PET fľaše nie sú odpad

Vyše 10% odpadu z domácnosti tvoria plasty. Kelímky od jogurtov, igelitové vrecia a tašky, obaly z čistiacich prostriedkov a drogérie a PET fľaše. Narastajúci objem plastových odpadov je celosvetovým problémom. Ich ukladanie na skládkach problém nerieši a spaľovanie vyvoláva obavy zo zdravotných problémov. Časť plastov – známu ako PET je ale možné recyklovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Kontajner na plasty
Kontajner na plasty (zdroj: OLO a. s.)

Najprv trochu teórie PET je skratka pre Poly Ethylén Tereftalát. Je to polyester používaný ako obalový materiál. Používa sa hlavne pre obaly na minerálky a sýtené nealko nápoje. Že ide o PET fľašu poznáme podľa recyklačného znaku (tri šípky tvoriace trojuholník) s označením 1 alebo PET.
PET fľaše sa dajú recyklovať. Ich recyklácia začína zberom z domácnosti a končí u spracovateľov doma i v zahraničí.
U nás sa PET fľaše zbierajú do zberných kontajnerov. Sú označené nápisom PLASTY a majú žltý vrchnák. Z kontajnerov putujú fľaše do triedičky na ručné dotriedenie. Zo zozbieraného odpadu sa vytriedia fľaše z iného materiálu (iné umelohmotné fľaše, ktoré ľudia často dávajú do kontajnerov na plasty v domnení, že tam patria – veď ide o plast). Vytriedené PET fľaše sa lisujú do balíkov a tie sa dopravujú k spracovateľom.
Recyklujú sa mechanicky – sekajú sa na vločky, ktoré sa použijú samostatne na výrobu nových produktov alebo sa pridajú k čistému polyméru, alebo depolymerizáciou – rozložia sa na monoméry.
PET sa recykluje hlavne na vlákna. Vyrábajú sa z neho napríklad duté vlákna (používajú sa na výplň zimných búnd a spacákov), technické pásky, fólie i stavebné materiály, ale špeciálnym procesom možno vyrobiť aj nové fľaše.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom trochu praxe z Bratislavy

Kontajnery na plasty rozmiestňuje v Bratislave OLO. Rovnako ako iné kontajnery na triedený odpad sú fyzickým osobám poskytované bezplatne. Stačí písomne požiadať. Ak bývate v panelákoch, žiadosť posiela správca domu.
Do kontajnera na plasty patria iba PET fľaše z nápojov a minerálnych vôd. Nepatria sem PET fľaše od oleja, chemikálií, aviváží, pracích prostriedkov a pod. Nie je potrebné odstraňovať etikety, pretože posekané fľaše spracovateľ ešte čistí od papiera i lepidla. Takisto nie je nutné odstraňovať umelohmotné uzávery – tie sa dajú oddeliť v rámci separácie pri recyklácii.
Zaujímavosťou môže byť, že najcennejším PET materiálom sú bezfarebné fľaše. Na druhom mieste sú bledomodré, potom zelené fľaše. Iné farby sú recyklovateľné iba obmedzene alebo vôbec.
Potrebné je však fľaše stlačiť – zaberajú oveľa menej miesta a pri ich zbere sa zbytočne neprepravuje kopa vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

Plasty v súčasnosti vytláčajú tradičné obalové materiály – papier, sklo, lepenku či drevo. Nárast plastových odpadov vedie k pocitu ohrozenia z množstva odpadu. PET fľaše sú však odpadom iba v prípade, že ich vyhodíme do prírody či do bežného kontajnera. Ak si však dáme trochu námahy a fľašu hodíme do kontajnera na plasty, PET fľaša prestáva byť odpadom a stáva sa materiálom vhodným na recykláciu.
Kontajnerový zber PET fliaš má síce v konečnom dôsledku veľa nevýhod, ale o tom niekedy nabudúce.

Ivana Brezinská

Ivana Brezinská

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala žurnalistiku. Po škole sa však rozhodla, že je lepšie prejsť od slov k činom a začala pracovať v jednej mládežníckej ochranárskej organizácii. Teraz je na materskej "dovolenke" a zdá sa, že nastal čas prejsť od činov k slovám. Najnovšie ma nájdete aj na http://petrzalka.otvorene.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkopohľadyIhriskoPo cestách - necestáchSeparovaný zberSpoločnosťUkrajinaZ vlastného dvora

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu