Rozprávka Autíčko Tudor zo šrotoviska

Písmo: A- | A+

Kde bolo tam bolo ... a tak ďalej, bolo jedno veľmi staré autíčko. Nielenže bolo staré, ale aj veľmi pokazené.

Krosériu malo prehrdzavenú, svetlá aj predné sklo rozbité, olej vytečený, gumy prederavené a spľasknuté, motor zadretý a dvere sa nedali otvoriť. A to nebolo všetko. Už niekoľko rokov ležalo na šrotovisku, najškaredšom mieste na svete plnom starého železa a pokrútených plecho. Bolo z toho všetkého veľmi nešťastné. "Kde sú tie časy, kedy som sa mohlo preháňať po uliciach a pretekať sa s inými autami? Ako moc by som chcelo ešte niekedy zažiť ten pocit. Lenže to by som nesmelo ležať v tomto stave na šrotovisku:-(", sťažovalo sa.
V jeden krásny deň na šrotovisko zavítala nezvyčajná návšteva. Starší pán s fúzami sa prechádzal po celom šrotovisku a prezeral si podrobne všetky autá, ktoré tam boli. Po chvíli prišiel aj k autíčku, hneď ho začal so záujmom obzerať a pritom hovoril: "Uaaau, Škoda Tudor 1101 z roku 1947, veľká vzácnosť. A celkom dobrý stav. Vieš ty čo autíčko? Ja som zberateľ , poď so mnou, u mňa sa Ti veru bude páčiť viac ako tu." A neprešla chvíľa, naložil autíčko na odťahovku a odviezol si ho do svojej dielne. Autíčko ničomu nerozumelo, ale hovorilo si:" Nech sa deje čo sa deje, hlavne že už nie som na tej kope železa". Netrvalo dlho a autíčko sa začalo meniť do svojej povodnej podoby. Dostalo nové kolesá, karosériu, svetlá aj predné sklo, motor aj dvere. Nakoniec ho mamaľovali krásnou červenou farbou, no nemohlo sa na seba vynadívať, vyzeralo ako zamlada a moc sa mu to páčilo. Aj pán zberateľ bol s výsledkom veľmi spokojný.
Jedného dňa naštartoval autíčko a išiel s ním na ďalekú jazdu. Autíčko po tomto túžilo už roky a celou cestou si pekne odfukovalo. Okoloidúce autá i všetci ľudia na ulici si ho obzerali s obdivom a pritom ho zdravili. Autíčko ničomu nerozumelo, všetko vyzeralo inak ako si to pamatal, autá ani motorky nespoznával, mali iný tvar a jazdili strašne rýchlo. Keď prišli do cieľa, neveril vlastným svetlám. Okolo bol svet aký poznal. Staré dobré autíčka, všetky na seba trúbili a tešili sa, že sa vidia, možu sa predviesť, zajazdiť si a zaspomínať na staré dobré časy. Bolo to stretnutie veteránov. Odvtedy autíčko jazdilo s ujom zberateľom na takéto stretnutia s kamarátmi po celej Európe a bolo veľmi rado, že si ho každý s obdivom prezerá a može sa tešiť zo života.

Skryť Zatvoriť reklamu