
Edouard Manet
Impresionisti: Frédéric Bazille, Gustave Caillebotte, Paul Cézanne, Edgar Degas, Edouard Manet, Claude Monet, Berthe Morisotová, Camille Pissarro, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley ... Najznámejšie obrazy záhrad namaľovali impresionisti. Títo umelci sa venovali maľovaniu v prírode a často nachádzali inšpiráciu aj vo vlastných záhradách, ktoré im poskytovali nielen ideálnu príležitosť maľovať vonku, ale vyhovovali aj ich vkusu. Na rozdiel od maliarov krajiniek predchádzajúcej generácie, sa impresionisti o vzdialenú a nedotknutú prírodu zaujímali len okrajovo. Kritik Théodore Duret napísal o C. Monetovi: ,,Cíti sa vtiahnutý do okrasnej prírody a mestských scenérií, a preto uprednostňuje maľovanie kvetinových záhrad, parkov a záhradných besiedok.“ Impresionistické záhrady boli väčšinou záhrady strednej spoločenskej vrstvy a predmestské záhrady. Odrážali národnú posadnutosť záhradkárstvom. Delili sa na dva druhy záhrad. Úžitkové – prevažne zelenina, ovocie a sady, a na záhrady pre potešenie čiže okrasne. Ako je známe na maľovanie úžitkovej záhrady sa sústredil iba Pissarro. (vidiecky život) Monet, Morisotová, Caillebotte, sa zamerali na vizuálny pôvab kvetinových záhrad.Pre impresionistické umenie nie sú typické iba súkromné záhrady, stálym zdrojom inšpirácií boli aj verejné záhrady, parky. (Tuilerijské záhrady) Tieto záhrady lákali impresionistov aj preto, lebo boli centrom spoločenského života Paríža. Prvoradým záujmom impresionistov boli aktivity moderného človeka vo voľnom čase, a tak ich fascinoval spoločenský kontakt človeka s prírodou, a nie samotná príroda. Dokonca aj súkromné záhrady možno zriedka vidieť bez prítomnosti človeka. (moderné oblečenie, prechádzky, alebo nejaké iná činnosť, na obrazoch nechýbajú deti na navodenie pocitu jemnosti a nevinnosti) Pissarrové ženy v úžitkových záhradách sú vzdialené od toho predmestského sveta. Sú to robustnejšie vidiečanky, ktoré nemajú lahodiť oku, ale obrábať pôdu. Dvaja maliari impresionisti, rovnako nadšene pracovali v záhrade a maľovali: C. Monet, a G. Caillebotte. Monetova záhrada v Argenteuil sa stala v 70. rokoch 19. storočia strediskom maľovania vo voľnom čase. (Monet, Manet, Renoire) Ale až v Giverny kde žil, sa umelecká záhrada a maľovanie tak k sebe priblížili, že sa už neoddelili. Maliarov cit pre farby a botaniku, záujem o rastliny vyčarili v Giverny nevšednú kvetinovo vodnú záhradu, ktorá sa stala objektom stoviek najkrajších prác. Edouard Manet Raňajky v tráve : Toto dielo u ľudí vyvolalo pohoršenie. Najme tým, že na obraze je nahá žena s dvoma oblečenými mužmi. V tej dobe totiž ešte stále uprednostňovali maľbu antiky pred skutočnosťou. Manet s týmto obrazom chcel uspieť na Sal ó ne, ale bol odmietnutý a nebolo to jeho prvé odmietnutie. No Manet to nevzdával, a naďalej túžil po verejnom uznaní.

Claude Monet Madam Monetová so synom : portrét vyjadruje lásku, ale pravdepodobne ma nesprávny názov. Je to síce jeho žena Camille, ale dieťa nemôže byť jeho syn Jean, ktorý mal v r. 1875 osem rokov(vtedy obraz vznikol) a ani Michael jeho druhý syn, ktorý sa narodil r. 1878. Bez ohľadu nato ako presne sa obraz volá, je to podľa mňa jeden z najjemnejších portrétov Monetovej manželky, ktorý sa mne osobne štýlom trochu podobá Renoirovi.

Frédéric Bazille Rodinné stretnutie : Tento obraz nie je vyslovene zameraný na prírodu, ale práve naopak je vnímaný ako rodinný portrét. Mám rada tento obraz, už len z toho dôvodu, že vo mne vyvoláva myšlienky na Bazilleho, ktorý bol oddaný človek, a bohužiaľ zahynul počas vojny.

Edouard Manet E. Manet v zimnej záhrade

Berthe Morisotová E. Manet s dcérou : je jeden z mojich obľúbených od tejto autorky, páči sa mi ako zachytila Maneta v spoločnosti dcérky.

Berthe Morisotová V parku

Paul Cézanne Mont Sainte-Victoire : Cézanne túto horu maľoval veľakrat, sú rôzne podoby zo serie tejto hory

Camille Pissarro Príroda u Pontoise

Camille Pissarro Záhrada Pontoise

Claude Monet Ženy v záhrade : v tomto diele ukazuje Monet postavy ľudí na pozadí voľnej prírody. Na obraze je skupinka elegantných mladých žien v letných šatách s pozadím stromov a kvetov. Tento obraz sa na Salóne stretol s odmietnutím, čo mu prinieslo v nasledujúcom období finančné problémy. Za prežitie mohol byť vďačný priateľovi F. Bazillovi.

Claude Monet Monetova záhrada vo Vétheuile : tento obraz na mňa pôsobí veľmi energicky a vyžaruje z neho hojnosť a spokojnosť. Týmto obrazom sa chcel Monet akoby symbolicky rozlúčiť s finančnými ťažkosťami, ktoré mal v období keď žil vo Vétheuile. Na obraze sú deti Michael Monet a Jean-Pierre Hoschedé (u ktorého neboli isté či Monet nie je jeho otcom)

Claude Monet Lekná, zelená harmónia : keď sa stal vlastníkom majetku, kde desať rokov žil, kúpil tiež určitý kus močariska neďaleko svojho domu. Mal v úmysle vybudovať si tu vodnú záhradu, čo sa mu aj po niekoľkých rokoch podarilo.

Claude Monet Lekná : táto maľba je jedna z 236 registrovaných plátien v sérií Lekien. (1907-1908) Monet dostal časom nápad, že bude maľovať obrovské dekoratívne diela a ako základ bude používať lekná, tak aby diváka doslova obkľúčili.

Claude Monet Lekná

Claude Monet Lekná

Claude Monet Lekná

Claude Monet Lekná
