Od sezóny 1990/1991 kedy na britských ostrovoch pôsobil Jozef Vengloš, sa v Premier League vymenilo už niekoľko desiatok zahraničných trénerov. Niektorí boli úspešnejší, iní zasa nie. Za túto dobu sa vývoj zastavil v bode, kedy anglické mužstvá dosahujú väčšie úspechy pod vedením manažérov, ktorí nepochádzajú z britských ostrovov, s výnimkou Manchestru United a sira Alexa Fergusona, ktorý je kapitolou samou o sebe.
Zo San Sira do Villa Parku
Jozef Vengloš nastúpil do pozície manažéra Aston Villy už v spomínanej sezóne 1990/1991. Kompetentných zaujal na MS v Taliansku v roku 1990, kde sa Československo pod jeho vedením dostalo až do štvrťfinále, kde na San Sire podľahlo Západnému Nemecku. Futbalová verejnosť bola v očakávaní, čo do britského futbalu prinesie zahraničný tréner. Možno aj to spôsobilo, že Dr. Vengloš bol pod veľkým tlakom a nedokázal s tímom dosiahnuť úspech z predchádzajúcej sezóny, keď Aston Villa pod taktovkou Grahama Taylora obsadila druhé miesto. Nakoniec Aston Villa pod Venglošovým vedením obsadila 17. miesto a Vengloš sa musel po sezóne z pozície manažéra porúčať. Konečná bilancia Jozefa Vengloša na lavičke Aston Villy vrátane pohárových zápasov bola 49 zápasov, 16 víťazstiev, 15 remíz a 18 prehier s celkovou úspešnosťou víťazstiev 32,65%. Nič to však nemení na tom, že práve Jozef Vengloš bol tým prvým a začal dláždiť cestu trénerským osobnostiam ako Arséne Wenger, Gérard Houlier, Rafael Benítez, José Mourinho alebo Fabio Capello.
Postupnými krokmi na vrchol
Zahraničný tréneri si postupom času začali získavať rešpekt futbalovej verejnosti na britských ostrovoch. Jedine tímy vedené zahraničnými trénermi dokázali v posledných 15 rokoch prerušiť kraľovanie sira Alexa Fergusona s Manchestrom United. Týmto úspechom sa môžu pýšiť Arséne Wenger a José Mourinho. Po skončení aktuálnej sezóny sa do tejto spoločnosti môže zaradiť Roberto Mancini. Netreba však zabúdať ani na osobnosti ako Gérard Houllier a Rafael Benitez, ktorí sa s Liverpoolom dokázal presadiť na európskej scéne a zvíťazili s ním v pohári UEFA resp. Lige majstrov. Práve tímy Premier League vedené zahraničným trénerom dosahujú v súčasnosti v európskych pohároch väčšie a častejšie úspechy.
Najlepším doteraz Wenger
Najúspešnejším spomedzi manažérov, ktorí nepochádzajú z britských ostrovov je Arséne Wenger. Kormidelník Arsenalu Londýn pôsobí na lavičke The Gunners bezmála 15 rokov a 144 dní. Za túto dobu dokázal s Arsenalom získať 3 tituly z Premier League, 4 víťazstvá vo FA Cup-e, 4 víťazstvá v FA Comunity Shield, ale aj napríklad finálovú účasť v Lige majstrov. Na britských ostrovoch si získal obrovský rešpekt a nič nenasvedčuje tomu, že by mal v najbližšom období lavičku Arsenalu opustiť.
Trend prekročil hranice Premier League
V roku 2001 s k rovnakému kroku uchýlila aj anglická futbalová asociácia a po prvý krát v histórií anglického futbalu nastúpil na pozíciu trénera reprezentácie tréner spoza britských ostrovov. Tejto cti sa dostalo Sven-Göran Erikssonovi. Netreba hovoriť pod akým tlakom bol od prvého dňa a ako verejnosť čakala na akékoľvek zakopnutie. Nakoniec Ericsson o svojich kvalitách presvedčil a stal sa dokonca štvrtým najdlhšie slúžiacim trénerom na lavičke Albionu v celej histórií. Pripravil tak pôdu pre Fábia Capella, ktorý sa na lavičku dostal 2 roky po Ericssonovi a pôsobil na nej až donedávna. Keď sa rozhodol podať demisiu po rozhodnutí anglickej futbalovej asociácie odobrať kapitánovi Johnovi Terrymu kapitánsku pásku. Obaja si však svoju prácu odviedli a je zrejmé, že neboli poslednými „nebritmi“ na lavičke Albionu.
Dnes, takmer 22 rokov po Jozefovi Venglošovi, vidíme obrovský progres v súvislosti s angažovaním zahraničného trénera na post manažéra mužstva Premier League. Tímy si uvedomujú, že zahraničný tréneri majú svoju kvalitu a niekedy dokážu s mužstvom takpovediac spraviť divy. Ktovie, ako by vývoj pokračoval nebyť Jozefa Vengloša. Áno, samozrejme, treba povedať, že zahraničný tréner by sa na lavičku mužstva Premier League skôr, či neskôr dostal, ale možno by sme teraz neboli vo fáze, kedy anglickú futbalovú reprezentáciu vedú tréneri spoza britských ostrovov. Preto treba uznať, že malý podiel na úspechu týchto trénerov nesie aj naša najväčšia trénerská osobnosť. Bol takpovediac prvým prvkom na ceste úspechov ďalších trénerov.