Rozprávka Na čom jazdia Baby Jagy

Písmo: A- | A+

Kde boło, tam bolo...a tak ďalej, v meste Poprade žil chlapec Tomáš. Keď bol Tomáš miminkom, bol veľmi poslušným a dobrým dieťaťom. Čím však bol vačší, tým bol neposlušnejší a neporiadnejší.

Neupratoval si hračky, nechcel poriadne jesť, ani spať kedy bolo treba, odvrával a dokonca pľul! Nikto z jeho okolia si s ním nevedel dať rady.
No na všetky Tomášove huncútstva sa niekto pozeral. Boli to Baby Jagy. Baby Jagy žijú v tundre na samom konci sveta. Majú tam svoje riadiace stredisko s počítačmi a kamerami, cez ktoré pozorujú deti na celom svete. Sledujú, ako sa správajú, či poslúchajú, či sa každý deň umývajú, čistia si zúbky a upratujú si hračky. A keď je nejaké dievčatko alebo chlapček neporiadne, priletia za nimi hoc aj tisíc kilometrov a vezmú ich so sebou do tundry. Tam musia pre Baby Jagy upratovať, variť, umývať im smradľavé nohy, prať špinavé handry, strihať chlpy na bradaviciach a čistiť zaprášené metly. A to všetko tak dlho, kým sa nenapravia a nie sú z nich opať dobré deti.
Jedna Baba Jaga mala už niekoľko mesiacov v hľadáčiku Tomáša. Zaznamenávala si všetky jeho dobré aj zlé skutky. No keď strana dobrých skutkov ostala prázdna, naštartovala svoju starú dobrú metlu, nastavila si navigáciu na slovenský Poprad a vydala sa po neho. Letela dolinami, mestami aj dedinami a cesta ju tak zmohla, že keď letela cez Tatry, nevšimla si Kriváňa a narazila rovno do jeho špica. Metla sa jej zlomila a milá Baba Jaga sa gúľala a gúľala, cez šotolinu, kamenie, kosodrevinu, stromy, až nakoniec dopadla rovno na hlavnú cestu neďaleko Štrbského plesa. Vstala, otriasla sa a zabedákala:" Ach jaj! A to sa mi muselo stať tesne pred cieľom. Čo budem teraz robiť, keď som metlu dolámala? Náhradnú nemám a nikde ani nezoženiem. " Vtom okolo Baby Jagy prefrčala motorka a ona dostala nápad. "Keby som tak mala toto čudo, istotne by som sa dostala k Tomášovi." Čo čert nechcel, hneď na druhej strane cesty bol obchod, kde predávali motorky. Baba Jaga vošla do neho a hneď si jednu motorku obstarala. Tam jej aj ukázali, ako sa motorka riadi, ako sa prehadzujú rýchlosti a kde má brzdu. Pred obchodom naštartovala stroj, no namiesto po ceste, vzniesla sa do neba. Prvý zážitok z jazdy na motorke bol pre ňu taký jedinečný, že keď našla v Poprade Tomáša, nedokázala ho vziať so sebou, ale mu len pohrozila: "Tomáš, Tomáš! Ja som Baba Jaga a prišla som Ti povedať, že sa už dlho pozerám na to, ako neposlúchaš. Máš dnes obrovské šťastie, že mám novú motorku a chcem si ju sama užiť. No chcem, aby si vedel, že ešte jedenkrát nebudeš poslúchať alebo budeš niekomu robiť zle, nebudeš poriadne jesť a upratovať si hračky, tak si pre Teba prídem a budeš mi v tundre slúžiť. Rozumieš?"
Tomáš sa nezmohol na viac než: "Áno". Odvtedy bol Tomáš ako vymenený. Z neporiadníka sa stal ten najlepší chlapec pod slnkom. A Baba Jaga? Vrátila sa do riadiaceho strediska a natoľko svojou novou hračkou uchvátila ostatné Baby Jagy, že zahodili svoje metly, cez internet si kúpili motorky a odvtedy sa po oblohe preháňajú na rýchlych strojoch na dvoch kolesách.

Skryť Zatvoriť reklamu