborgen – T: Dietrich Bonhoeffer, M: Siegfried Fietz – Bernd Liffers
Tu hrá a spieva pieseň jeden z autorov hudby s anglickými titulkami. 'Von guten Mächten wunderbar geborgen' mit Untertiteln · Gesungen von Siegfried Fietz
Tu je pieseň s textom Bonhoeffera zo slovenského evanjelického spevníka, v slovenskom jazyku: ES 637 - Predivná moc
O jeho nenaplnenej láske bol aj po 80. rokov od jeho smrti vytvorený muzikál Dietrich a Maria: Musical about Dietrich Bonhoeffer makes its world premiere at CBU
Tu je nový muzikál o ňom: BONHOEFFER THE MUSICAL
Moje „stretnutia“, zážitky s Bonhoefferom
S Bonhoefferom mám niekoľko zážitkov.
1. Pred 25 rokmi som sa zúčastnil TV show v Nemecku, v ktorej sa hádali známe osobnosti. Pozvaná do nej bola jeho príbuzná a my sme museli hádať akého má slávneho predka.
2.Potom som ho objavil vo francúzskom Burgundsku, v kresťanskej komunite Taizé. Veľmi sa mi tam páčila jedna pieseň/modlitba. Je to z jeho rannej modlitby, ktorú napísal vo väzení. Od roku 2000 sa hrá a spieva ako Taizé pieseň.
Aber du weißt den Weg für mich
"Gott, lass meine Gedanken sich sammeln zu dir.
Bei dir ist das Licht, du vergisst mich nicht.
Bei dir ist die Hilfe, bei dir ist die Geduld.
Ich verstehe deine Wege nicht,
aber du weißt den Weg für mich."
V preklade znie: Ale ty poznáš cestu pre mňa
"Bože, nech sa moje myšlienky zhromažďujú u teba. U teba je svetlo, ty na mňa nezabúdaš. U teba je pomoc, u teba je trpezlivosť. Nechápem tvoje cesty, ale ty poznáš cestu pre mňa.“
Tu sa dá pieseň vypočuť: (490) Taizé song - 'Aber du weißt den Weg für mich' + LYRICS - YouTube
3.Rád hrám stolové hry. Bonhoeffer hrá dôležitú úlohu v spoločenskej hre Atentát na Hitlera, ktorú som objavil pred pár rokmi.

Ale až teraz objavujem hĺbku jeho osobnosti i textov.
"Dietrich Bonhoeffer nám vo svojej teológii predstavil Boha, ktorý sa necháva vytlačiť zo sveta na kríž. Boha, ktorý sa rozhodol byť vo svete bezmocný a slabý, a práve tak je s nami a pomáha nám. Hovorí, že Kristus nám nepomáha silou svojej všemohúcnosti, ale silou svojej slabosti, svojho utrpenia. Len trpiaci Boh môže pomôcť." (D. Bázlik)
https://www.ecavrk.sk/kronika2011/001-100/096_dedicstvo_1_2011_bonhoeffer.htm
Nové Nemecko
Je zaujímavé, že presne na 80. výročie jeho popravy sa nemeckí kresťanskí a sociálni demokrati dohodli na novej vláde, verejne predstavili koaličnú zmluvu. Potrebujeme silné, zodpovedné, demokratické a európske Nemecko. Také ktoré bude rozvíjať odkaz statočného a múdreho Dietricha.
Nová Európa
Myslím, žeby bolo aj na Slovensku užitočné pripomenúť si život a dielo tohto velikána. Dňa 4. februára 2026 si pripomenieme 120 rokov od jeho narodenia v dnešnej Vroclavi. To je vhodná príležitosť aj na medzinárodnú konferenciu. A na podujatí možno zahrať aj dve krásne a populárne piesne na texty Bonhoeffera, ktoré spomínam.
Na záver časť modlitby tohto nemeckého patriota, kresťana mučeníka, ktorú napísal vo väzení:
Pane,
na úsvite dňa volám k Tebe.
Pomôž mi modliť sa a sústrediť myšlienky,
sám to nedokážem.
Vôkol mňa je tma, ale u Teba je svetlo,
ťaží ma samota, ale Ty ma neopúšťaš.
Bojím sa, ale u Teba je pomoc,
som plný nepokoja, ale u Teba je pokoj.
Mám v sebe horkosť, ale Ty máš trpezlivosť,
nechápem Tvoje cesty, ale moju cestu Ty poznáš.
Odporúčam aj tieto články:
Viacero textov rôznych autorov: Dietrich Bonhoeffer | Konzervatívny denník
Čierna kapela a atentát na Hitlera | Postoj
zaujímavá diskusia: Dietrich Bonhoeffer | Tváří v tvář zlu (1. června 2023)
O známej piesni: Bonhoeffer-Gedicht "Von guten Mächten" wird 80 Jahre alt - ZDFheute