Najnásilnejšie svetové derby (1): Svätá vojna

Derby je pre futbalových fanúšikov sviatkom. Často krát hovoria, že ich klub môže prehrať všetky zápasy v lige, ale najdôležitejšie je aby zvíťazil v derby.  Derby je viac než len zápas. Fanúšikovia počas tohto zápasu reagujú na každý gól, faul, kartu emotívnejšie. Dokonca vám ide pri niektorých derby zápasoch ak fandíte tomu „nesprávnemu" klubu takpovediac o život. Zároveň však na takomto zápase zažite atmosféru ako nikde inde. Ktoré zápasy sa môžu pýšiť titulom najnásilnejšie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Medzi najnásilnejšie derby na svete, ktoré je nám aj geograficky najbližšie patrí derby medzi Wislou Krakov a Cracoviou Krakov, ktoré nesie názov “Święta Wojna“ (svätá vojna). Je tomu tak z dvoch dôvodov, toto derby je považované za najstaršie v Poľsku a oba fanúšikovské tábory sú extrémne znepriatelené. Pôvod názvu svätá vojna však pochádza ešte z čias zápasov židovských mužstiev v Krakove medzi Makabbi a Jutrzenka. Bývalý obranca Jutrzenky, ktorý prestúpil do Cracovie povedal počas zápasu s Wislou spoluhráčom: „Poďme chlapi vyhrať túto svätú vojnu. Táto fráza bola zakomponovaná do chorálov a svätá vojna sa stala synonymom tohto derby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To že medzi oboma tábormi panuje obrovská rivalita je spôsobené tým , že chuligáni pri osobných stretoch používajú ako jediní zbrane, čoho výsledkom sú veľakrát úmrtia na jednej aj druhej strane. V Poľsku existuje niečo ako „Poznaňská dohoda“ , v ktorej sa chuligánske tábory z celého Poľska zaviazali nepoužívať pri stretoch zbrane, chuligáni Wisly a Cracovie však túto dohodu nikdy nepodpísali. Derby medzi Wislou a Cracoviou nepatrí počtom fanúšikov medzi najväčšie na svete, ale vzhľadom na brutalitu oboch táborov, patrí jednoznačne medzi najnásilnejšie na celom svete. Hovorí sa, že prvou obeťou derby bola manželka fanúšika Cracovie, ktorá sa počas zápasu spýtala svojho manžela „ Ktorý tím je náš?“, avšak nie je to nikde oficiálne potvrdené. V rokoch 2004 až 2006 zomrelo pri stretoch fanúšikovských skupín 8 fanúšikov a Krakov dostal prívlastok „Mesto nožov“. Vojna medzi oboma tábormi neustále trvá, naposledy sa v médiách výraznejšie objavila minulý rok, kedy bol mačetami zavraždený líder fanúšikov Cracovie.

SkryťVypnúť reklamu


Wisla Krakov bola založená v roku 1906 a nosí prezývku “Biała Gwiazda“ (biela hviezda),avšak fanúšikovia Cracovie ju prezývaju “psami“, pretože Wisla bola 40 rokov v rukách komunistickej polície a pes je bežné označenie policajtov v Poľsku. Cracovia Krakov bola založená tiež v roku 1906 a nosí prezývku “Pasy“ (pruhy, pruhovaný), ale fanúšikmi Wisly sú označovaní aj ako židia, podľa údajných židovských koreňov. Oba fanúšikovské tábory sa však zmierili so svojimi prezývkami , fanúšikovia Wisly používajú psiu tému vo svojich vlajkách a tiež kladú dôraz na pozitívne psie vlastnosti ako statočnosť a oddanosť. Fanúšikovia Cracovie sa zasa nazývajú “Jude Gang“ ( židovský gang) a svoj štadión prezývajú “Svätá zem“. Zaujímavosťou je, že aj keď sú oba štadióny od seba vzdialené necelý kilometer, fanúšikovia hosťujúceho mužstva sú dopravovaní na zápas autobusmi, aby nedošlo k incidentom ešte pred štadiónom.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý zápas medzi týmito tímami sa odohral 20. Septembra 1908 a skončil remízou 1:1. Odvtedy sa však prestíž tohto zápasu zvyšovala až do dnešných rozmerov. Pre obyvateľov Krakova, konkrétne pre fanúšikov jedného alebo druhého tábora znamená derby veľmi veľa, o čom svedčí aj fakt, že ani druhá svetová vojna toto derby nezastavila. Keď Poľsko padlo do rúk Nemecka a v krajine boli zakázané všetky kultúrne a športové akcie, derby bolo napriek tomu odohrané v okolí Krakova a zúčastnili sa ho tisícky ľudí, aj pod hrozbou, že keby niekoho pri zápase prichytili, znamenalo by to jeho smrť. Počas vojny sa derby neodohralo iba v roku 1942, kedy nemeckí vojaci boli informovaní o mieste konania zápasu. V roku 1943 sa zápasu zúčastnilo 10 tisíc ľudí, hráči Wisly napadli pred koncom zápasu rozhodcu a na štadióne sa strhla obrovská bitka. Jediná skutočnosť, ktorá fanúšikov zachránila od toho aby boli poslaný do Osvienčimu bola, že jednotky SS v Krakove boli riadené bývalým rakúskym futbalistom, ktorý keď sa dozvedel, že bitka vznikla v dôsledku futbalového zápasu len mávol rukou a povedal: „Fanúšikovia? Nechajte ich biť sa.“

SkryťVypnúť reklamu


Medzi najslávnejšie zápasy patrí zápas z roku 1948, kedy aj Cracovia aj Wisla mali na konci sezóny rovnaký počet bodov a bolo potrebné odohrať rozhodujúci zápas na neutrálnej pôde, Cracovia porazila Wislu 3:1 a stala sa poľským šampiónom, čo je doteraz aj jej posledným víťazstvom v poľskej lige. Legendárne derby medzi týmito klubmi sa uskutočnilo v roku 1990. Kedy sa poľská polícia snažila upokojiť situáciu na štadióne, čoho výsledkom však bol brutálny útok na fanúšikov Cracovie. Takáto agresia polície sa nepáčila ani fanúšikom Wisly, ktorí sa v ten deň spojili s fanúšikmi Cracovie a spoločne zaútočili na políciu. Skupina fanúšikov sa potom vybrala do mesta a zaútočila na sovietske veľvyslanectvo, ktoré ukrylo pred rozvášneným davom niekoľko policajtov. Tento incident dostal derby medzi Wislou a Cracoviou do povedomia celej Európy. Dokonca bolo derby na nejaký čas zakázané.

Doterajšia štatistika počíta 185 derby. Wisla zvíťazila v 83 prípadoch, Cracovia 60 krát a v 42 prípadoch sa zápas skončil nerozhodne. Počas zápasov je bežné, že fanúšikovia vytiahnu šály svojich súperov, ktoré získali bitkou od posledného spoločného zápasu a tie potom počas zápasu zapália. V Krakove sa už traduje, že ak nosíte „zlú vec“ ( trebárs aj šál) v „ zlej časti“ mesta môže to mať pre vás smrteľné následky.

Na záver rada od poľských fanúšikov. Ak sa vás v Krakove niekto spýta akému klubu fandíte, radšej odpovedzte, že sa o futbal nezaujímate, nie vždy dokážete odhadnúť, fanúšikom ktorého klubu je osoba, ktorá vám túto otázku položila.

Zdroje:

http://pitchinvasion.net/blog/2008/05/06/the-holy-war-in-poland/

http://www.wikipasy.pl/%C5%9Awi%C4%99ta_Wojna_%28historia%29

http://sk.wikipedia.org/wiki/Wisla_Krakov

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_association_football_rivalries#Poland

http://bleacherreport.com/articles/60684-wisla-krakow-vs-mks-cracovia-the-holy-war

http://en.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82a_Krak%C3%B3w

http://en.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82a_Krak%C3%B3w

Michal Brestovanský

Michal Brestovanský

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Prvých 90 minút zápasu je najdôležitejších" - Sir Bobby Robson Zoznam autorových rubrík:  OsobnostiRelaxUdalostiRozhovoryTV SvetNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu