Najväčší vedecký objav nasledujúcich desiatich rokov

Určite sa zhodneme na tom, že to, čo ľudstvo vynájde v najbližších desiatich rokoch, bude iste pôsobivé. Už samotná evolúcia nám dokazuje, že človek je tvor tvorivý/kreatívny a neustále zlepšuje svoje životné podmienky vo všetkých smeroch. Od primitívnych nástrojov v praveku až po rakety schopné opustiť zemský povrch a vydať sa do kozmu. Kam to ale celé vedie? Dokedy to bude takto pokračovať? Kde a či je tá pomyselná hranica kde to všetko končí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Rýchlosť vyvíjania nových technológií sa stále zvyšuje. To, čo ľudia vynašli/vyrobili v stredoveku za sto rokov, sme my, dnešní ľudia, stihli za 10 rokov. Najdôležitejším zlomovým bodom v dejinách bolo určite dobytie vesmíru. Človek sa dostal nielen mimo zemskú atmosféru, ale dokonca vkročil na povrch Mesiaca. Čo nás ale čaká ďalej?!

Máme veľa rôznych predpovedí, no otázne je, nakoľko sú pravdepodobné. Doba 10 rokov nie je až tak veľa, no v oblasti technológií je to omnoho viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad mohlo zdať. Pokiaľ budeme pokračovať aspoň takým, ak nie väčším tempom ako za posledných 10 rokov, určite sa máme na čo tešiť vo všetkých oblastiach. Tou najdôležitejšou je asi oblasť zdravotníctva/medicíny. V najbližšej dobe sa netrpezlivo očakáva triumfálne víťazstvo nad chorobou, zvanou rokovina. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov budeme rakovinu brať ako bežnú chorobu, na ktorú poznáme liek napr. chrípka. To sa samozrejme týka aj ostatných ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšiou dôležitu oblasťou je doprava. Systém dopravy, aký dnes poznáme, nie je úplne najvhodnejší pre naše storočie. Je veľmi neekonomický/zastaralý. Nielen, že sme odkázaní na ropu, ktorej je obmedzené množstvo, no účinnosť spaľovacích motorov hovorí o tom, že ju ani nedokážeme naplno využiť. Práve obmedzené a stále zmenšujúce sa množstvo zásob ropy nás núti premýšľať o alternatívnych palivách, resp. o alternatívnych spôsoboch prepravy. Je to len otázka času, kedy efektívne dokážeme využívať skoro všade prítomnú energiu. Pokiaľ ide o samotné dopravné prostriedky, teda autá, dá sa skoro s istotou povedať, že do desiatich rokov bude samoriadenie áut samozrejmosťou. Nastúpite do auta, zadáte cieľ cesty a o chvíľu ste tam. Samozrejme, bez akýchkoľvek problémov, pretože vaše auto sa postará a „premyslí" za vás trasu a dokonca s prehľadom vyrieši nepriaznivé podmienky na cestách.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s dopravou môžeme pokrok očakávať aj v oblasti cestovania na úplne inej úrovni. Ide o cestovanie v čase. Áno, nám to ešte znie ako science-fiction, no realita je taká, že žiadne fyzikálne zákony túto možnosť prepravy nepopierajú. Existujú rôzne teórie ako cestovať v čase, no dôležité je, že je to možné! Teda pokiaľ hovoríme o cestovaní do budúcnosti. S cestou do minulosti je to trochu komplikovanejšie, no cestovanie do budúcnosti je len otázkou času a technológií.

Podobným očakávaním, spojeným s cestovaním na tej najvyššej úrovni, je teleportácia. Cestovanie z miesta na miesto za pár sekúnd, je myšlienka, ktorú by ocenil asi každý z nás. Nedávny vedecký úspech teleporácie svetla nás predviedča o tom, že je to možné a ostáva nám veriť, že sa čoskoro dočkáme aj teleportácie osôb a vecí. Ľudia sa stále snažia zjednodušiť a spohodlniť svoje životné prostredie a práve preprava akýchkoľvek predmetov, veľkých či malých prípadne samotných ľudí z jedneho miesta na Zemi na druhý koniec Zeme, túto požiadavku dokonale spĺňa.

SkryťVypnúť reklamu

Nie menej dôležitý je aj spôsob komunikácie. Najskôr bol prenos informácií na väčšiu vzdialenosť dosť obmedzený, no s príchodom telegrafu sme sa posunuli zasa o kategóriu vyššie. Neskôr sme schopnosť komunikovať povýšili na telefón a ešte neskôr internet. Schopnosť komunikovať s ostatnými ľuďmi je a vždy bola veľmi dôležitá. Odjakživa mal moc ten, kto mal informácie resp. kto mal informácie ako prvý. Práve rýchlosť šírenia informácií dokáže urýchliť všetky ostatné aspekty ľudského života. V dobách dávno zabudnutých sa informácie šírili len ústnym podaním, (čo malo okrem iného na svedomí aj skreslenie informácie), takže záležalo na ľuďoch a možnostiach vtedajšej dopravy, ako rýchlo sa informácia dostala z bodu A do bodu B. No s príchodom telegrafu/telefónu forma komunikácie nadobudla úplne iný rozmer. Informácie boli prenášané niekoľkonásobne rýchlejšie a ich pôvodné znenie ostalo neporušené.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr prišiel mobilný telefón, ktorý nie je viazaný na žiadne statické miesto, teda komunikácia bola možná kdekoľvek, kedykoľvek a na akúkoľvek vzdialenosť. Ak k tomu pridáme internet a jeho sociálne siete, videokonferencie atď., dostali sme sa takmer na najvyššiu možnú úroven v oblasti komunikácie. Aká je však tá najvyššia možná úroveň komunikácie? Odpoveďou je telepatia. Telepatia je schopnosť komunikovať iba pomocou mysle, tiež sa niekedy prekladá ako synonymum k čítaniu myšlienok. Áno, tiež nám to ešte znie ako science-fiction, no taktiež je to možné. Budeme teda schopní komunikovať bez akýchkoľvek vedľajších pomôcok/prostriedkov iba s použitím samotnej mysle? Technológia nás presviedča o tom, že komunikovať iba pomocou mysle nie je žiaden problém, pomôžu nám v tom technológie snímajúce naše myšlienky a ich následné odoslanie adresátovi. Určite bude nutné vyriešiť adekvátny stupeň ochrany, nikto by predsa nebol rád, ak by niekto vedel, na čo myslí, no to sú už len detaily.

V spojení s telepatiou sa nám objavuje aj schopnosť telekinézy. Telekinéza je schopnosť ovládať predmety pomocou mysle. Nejde o telekinézu ako takú, ale skôr o ovládanie elektronických zariadení pomocou mysle. Dosiahnuť tento stav pomocou nových technológií snímajúcich činnosť mozgu a nervovej sústavy nie je už ani teraz veľkým problémom. Do desiatich rokov sa však technológie s najväčšou pravdepodobnosťou zlepšia natoľko, že bude možné vyrobiť zariadenie tak malé a natoľko presné, aby sa dalo požiť na nasadenie do reálneho života. Už dnes dokážeme ovládať počítač pomocou kamery, snímajúcej naše pohyby, rôznymi gestami, no už o pár rokov zabudneme na klasickú klávesnicu/myš a počítač budeme riadiť iba pomocou mysle, (taktiež pojem počítač, ako ho poznáme dnes, už bude dávno minulosťou).

Určite bude zaujímavé sledovať, čo v najbližších desiatich rokoch dosiahneme. Spojením týchto a aj iných technológií dokážeme vyrobiť neuveriteľné veci, no ostáva len na nás, ako si s tým poradíme, či využijeme danú technológiu v prospech alebo neprospech ľudstva. Tak ako lieky dokážu v malom množštve zachrániť človeku život, vo väčšom sa z nich stáva droga...

Pavol Bujna

Pavol Bujna

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, žijúci odmalička v Bratislave, zaujímam sa o to čo sa deje okolo mňa a preto si myslím, že by som mohol byť prospešný touto činnosťou a dúfam, že moje názory dokážu zaujať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu