Veľmi dôležité je uvedomiť si, že nech robíme čokolvek, nebezpečenstvá (a to v najrôznejších formách a v rôznej sile) tu boli, sú a budú vždy. Prečo by teda internet mal byť niečím iným? Je internet vďaka svojmu obsahu nebezpečný a teda mal by sa cenzúrovať alebo iným spôsobom obmedzovať, prípadne úplne zakázať?
Mnohí by najradšej túto myšlienku presadili, no je dôležité si uvedomiť, že internet je rovnako ako napr. nôž iba nástroj, ktorý slúži svojmu pánovi iba tak, ako ho sám použije. Niekto ho využije na prípravu pokrmu, čo dáva kvalite života plus, no možno ho použiť aj na iné účely, kde asi najhorším možným príkladom je vražda a teda tento čin dáva kvalite života veľké mínus, konkrétne v tomto prípade ho úplne ničí.
Z pohľadu internetu je to veľmi podobné. Je to prostiedok s obsahom pestrejším než tá najväčšia knižnica na svete. Obsahuje toľko informácií, že je skutočne len na jednotlivcovi, ako sa s tým dokáže vysporiadať a aký obsah vyberie. V prípade detí je to však trochu odlišné. Dieťa sa ešte nevie postaviť zodpovedne k výberu obsahu, nevie, čo je pre neho dobré a práve preto by mal zasiahnuť rodič. Naozaj? Je naozaj potrebná rodičovská cenzúra k tomu, aby z dieťaťa vyrástol dobrý človek?! Čo ak je to naopak? Čo ak má cenzúra presne opačný efekt?
Poďme si predstaviť, čo by sa stalo, ak by internet zrazu prestal existovať.
Deti by viacej chodili von, viacej by športovali, boli by nútení informácie si pracne vyhľadať, čím by viac namáhali svoju myseľ a teda by sa lepšie učili. Udržiavali by reálny kontakt s okolím a svet by bol krajším miestom. Nie celkom ! Je veľmi dôležité si uvedomiť, že dieťa je vystavované nebezpečenstvu tak či tak. Ak by internet zrazu prestal existovať, nie je vôbec isté, či by sa toto dialo. Kedže internet je celkom mladým "obyvateľom" tohto sveta, má len zopár rokov, môžeme nahliadnuť do (iba málo vzdialenej) minulosti, teda do doby bez internetu. Bol vtedy svet lepším miestom? Bol svet vtedy (najmä pre deti) bezpečnejší? Na túto otázku by si mal odpovedať každý sám, no myslím, že väčšina by odpovedala jednoznačne, áno. Znova, nie celkom !
Prečo by mal byť nedostatok informácií a ťažší prístup k nim lepší? Veď z evolučného hľadiska je práve dostatok informácií a ich spracovanie tou hybnou silou, ktorá pohla s ľudstvom natoľko, aby sa vyvinulo až do dnešnej podoby. Na jednej strane máme tvrdenie, že by bolo lepšie internet cenzúrovať a na druhej strane máme úplne voľný prístup k celému obsahu internetu. No
z evolučného hľadiska vyplýva, že všetky názory sú aj tak úplne nepodstatné, akékoľvek štúdie o bezpečnosti internetu strácaju zmysel, akonáhle si uvedomíme, že aj tak ničomu nezabránime, takže jediná podstata internetovej cenzúry detí je v softwarových spoločnostiach tvoriacich "bezpečnostný" software. Ide však iba o ilúziu ochrany jedinca, ktorá však dobre pôsobí na rodiča, že urobil dobrú vec pre ochranu svojho dieťaťa.
Pozrime sa na to z pohľadu dieťaťa resp. teenegera, ktorý má voľný prístup na internet. Tento mladý človek "nasáva" všetko. Aj "dobrý" aj "zlý" obsah, čo má za následok, jedinú vec. Dokáže byť imúnny, sám si nájde svoju cestu a sám príde na to, čo je "dobré" a čo "zlé" na základe svojej výchovy. No čo sa stane ak mu internet budeme cenzúrovať? Čo ak nikdy (resp. skoro nikdy) nepríde do kontaktu napríklad s internetovým chatom, sociálnymi sieťami, informáciám o drogách, alkohole, čo sa stane, ak mu cenzúra nedovolí sa dostať k pornu? Bude toto dieťa viac v bezpečí? Pozrime sa na malý príklad.
Svet si môžeme predstaviť ako chlieb (prip. akúkoľvek inú potravinu). Chlieb, ktorý je sčasti dobrý no sčasti plesnivý. Ak dieťa nikdy neprišlo do kontaktu, (či uz priameho alebo nepriameho) s plesnivým chlebom, nevie, že niečo také existuje, nemá skúsenosť s touto situáciou, nie je na ňu pripravené a čo sa stane? Môže v domnienke, že nejde o nič zlé tento chleba zjesť, čo môže mať oveľa horšie následky, než keby o tejto informácií vedel. Ak by však mal predošlú skúsenosť, vedel by sa tejto nepríjemnosti vyvarovať.
Ak sa dieťa nedostane k celému obsahu internetu, ale iba k jeho "neskazenej" časti, ak si nikdy nebude chatovať s neznámymi (možno potencionálnymi "úchylmi"), ak nikdy neuvidí porno, ak nikdy nepríde k informácii o drogách, alkoholu a k ostaným "skazeným" veciam, nebude schopný si vytvoriť imunitu, tým pádom, keď bude starší a bude mať zrazu možnosť plnému prístupu k internetu, nebude sa vedieť voči týmto nástrahám brániť. Je to ako s prirodzenou imunitou človeka, pokiaľ budeme dieťa držať v sterilnoum prostredí v domnienke, že je to pre neho to najlepšie, hneď pri prvej príležitosti mimo tohto prostredia ochorie, nebude mať imunitu...
Dôležité ale tiež je, že akákoľvek cenzúra je však len "kameň na ceste" je to iba prekážka, ktorú dieťa obíde a ak je cesta celá zatarasená, nájde si inú. Z tohto dôvodu, dieťa nie je možné uchrániť pred nebezpečenstvom sveta, ale hlavne to ani nie je potrebné, dokonca to ani vôbec nie je dobré. Nehovoriac o tom, aká dôležitá je sloboda získavania informácií. Je to niečo, čo presahuje všetky iné možnosti a z evolučného hladiska, toho jediného dôležitého, toho jediného na čom záleží, je internet neuveriteľným nástrojom s úžasnými možnosťami a stáva sa tak z neho dokonalý prostriedok ktorý hýbe týmto svetom vpred.
Preto nechajte svoje deti nech slobodne získavaju informácie odkiaľkoľvek, budú tak imúnnejšie, nehovoriac o tom, že ak budete robiť cenzúru, stane sa tým "zakázaný" obsah (ako sa hovorí "zakázané ovocie chutí najlepšie") internetu natoľko zaujímavým, že sa k nemu dieťa aj tak nakoniec dopracuje, ale nebude naň pripravený, čo bude mať nakoniec preňho oveľa horší dopad...
22. feb 2013 o 13:35
(upravené 22. feb 2013 o 14:52)
Páči sa: 0x
Prečítané: 361x
Bezpečnosť internetu
Bezpečnosť (predovšetkým detí) na internete, je rovnako diskutabilná téma ako mnohé iné. Je však veľmi populárna, najmä kvôli masovému rozšíreniu internetu ako takého v posledných pár rokoch. Sú teda naše deti v bezpečí, alebo sa máme obávať a chrániť ich pred ďalšou hrozbou tohto sveta?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)