Tony Bland, The Number 96

Tony Bland bol 18 ročný mladík a veľký fanúšik FC Liverpool. Bolo tomu tak aj dňa 15.4. 1989, kedy sa so svojimi dvoma kamarátmi vybral na semifinálový zápas FA Cup-u medzi FC Liverpool a Nottingam Forrest do Sheffieldu na štadión Hillsborough.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Nikomu vtedy nenapadlo, že to bude najčernejší deň anglickej futbalovej histórie. K turniketom pri tribúne Leppings Lane sa na poslednú chvíľu prirútilo obrovské množstvo ľudí. Fanúšikovia, ktorí boli bez vstupeniek a boli vyzvaný usporiadateľmi aby odišli, sa nemali kadiaľ vrátiť späť. Situácia sa ešte zhoršila, keď sa zápas začal a množstvo fanúšikov čakalo ešte pred bránami. Polícia v snahe zabrániť zraneniam otvorila bránu, ktorá slúžila ako východ a nemala turnikety. Vzápätí sa na štadión začal valiť dav fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom čoho bola obrovská tlačenica na tribúne, fanúšikovia stojaci vpredu, boli davom natlačení na plot. Naokolo neboli ani žiadni policajti, či usporiadatelia, ktorí by pomohli danú situáciu riešiť. Niektorým fanúšikom sa podarilo vyliezť na tribúnu West Stand, ktorá bola nad tribúnou Leppings Lane. Nakoniec však plot na tribúne Leppings Lane pod tlakom fanúšikov nevydržal a zrútil sa. Ľudia boli k sebe pritlačení tak silne, že sa udusili po stojačky. Na ihrisku sa zrazu objavilo veľké množstvo fanúšikov a mŕtvych tiel tých, ktorí neprežili.

Na štadióne Hillsborough vtedy vyhaslo 94 životov. O ďalšie štyri dni podľahol zraneniam iba 14 - ročný Lee Nicol. Poslednou obeťou sa stal práve už spomínaný Tony Bland 3. 3. 1993 Teda takmer 4 roky po tragédií.

SkryťVypnúť reklamu

Tony utrpel rozsiahle a nezvratné poškodenie mozgu v dôsledku zranenia pľúc spojených s prerušením dodávky kyslíku do mozgu a štyri roky ležal v kóme v stave označenom ako trvalý vegetatívny stav. V tomto stave síce dýchal samovoľne, ale nikdy nenadobudol vedomie, nevnímal svet okolo seba a ani lekári nepredpokladali, že by sa jeho stav mohol niekedy zlepšiť.

Jeho rodičia v spolupráci s jeho lekárom Dr. Howe-om sa obrátili na snemovňu lordov o povolenie umožniť Tonymu dôstojne zomrieť.

Celé súdne konanie priťahovalo pozornosť nielen laickej verejnosti ale aj množstva odborníkov a bolo potrebné vypočuť veľké množstvo súdnych znalcov. Medzi nimi boli aj profesori Bryan Jennett a Fred Plum, ktorí spolupracovali a publikovali ešte v roku 1972 prácu týkajúcu sa trvalého vegetatívneho stavu, ktorý v nej podrobnejšie definovali. Profesor Jennett vyjadril veľmi silný názor, že by bolo v súlade s dobrou medicínskou praxou odpojiť Tonyho Blanda od prístrojov. Bol toho názoru, že by nemalo žiaden význam pokračovať v liečbe, pretože neexistujú žiadne reálne vyhliadky na obnovenie kognitívnych funkcií.

SkryťVypnúť reklamu

K jeho názoru sa priklonili aj ďalší odborníci z odboru neurológie. Medzi nimi aj profesor Peter O´Behan, ktorý skúmal Blandov zdravotný stav na žiadosť právneho zástupcu jeho rodičov rodičov. Profesor O´Behan vyjadril tiež veľmi pesimický názor, čo sa týkalo výhliadok na zlepšenie Tonyho zdravotného stavu: „Som presvedčený, na základe svojich znalosti a skúseností z neurofyziológie, predchádzajúcich zdokumentovaných prípadov a z pokusov na zvieratách, že pacient nieje pri vedomí, necíti bolesť a nedokáže prežívať radosť. Vieme do akej miery je poškodený jeho mozog a na základe našich poznatkov ( hlavne podľa rozsahu poškodenia mozgu) ho môžeme porovnávať s ďalšími podobnými prípadmi. S istotou však môžem povedať, že nie je nádej a ani vyhliadka na zlepšenie jeho stavu.“

SkryťVypnúť reklamu

Výbor snemovne lordov nakoniec rozhodol, že je v najlepšom záujme, odpojiť Tonyho od prístrojov a umožniť mu tak dôstojne zomrieť. Stal sa tak prvým pacientom v Anglicku, ktorému súd umožnil takýmto spôsobom zomrieť. Taktiež Dr. Howe nebol trestne stíhaný za vraždu, ako tomu bolo v predchádzajúcich podobných prípadoch.

Všetci boli toho názoru, že Tonyho život vyhasol práve 15.4.1989 pri tragédií Hillsborough, a nie 3.3.1993, kedy bol odpojený od prístrojov. Osoba ležiaca takmer 4 roky v kóme v nemocnici Airedale NHS Trust, už nebola osobou, ktorú rodina a známy poznali pred Hillsborough. Stal sa tak 96 obeťou, najväčšej futbalovej tragédie v Anglicku.

Zomrel aby druhí mohli žiť.

Venované pamiatke Tonyho Blanda a ďalším 95 obetiam.

You'll Never Walk Alone!

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Bland

http://sk.wikipedia.org/wiki/Trag%C3%A9dia_v_Hillsborough

http://en.wikipedia.org/wiki/Hillsborough_disaster

http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?new_id=210

http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/november/19/newsid_2520000/2520581.stm

Michal Brestovanský

Michal Brestovanský

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Prvých 90 minút zápasu je najdôležitejších" - Sir Bobby Robson Zoznam autorových rubrík:  OsobnostiRelaxUdalostiRozhovoryTV SvetNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu