Leppings Lane end – Hillsborough
Je tribúna nachádzajúca sa na štadióne Hillsborough v Sheffielde a svoje pomenovanie nesie podľa ulice na ktorej sa nachádza. Jej kapacita bola 14 000 miest na státie. Slávnou sa však nestala kvôli ultras fanúšikom, ktorý by na nej sídlili, ani kvôli architektonickému vzhľadu a ďalším podobným aspektom ale kvôli najväčšej tragédií v dejinách anglického futbalu, pri ktorej zahynulo 96 fanúšikov FC Liverpool. Táto udalosť sa odohrala v roku 1989 počas semifinále F.A. Cup-u medzi týmami FC Liverpool a Nottingham Forrest. Pre fanúšikov Liverpoolu bola vyhradená práve Leppings Lane end. Na štadión sa však začalo hrnúť veľké množstvo ľudí bez lístkov, polícia preto otvorila všetky vchody, čo spôsobilo, že na tribúnu sa začal nekontrolovane valiť dav fanúšikov, výsledkom čoho bola obrovská tlačenica pri ktorej zahynulo priamo na štadióne 94 ľudí, 2 podľahli svojim zraneniam neskôr a zranených bolo ďalších 766 ľudí. Práve tragédia na Leppings Lane end mala za následok prijatie veľkého množstva bezpečnostných opatrení na štadiónoch, ktoré po vzore Anglicka prebrali aj ďalšie štáty Európy. Leppings Lane end definitívne pochovala tribúny určené na státie, ktoré po tragédií museli byť prebudované a všetky miesta museli byť určené na sedenie. Sama prešla rekonštrukciou a v súčasnosti má kapacitu 6658 miest.
Tragédia v Hillsborough
Ľudia sa udusili postojačky
Súčasná podoba Leppings Lane end
Sjever – Stadion Poljud a Stadion Maksimir
Ide o 2 rôzne tribúny s rovnakým názvom na 2 rôznych štadiónoch. Prvá z nich sa nachádza na štadióne Poljud v chorvátskom Splite, na ktorom hrá svoje domáce zápasy Hajduk Split a druhá v Záhrebe na štadióne Maksimir, patriacemu Dynamu Zahreb. Sjever na štadióne Poljud nie je typickou samostatnou tribúnou, nakoľko Poljud je určený aj na atletické účely a má oválny tvar, takže tribúny tvoria jeden celok. Naopak Sjever na Maksimire je samostatnou tribúnou s dvomi poschodiami a kapacitou takmer 10 000 miest na sedenie (5159 miest dolné poschodie a 4765 miest horné poschodie). Slávnymi sa však stali vďaka fanúšikovským skupinám, ktoré na nich sídlia. Na jednej strane je to „Torcida“ (Split) a na strane druhej Bad Blue Boys (Záhreb). Obe patria medzi najslávnejšie fanúšikovské skupiny nielen na Balkáne ale v celej Európe. Sú známe vďaka svojim zápasovým choreografiám a neúnavným 90 minútovým povzbudzovaním. Medzi oboma tábormi panuje obrovská nevraživosť, čo sa prejavuje pri každom derby zápase medzi oboma mužstvami.
Sjever na štadióne Poljud
Torcida a jej choreo...
... ešte jedno
Sjever na Maksimire
Choreo od "zlých modrých chlapcov"
The Spion Kop – St. Andrews Stadium
Podobne ako aj najslávnejšia tribúna na Anfield Road, tak aj najslávnejšia tribúna na St. Andrews Stadium patriacemu mužstvu Birmingham City nesie názov The Spion Kop. The Spion Kop sa odlišuje od doterajších spomenutých tribún tým, že ako jediná nestojí za jednou z bránok ale tiahne sa po celej dĺžke postrannej čiary. Zaujímavosťou je, že tribúna je postavená na odpadkoch, pretože pod tribúnou vyvierala artézska studňa, ktorú bolo potrebné zasypať a upraviť povrch. Vyriešilo sa to tým, že obyvatelia mesta mohli na miesto stavby vyvážať odpadky a tým sa nad artézskou studňou vytvorila vrstva, na ktorej bolo možné postaviť tribúnu. The Spion Kop bola tribúna určená na státie a jej kapacita bola 48 tisíc miest. Po sezóne 1993/1994 bola kvôli prijatým bezpečnostným opatreniam zbúraná a na jej mieste vyrástla moderná tribúna s rovnakým názvom. Jej kapacita bola však zoštíhlená a všetky miesta sú určené na sedenie. Súčasná tribúna Spion Kop je už len tieňom svojej predchodkyne.
Spion Kop v časoch najväčšej slávy
Pri búraní v roku 1994 pomáhali fanúšikovia, mnohí si domov odniesli časti tribúny ako suvenír
Súčasná podoba Spion Kop
Pokračovanie nabudúce...