Dnešné dôvody na radosť

...sú určite všelijaké. Možno si to niektorí nemyslia, no našťastie tu máme otvorených optimistov, ktorí všetko vidia v ružovom svetle.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Niektorých ľudí dnešný deň zarmútil, ale iným sa podarilo prekonať tento pochmúrny a sychravý deň. Z tých známych by hádam stáli za zmienku dvaja predstavitelia stredoeurópskych demokracií. V Českej republike sa nesmierne z výhry Donalda Trumpa Miloš Sobotka, ktorý ocenil, že Trump aspoň vie kde sa Česko nachádza. To už je naozaj legitímny dôvod na radosť. My sa tešiť nemusíme, keďže sme buď stále súčasťou česko-slovenského zväzku, alebo malebnou suverénnou krajinou pri Jadrane. Ale myslieť si, že na Slovensku dôvod na radosť nemáme? To by bol čistý pesimizmus, ktorý nemálo ľudí dnes možno cíti. Alebo možno cítia rozhorčenie, sklamanie, ba zhnusenie. Iných bolia čelá z neveriackeho plieskania sa po čele.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže aj u nás sa ľudia tešia. Ktorí? Napríklad budúci otec národa Boris Kollár sa raduje. Prečo? Pretože výsledky volieb interpretuje ako signál toho, že svet sa mení. Zmena je vždy dobrá. Ale vždy? Je to dôvod na radosť? Treba si položiť otázku či sa nám má páčiť svet, v ktorom vyhráva neokukanosť, vulgárnosť a krikľúnstvo? Lenže prečo by sa netešili fanúšikovia (a členovia) takzvaných neštandardných strán? Ľudia, ktorým populizmus v podobe krásnych hesiel (Slovakia great again! alebo Amerika Američanom! Alebo Británia za múr!... alebo to bolo naopak? No kto sa v tom má dokázať orientovať?) stačí. Je to dôvod naozaj dôvod na oslavu, keď sa vraciame k hre na schovávačku za krásne vety namiesto toho, aby sme sa pokúsili čeliť problémom, ktoré dnešný svet a spoločnosť prináša? Pre ľudí, ktorí sa na tejto vlne vezú? Určite.

SkryťVypnúť reklamu

Všimnite si však, že víťazstva populistov pokračujú v trende nastolenom samotnou kampaňou. Spochybňovanie, otázky, možno urážky. Nie istota, odpovede a civilizovanosť. Človeku sa až chce nadnesene povedať, že zlo plodí len a len ďalšie zlo. Rozvracanie zaužívaného poriadku vôbec nemusí byť zle, ak niečo prináša. Ale nie ďalšie rozvracanie, takáto cesta sotva niekam vedie. Populisti vytvárajú problémy aj tam, kde nie sú. Lenže to bude populizmus potrebovať naveky. Chceme žiť vo svete večných problémov? Nuž proti gustu...

Tešia sa aj odporcovia masmédií. Tie opäť prekvapivo pohoreli. Prekvapivo? To sotva. Ľudia, ktorých revírom sú sociálne siete predsa mienkotvorné média vôbec nemusia trápiť. A naozaj niekto očakával, že ak kandidát (na čokoľvek) vystupuje na internete a tvrdí, že bežné média zavádzajú a klamú, tak ho nesúhlas týchto médií položí? No, optimizmus netreba strácať nikdy.

SkryťVypnúť reklamu

Oslavujú všetci, ktorí radi zatvárajú oči. Ukazuje sa, že svet, v akom žijeme toleruje klamstvá. Nech sú akokoľvek nereálne, fantastické a do očí bijúce. Ale veď vieme, že klamstvo a pravda nie sú. Vo svete alternatívnej alternatívy predsa existuje iba názor a názor. Fakty je možné ohýbať bez toho, aby to elektorátu vadilo. Ak je aj toto dôvod na radosť, tak je už ťažko napísať čokoľvek ďalšie. Skutočne čokoľvek.

Treba dúfať, že nádej skutočne umiera posledná. A to aj keď ju fackajú nové a nové vlny radostného a temného populizmu.

Držme palce Spojeným štátom. Držme palce menšinám. Držme palce ženám.

SkryťVypnúť reklamu

Držme palce aj sebe. Prípadne držme aj slzy...

... alebo prosím aj tú radosť na uzde.

Juraj Brenišin

Juraj Brenišin

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sem tam mám (možno mylný) pocit, že mám, čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  Pondelok, ja nevstávam.Cyklus o osudochKoberecSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu