“Chyť si kabát a utekaj“

Bývalú starú bratislavskú štvrť "Chyť si kabát a utekaj" už nie je možné vzkriesiť. Jej pozostatky sú našťastie viditeľné dodnes a treba sa o ne s úctou postarať, stavať repliky starých budov v bratislavskom Starom Meste ako to navrhujú niektorí však považujem za úlet. Nič proti histórii. Naopak. Zuckermandel

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

(názov vraj pochádza z nárečového nemeckého „Zucke Mantel" v zmysle „Zucke den Mantel zur Flicht", čo v preklade znamená „Chyť si kabát a utekaj"), je súčasťou histórie Bratislavy a aj zostane. Fyzicky, hmotne, i mentálne je však preč. Tak ako zbúraná židovská Bratislava, zbúraná Vydrica, či stará Petržalka....Nostalgia tu podľa mňa nie je na mieste. A aj keď v tejto lokalite silno cítiť ducha histórie, návrat do zašlých čias by bol nezmyslom. To snáď uzná každý triezvo uvažujúci človek. Veď aké reálne využitie by mohli mať domčeky ako stoja dnes napríklad na Obchodnej? Aj novodobá história pri obnove Zámockej ulice ukázala, že kriesenie historických budov neprinieslo nič dobré naopak skôr problém s parkovaním, zlé dispozície bytov a nie práve preplnené reštaurácie. Alebo si niekto myslí, že sa nájdu ľudia, ktorí by chceli bývať, pracovať alebo rozvíjať svoj biznis v takých istých priestoroch, ako tomu bolo povedzme po roku 1850? Asi nie. A určite by chceli prežiť lepší a šťastnejší život ako bol ten od trinásteho storočia, kedy tu vznikla prvá osada. A o tom, že si ľudia v tejto lokalite prežili v minulosti mnoho krušných chvíľ, svedčia aj historické texty.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 1851 patrilo Podhradie k Bratislave a vytvorilo štvrtý mestský obvod - Tereziánsku štvrť. Bol to ale vraj začiatok biedneho obdobia a úpadku tejto lokality. Bohatší obyvatelia sa sťahovali do centra. Paláce boli prestavané na nájomné byty, ktoré mali často najnižšiu kategóriu. Zuckermandel bol štvrťou chudobných. Najmä vojnové obdobie i nástup komunistov k moci znamenali postupný a neskôr úplný zánik osady. Pritom Zuckermandel vraj bolo kedysi možné nazvať aj štvrťou umelcov. Svoje verše tu mali napísať Janko Kráľ, či Šándor Petöfi. V Zuckermandeli žil aj známy sochár Franz Xavier Messerschmidt.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes existuje pre Zuckermandel nový projekt. Mne sa celkom páči. Sú aj takí, ktorí majú iný názor. Jedno je ale isté. Starý Zuckermandel sa už nikdy nevráti a nám ostalo iba parkovisko. Myslím si, že by sme mali ísť ďalej. Nájsť spolu s investorom kompromis a postaviť pod hradom novú štvrť, ktorá pomôže prepojiť centrum mesta s riekou. Ja sa na to už teším.

Jana Brychova

Jana Brychova

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som žena dnešného sveta. Plná túžob nefungujúce veci spraviť fungujúcimi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu