Christoph Schneller:1. FC Kaiserslautern je to najcennejšie čo máme

Vzťah fanúšikov a klubu je dôležitým faktorom pre dosiahnutie úspechu. Futbalové kluby zriaďujú špecializované funkcie aby tento vzťah fungoval. O takejto pozícií, ale aj o klube a živote ultras som sa v rozsiahlejšom rozhovore porozprával s Christophom Schellerom, koordinátorom styku s fanúšikmi resp. zástupcom fanúšikov v nemeckom futbalovom klube 1. FC Kaiserslautern, momentálne účastníka 2 bundesligy a bývalého vedúceho člena jednej z najznámejších nemeckých ultras skupín Generation Luzifer.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

o funkcií...

Pre slovenské Corgoň ligové kluby vznikla povinnosť zriadiť funkciu koordinátora styku s fanúšikmi, ktorá slúži ako kontakt resp. zástupca vo vzťahu fanúšik – klub pred touto sezónou. Ako dlho funguje táto funkcia v 1 FC Kaiserslautern?

Od polovice 90-tych rokov má 1FCK oficiálneho zástupcu fanúšikov, ktorý je volený z radov verejnosti a ktorý slúži ako kontakt pre všetkých fanúšikov. Pôvodne bol primárne zodpovedný za riadenie a organizovanie stretnutí fanklubov, avšak jeho úlohy sú dnes už podstatne iné. V minulosti túto funkciu v kluboch zastávali bývalí hráči, ale ukázalo sa, že títo často nemajú ani potuchy o tom, čo trápi fanúšikov a aké majú potreby. Preto celkovo aj ich prínos nebol taký ako sa očakávalo. Ja osobne som bol do tej pozície dosadený v októbri 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí pre futbalové kluby v Nemecku povinnosť zriadiť túto funkciu?

Už približne rok platí pre všetky kluby 1 a 2 Bundesligy povinnosť mať minimálne jedného zástupcu resp. koordinátora styku s fanúšikmi, ktorý sa bude skutočne zaoberať len témami o otázkami súvisiacimi s fanúšikmi. Veľa klubov má však viacero osôb alebo dokonca celé oddelenie, ktoré sa týmito témami zaoberá.

Aké sú tvoje úlohy ako zástupcu fanúšikov?

Moje úlohy sú veľmi rozličné a predovšetkým veľmi rozsiahle. V podstate zastupujem všetkých našich fanúšikov a v rámci klubu som kontakt pre všetky záležitosti týkajúce sa fanúšikov. Informujem a rokujem s vedením klubu a jednotlivými oddeleniami o všetkých otázkach týkajúcich sa fanúšikov. Organizujem stretnutia fanúšikov, výjazdy na zápasy vonku, rokujem s druhými klubmi o poskytnutí lístkov, s políciou a bezpečnostnými službami počas zápasov. Tiež sa stretávam s predstaviteľmi futbalového a ligového zväzu a diskutujeme o aktuálnych problémoch.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko fanúšikov a fanklubov zastupuješ a ako prebieha komunikácia medzi tebou, fanúšikmi a klubom?

V súčasnosti máme okolo 400 fanklubov s približne 20 tisíc členmi. V priemere navštevuje naše zápasy 40 tisíc divákov , ďalších 16 tisíc stojí na našej najznámejšej tribúne Westkurve a na zápasy von chodí vždy približne 4 tisíc fanúšikov. Naše fankluby majú ďalších 10 zástupcov, ktorí sa starajú o našich fanúšikov v rámci regiónov. S nimi sa pravidelne stretávam. Okrem toho máme ešte ďalších 4 zástupcov fanúšikov, ktorí sú volení všetkými našimi fanúšikmi na 2 ročné funkčné obdobie. S nimi sa stretávame takmer každé 2 týždne a diskutujeme o všetkom dôležitom. Pri týchto stretnutiach je pravidelne prítomné aj vedenie klubu. Každoročne organizujeme aj 2 veľké stretnutia, na ktoré sú pozvaní všetci naši fanúšikovia a na ktorom je prítomné aj vedenie klubu a každý na nich môže adresovať svoje otázky a predkladať svoje návrhy. Okrem toho sám pochádzam z našej Ultras scény, takže mám veľmi dobré kontakty na jednotlivé Ultras skupiny, s ktorými som stále v kontakte. Navyše som prítomný na každom zápase, takže ktokoľvek a kedykoľvek sa na mňa môže obrátiť. Vzťah fanúšik – klub je u nás v rámci Bundesligy na vysokej úrovni a funguje veľmi dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa ti podarilo dostať sa do tejto funkcie?

Od mojich 15-tich rokov som sprevádzal 1FCK na všetkých zápasoch, či už doma, vonku ale tiež aj v európskych pohároch. V našej najväčšej Ultras skupine „ Generation Luzifer“ som zastával jednu z vedúcich pozícií a už vtedy som bol často v kontakte s predstaviteľmi klubu. Po tom, čo môj predchodca bol preradený do tlačového oddelenia a ja som práve v tej dobe ukončil svoje štúdium na univerzite, bola mi klubom ponúknutá možnosť, či by som nechcel po ňom túto pozíciu prebrať.

Váhal si?

Ani sekundu. Bolo mojím snom začať hneď po štúdiu pracovať pre môj klub a snažiť sa ho posunúť ďalej. Samozrejme sa toho však aj v mojom živote veľa zmenilo. Predtým som mohol stáť na Westkurve, povzbudzovať tím celý zápas a byť aktívnym členom Ultras. Mohol som si na zápasoch vonku vypiť pár pív a nemal som žiadnu zodpovednosť. Dnes som počas zápasu v útrobách štadióna aby som sa mohol dostať okamžite tam kde vznikne akýkoľvek problém. Teraz si zápas spájam s tvrdou prácou a nie so zábavou ako kedysi. Napriek tomu je to stále moja vysnívaná práca, v ktorej môžem byť prínosom pre klub a fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Stretávajú sa koordinátori resp. zástupcovia fanúšikov na nejakých stretnutiach. Môžu svoje návrhy predkladať futbalovému zväzu?

2-3 krát ročne sa stretávajú všetci zástupcovia fanúšikov 1 a 2 Bundesligy. Na týchto stretnutiach sú samozrejme prítomní aj zástupcovia futbalového a ligového zväzu a diskutuje sa o aktuálnych témach. V posledných mesiacoch sa často riešili témy ako „Nárast násilia medzi fanúšikmi“ alebo „Pyrotechnika“ a obzvlášť média o týchto témach katastrofálne informovali verejnosť. Futbalový a ligový zväz pri riešení problémov veľakrát vytvorí odbornú komisiu, v ktorej sedia aj zástupcovia fanúšikov. Celkovo sa vzťah futbalový zväz – fanúšik zlepšil a fanúšikovia resp. ich zástupcovia v nich majú veľmi podstatné slovo a zväz na neho prihliada.

o klube...

Bohužiaľ 1FCK zostúpil túto sezónu do 2. Bundesligy. Čo znamená zostup pre klub? Bude potrebné znížiť rozpočet, rozpredať káder alebo to klub nepocíti?

Zostup do 2. Bundesligy vždy ťažko zasiahne klub po finančnej stránke. Financie za predaj TV práv sú v Bundeslige neporovnateľne vyššie, preto budeme musieť pristúpiť k zníženiu rozpočtu. K tomu budú musieť klub opustiť aj niektorí hráči, čo však napriek tomu aké podali v posledných kolách výkony nie je také hrozné.Celkovo náš klub nie je finančne tak silný ako iné kluby a nemáme ani žiadneho veľkého sponzora ako napr. Wolfsburg alebo Leverkusen. Tiež náš región nie je tak ekonomicky silný, takže tu nemáme silných sponzorov ako má trebárs Kolín alebo Berlín. Napriek tomu bolo vždy silnou stránkou nášho klubu s málo peniazmi a zdrojov dosiahnuť veľké veci. Peniaze sa u nás nahrádzajú kreativitou, vášňou a súdržnosťou. S trochou šťastia pri letných nákupoch a silnou súdržnosťou veríme, že sa nám podarí postúpiť späť do Bundesligy.

Čo znamená zostup pre fanúšikov? Dajú sa očakávať v 2 Bundeslige nižšie návštevy?

Zostup mal samozrejme trpkú príchuť pre každého nášho fanúšika, ale taktiež aj pre každého zamestnanca klubu a obyvateľa mesta. Futbal znamená pre ľudí v našom regióne a meste všetko a náš tým odohral túto sezónu ako najhoršiu v našej histórií. Divácke návštevy budú nižšie, čo je však spôsobené tým, že sa znížia návštevy fanúšikov hostí a nie príliš lákavými časmi zápasov ( piatok o 18:00, sobota 13:00, nedeľa 13:30 a pondelok 20:15 pozn.). Westkurve však bude aj budúce sezónu zaplnená do posledného miesta a takisto na zápasy von s nami pocestuje vždy 3-4 tisíc fanúšikov. Z tohto pohľadu budeme divácky najsilnejším klubom v 2 Bundeslige.

Kaiserslautern má približne 100 tisíc obyvateľov. Štadión Fritza Waltera má kapacitu zhruba 50 tisíc miest. Má klub v meste takú silnú podporu, že na zápas príde takmer každý druhý obyvateľ mesta, alebo sa na zápasoch stretávajú fanúšikovia 1 FCK z celého Nemecka.

Náš štadión je v porovnaní s počtom obyvateľov niečo unikátne v celej Európe. Iba približne 1/4 fanúšikov na zápase je z nášho mesta. Veľa fanúšikov chodí na zápasy z našej spolkovej krajiny. Z nášho prieskumu vyplynulo, že v priemere spravia naši fanúšikovia na zápas a späť domov 150 km. Tiež máme fankluby napr. v Berlíne alebo Mníchove a niektorí ich členovia sú prítomní na každom našom zápase. Pred MS 2006 o nás napísali francúzske noviny: Každé mesto má štadión – v Kaiserslauterne má štadión jedno celé mesto.

Koľko permanentiek predá klub na jednu sezónu?

Minulú sezónu to bolo približne 28 tisíc, tento rok to bude kvôli hracím časom menej, zhruba 20 tisíc.

Hovorí sa, že v Kaiserslauterne je futbal povýšený na náboženstvo, je to pravda? Prečo práve v Kaiserslauterne? V čom je Kaiserslautern iný ako ostatné mestá?

Je to pravda, znova sa to vzťahuje k veľkosti štadióna a diváckym návštevám v porovnaní s počtom obyvateľov. Náš región nie je taký ekonomicky a hospodársky silný a nie sú tu veľké možnosti využitia voľného času ako vo veľkomestách. Preto je 1 FC Kaiserslautern pre veľa ľudí to najcennejšie a najdôležitejšie čo majú. Veľkú úlohu tu však hrá tradícia. Z nášho malého mesta na okraji Nemecka, pochádzal najväčší nemecký futbalista všetkých čias Fritz Walter. Pri víťazstve Nemecka na majstrovstvách sveta v roku 1954, bolo 5 hráčov z Kaiserslauternu. S malým rozpočtom a veľkou vášňou sme prekvapujúco získali v roku 1991nemecký titul. V európskych pohároch sme porazili 5:0 Real Madrid, 3:1 FC Barcelonu. Nepriaznivý stav 1:4 proti Bayernu Mníchov sme za 20 minút otočili na 7:4 a dosiahli sme najväčšiu senzáciu všetkých čias v nemeckom futbale. Po trpkom a prvom zostupe do 2 Bundesligy, sme okamžite postúpili a v nasledujúcej sezóne získali titul. Vždy keď sa náš klub ocitol na dne sme vstali a vrátili sa ešte silnejší.

Ako sa stará klub o svojich fanúšikov?

V prvom rade sa o nich staráme na mojom oddelení, kde vybavujeme všetky žiadosti a poskytujeme fanúšikom pomoc a poradenstvo. Tiež sa však snažíme pomáhať napríklad pri organizácií vlakov na zápasy vonku, kde vieme fanúšikom ponúknuť veľmi dobrú cenu, spravidla 10 € za cestu na zápas. Tiež pozeráme na ceny, aby sme naším najvernejším fanúšikom na Westkurve, ponúkli čo najvýhodnejšie ceny za vstupenky a permanentky.

Čo v prípade, že sú fanúšikovia nespokojní? Ako sa v takom prípade prezentujú?

Snažíme sa všetkým problémom predchádzať, diskutovať o nich a vyriešiť ku spokojnosti všetkých. Keď však ide o futbalovú stránku a mužstvo na trávniku nebojuje, je protest a nespokojnosť hlasnejšia a emotívnejšia. Vtedy sa musia hráči postaviť pred fanúšikov a vypočuť si ich názor, tak ako napríklad predvlani po ťažkej prehre s Mainzom. Podobne prestupy hráčov k rivalovi alebo nenávideným tímom sa veľmi netolerujú. Napriek tomu sa snažíme dať fanúšikom možnosť aby prejavili svoju nespokojnosť, ale dbáme o to aby žiaden hráč, ktorý nosí alebo nosil náš dres nebol fyzicky napadnutý.

Kto je vašim najväčším rivalom a ako vyzerá derby?

V našom regióne máme viacero rivalov, napríklad Saarbrücken alebo Karlsruhe. Avšak proti týmto súperom sme odohrali v posledných rokoch len veľmi málo zápasov. Veľká rivalita je aj s Frankfurtom a v poslednej dobe aj s Mainzom. Najväčším rivalom je však nesporne pre našich fanúšikov Waldhof Mannheim. Tí však pôsobia v súčasnosti len v 4-tej lige a za posledných 11 rokov sme sa s nimi stretli len 2 krát. V roku 2001 v zápase nemeckého pohára a v roku 2009 sa s nimi stretlo naše B mužstvo. Oba zápasy sprevádzali veľké výtržnosti. Budúcu sezónu sa naše B mužstvo stretne s Waldhofom Mannheim znova v jednej lige.

Vyskytnú sa počas zápasov na štadióne aj incidenty medzi jednotlivými fanúšikovskými tábormi? Aké sú pokuty resp. tresty za vyvolanie šarvátky?

Na štadióne vďaka bezpečnostným opatreniam nedochádza k žiadnym stretom. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k zrážkam medzi fanúšikmi a políciou alebo bezpečnostnou službou. Našťastie sa polícia v posledných rokoch naučila, že nemá priamo zasahovať v sektore proti fanúšikom za maličkosti ako je napríklad pyro, čo vždy viedlo k provokácií fanúšikov a následnému stretu s políciou.Pokuty sú však rôzne a vysoké a fanúšik môže ľahko dostať zákaz vstupu na všetky štadióny po dobu 3 rokov.

Je počas derby alebo ligového zápasu prítomná na štadióne aj polícia alebo má klub svoju vlastnú bezpečnostnú službu.

O bezpečnosť na štadióne sa musia starať kluby a pre tento prípad majú svoju vlastnú bezpečnostnú službu, čo je však v konečnom dôsledku aj finančne náročné. Polícia zasahuje vo výnimočných prípadoch a stará sa len o bezpečnosť mimo štadióna alebo počas cesty na zápas von.

o živote ultras...

Ako dlho si fanúšikom 1FCK? Kedy si bol prvýkrát na zápase?

Fanúšikom som od narodenia. Prvý krát som bol na zápase v roku 1993, vtedy som mal 9 rokov. Pretože pochádzam z mesta vzdialeného 140 km od Kaiserslauternu, tak to vtedy nebolo také jednoduché. Vtedy pri mojom prvom zápase, náš vtedajší kapitán Stefan Kuntz strelil hattrick. Dnes je Stefan Kuntz predsedom predstavenstva a tým môj šéf. O tom sa mi vtedy mohlo len snívať.

Si stále členom Ultras skupiny Generation Luzifer? Koľko ma približne členov.

Som stále členom a vždy budem, na tom sa nič nezmení. Táto skupina ovplyvnila môj život, mám v nej veľa priateľov a aj v mojej práci sa s ňou neustále stretávam. Bohužiaľ však už nemôžem byť aktívnym členom. V súčasnosti má momentálne 550 členov.

Čo ti dalo členstvo v tejto skupine do života?

Od mojich 16-tich rokov som jej členom a odvtedy som jej a klubu venoval všetok môj čas. Za ten čas som toho v nej s mojimi priateľmi zažil veľmi veľa, pekné ale aj ťažké chvíle, ktoré vás zocelia.

Čo pre teba znamená 1 FC Kaiserslautern?

Všetko! Je to podobne ako pri mojej skupine. Vyše 10 rokov som im venoval všetok svoj čas a peniaze. Zanedbával som školu, priateľov, ale všetko stálo za to.

Bol si prítomný na štadióne pri senzačnom titule z toku 1998? Ako si na toto víťazstvo spomínaš?

Mal som vtedy 13-14 rokov a bol som prítomný na každom domácom zápase. Stále mám pred očami každý zápas, akciu a gól, ako by to bolo včera. Bola to sezóna, na ktorú nikdy nezabudne žiaden fanúšik 1FCK. Atmosféra a eufória bola neskutočná. Nič podobné už nezažijem. Na zápasy von som vtedy veľmi chodiť nemohol, ale bol som prítomný na poslednom zápase sezóny v Hamburgu (600 km od Kaiserslauternu pozn.) spolu s ďalšími 30 tisícami fanúšikov, ktorí pricestovali z Kaiserslauternu zodvihnúť majstrovský pohár.

Aký je tvoj najkrajší a zároveň najhorší zážitok spojený s 1 FCK?

Najkrajším bol samozrejme zisk titulu v roku 1998, ale rád spomínam aj na zápas, ktorým sme sa zachránili v 2 Bundeslige. 6 zápasov pred koncom sezóny sme strácali 8 bodov na miesto zaručujúce záchranu. Mali sme vtedy veľké finančné problémy a nikto už neveril, že sa dokážeme zachrániť. Ale potom sme vyhrali 4 zo 6 zápasov a v poslednom kole sme sa po domácom víťazstve nad Kolínom zachránili. Do 70-tej minúty bol stav 0:0, Kolínčania nastrelili raz brvno a potom zrazu začalo pršať, dážď bol najobľúbenejším počasím Fritza Waltera a za týchto 20 minút sme strelili 3 góly. Bol to magický zápas.
Ťažko sa mi spomína na zostup z Bundesligy v roku 2006 a na to ako sa vedenie klubu prezentovalo navonok, to obdobie bolo pre nás fanúšikov veľmi frustrujúce.

Ultras Kaiserslauternu patria k najznámejším v Nemecku, aké ďalšie skupiny sa s vami môžu porovnávať?

V Nemecku je veľa rozličných skupín, ktoré je ťažké porovnávať. Je viacero skupín, ktoré sa sformovali na konci 90-tych rokov a dodnes sú veľmi dobre organizované, napríklad Norimberg, Stuttgart ale tiež aj Berlín a Frankfurt. Čo sa mi však nepáči je, že v poslednej dobe vzniklo veľké množstvo skupín, ktoré sa navzájom len kopírujú a pri ktorých mi chýba vzťah ku klubu resp. k futbalu ako takému. Čo je však zrejme spôsobené tým, že futbal je stále viac a viac biznisom a vytráca sa klasický a pravý klubový fanatizmus.

Je na nemeckých štadiónoch povolená pyrotechnika? Aký je postih v prípade porušenia tohoto pravidla?

Pyro je na štadiónoch prísne zakázané. Niekedy bývajú dokonca na kontrolu nasadené policajné psy a detektory kovov. Používanie pyrotechniky počas zápasov však v posledných 2 rokoch masívne vzrástlo, pretože skupiny sú veľmi dobre zorganizované a nie je výnimočné ak počas zápasu horí aj 50 bengálskych ohňov. Zväz v takýchto prípadoch kluby prísne trestá. Preto sme museli aj my v posledných rokoch platiť vysoké pokuty. Ak vás na štadióne pristihnú s pyrotechnikou, dostanete zákaz vstupu na všetky štadióny v Nemecku.

Vzťah ultras a médiá?

Informovanie verejnosti médiami o ultras a fanúšikoch je momentálne v Nemecku obrovským problémom. V posledných mesiacoch dosiahli médiá svojimi článkami takú dimenziu, že je to až choré. Svojimi článkami zavádzajú, manipulujú verejnú mienku, čo nakoniec púta aj politickú pozornosť, pretože ľudia, ktorí sa v problematike nevyznajú naliehajú na politikov aby prijali ešte tvrdšie opatrenia. Pred časom bola v TV relácia venovaná politike, v ktorej diskutovali o násilí medzi futbalovými fanúšikmi. Ako hostí však pozvali absolútne nekompetentné osoby, zabávačov atď. a títo potom diskutovali o tom aká nebezpečná je napríklad pyrotechnika. Jednoducho choré. Ale je tu malá nadej na zlepšenie. V súčasnosti je pár novinárov, ktorí píšu aj pre veľké noviny a ktorí majú veľký prehľad a dokážu verejnosť informovať o skutočnom stave. Taktiež niektoré skupiny začali vydávať svoje vlastné noviny.

Vieš niečo o slovenskom futbale? Poznáš našich hráčov alebo kluby? Navštívil si niekedy zápas našej ligy?

Na Slovensku som bol niekoľkokrát. K tomu musím dodať, že vždy keď nie som niekde s FCK , tak som na cestách po európskych a svetových štadiónoch a sledujem fanúšikovskú scénu vo svete. Doteraz som navštívil futbalové zápasy v 59 krajinách, ako napr. derby zápasy v Argentíne, Brazílii, Srbsku, Turecku, Chorvátsku atď. Z väčších zápasov vašich klubov som videl len zápas Slovan Bratislava – Rapid Viedeň, ale navštívil som aj ligové zápasy na štadiónoch Interu Bratislava, Artmedie Petržalka, Senca, Nitry, Žiliny a Ružomberka. Okrem toho však z fotografií poznám veľa vašich štadiónov a mám aj celkom dobrý prehľad o vašej fanúšikovskej scéne. Z hráčov veľmi dobre poznám Adama Nemca a Erika Jendrišeka, ktorí u nás prednedávnom pôsobili. Celkovo sa mi Slovensko ako krajina a jej ľudia páčia, nikdy som sa nemohol na nič sťažovať a rád som tiež holdoval pivnej kultúre u vás a v Čechách(smiech).

Čo by si chcel ešte dosiahnuť, aké máš plány do budúcna?

Touto otázkou som sa v poslednej dobe často zaoberal. Mám 28 rokov, takže som ešte relatívne mladý. Ale keďže som posledných 12-13 rokov bol neustále na cestách, chcel by som v budúcnosti trocha spomaliť s mojimi zahraničnými cestami a ešte viac času venovať svojej práci. Za posledné 2 roky sme toho pre fanúšikov veľa vybudovali, ale v hlavách máme ešte veľa projektov a nápadov, ktoré by sme chceli v budúcnosti zrealizovať.

Michal Brestovanský

Michal Brestovanský

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  1x

"Prvých 90 minút zápasu je najdôležitejších" - Sir Bobby Robson Zoznam autorových rubrík:  OsobnostiRelaxUdalostiRozhovoryTV SvetNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu