Papierstory alebo kam s ním?

„Kto netriedi, je triedny nepriateľ!“ hlási naše smetiarske auto. A tak doma triedime. Papier, sklo, PET fľaše, baterky a starý chlieb. Na všetko máme zvlášť nádobu a keď sa naplní, začína sa hra, kam s ním?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Chlieb nosíme labutiam, čajkám a kačkám k Draždiaku. V budove na Pražskej, kde sídli organizácia, kde som predtým pracovala, je nádoba na baterky – putujú teda tam. Na sklo a PET fľaše máme kontajnery pred domom. No a papier – ten sme donedávna nosili do kontajnera pred susedným panelákom, pretože náš dom kontajner na papier nemá.
Lenže, susedia si pred časom svoje kontajnery ohradili a zamkli. Prišla som na to vo chvíli, keď som sa snažila odniesť celkom slušnú kopu novín. Bolo mi ľúto vyhodiť ju do obyčajného kontajnera, tak som pátrala po ďalšom „voľnom“ papierovom koši. Chvíľu to trvalo, veď to poznáte – keď chcete otvoriť dvere a máte zväzok kľúčov, ten pravý bude úplne posledný. Najbližší bol opačným smerom – je síce trochu od ruky, ale nie je až tak ďaleko. Aj tak chodíme so synom každý deň von, spolu s chlebom vezmeme čas od času aj starý papier.
To sme my. Zo skúsenosti však viem, že väčšina ľudí si kvôli triedeniu odpadu prechádzku robiť nebude. Chýbajúci kontajner je dostatočne veľká prekážka (a možno aj dostatočne veľká príčina na výhovorku), aby papier zmizol v jednom kontajneri spolu s ostatným odpadom.
Som ale presvedčená, že ak by boli vytvorené podmienky – teda ak by sme mali kontajner na papier – časť ľudí by ho so svojich smetí vytriedila.
Prečo nie sú kontajnery na papier všade?
OLO ich rozmiestňuje BEZPLATNE, stačí písomne požiadať. Kde je teda háčik? Musí to urobiť správca domu, u nás bytové družstvo. Ak sa do nejakého procesu zapojí úradník, zväčša s ním pribudnú aj komplikácie. Už som sa videla, ako zbieram podpisy od susedov za kontajner na papier alebo zvolávam schôdzu obyvateľov domu. Našťastie stačí presvedčiť iba šéfa samosprávy.
A dúfať, že na naš kontajnerové stojisko sa ešte jeden kontajner vlezie. Podľa toho, ako plné bývajú naše kontajnery, ten čo ho projektoval nerátal ani s množstvom normálneho odpadu. Mimo stojiska nám už stojí kontajner na sklo.
A to je háčik číslo dva .
Podľa uznesenia Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Petržalka (číslo 156, z 29. júna 2004) musia zberné nádoby na komunálny odpad z verejných komunikácií zmiznúť. Do pol roka od 30.9.2004 – teda niekedy v marci. Vlastníci bytov, ktorých zariadenie pre zberné nádoby na komunálny odpad nemajú dostatočnú kapacitu, resp. ich vôbec nemajú vybudované, si tieto zariadenia musia vybudovať do 30.6.2005.
A to už je oveľa väčšia prekážka, ako prejsť s papierom k vedľajšiemu paneláku. Na to bude treba ochotu spraviť niečo viac, čas získať peniaze, pretože tie zo spoločného fondu treba na súrnejšie veci a hlavne silu nepridať sa k triednym nepriateľom z miestneho zastupiteľstva. 

Ivana Brezinská

Ivana Brezinská

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala žurnalistiku. Po škole sa však rozhodla, že je lepšie prejsť od slov k činom a začala pracovať v jednej mládežníckej ochranárskej organizácii. Teraz je na materskej "dovolenke" a zdá sa, že nastal čas prejsť od činov k slovám. Najnovšie ma nájdete aj na http://petrzalka.otvorene.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkopohľadyIhriskoPo cestách - necestáchSeparovaný zberSpoločnosťUkrajinaZ vlastného dvora

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu