Čína už nedokáže vstrebať viac dlhu, hrozí jej ekonomický kolaps

Úroveň dlhu v krajine draka sa dostala na obrovské úrovne, avšak politikov to zatiaľ zjavne netrápi a aj napriek sľubom o plánovaných reformách na zníženie dlhu bude pokračovať rast úverov. Ekonomika by inak rýchlo skolabovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Z druhej najväčšej ekonomiky sveta prišli ďalšie negatívne správy. Čínsky ekonomický rast spomaľuje vo viacerých sektoroch, aj napriek masívnym finančným injekciám do ekonomiky v poslednom roku. Čo je však ešte horšie, v krajine draka začína rapídne spomaľovať tvorba dlhu a pôžičiek. Z posledných dáta vyplynulo, že rast úverov v krajine rástol tempom len 14.4% medziročne, čo je nižšie ako 14.9% v minulom mesiaci. Zároveň sa však jedná o najpomalší rast úverov za posledných 27 mesiacov, teda viac než dvojročné minimá pre tempo rastu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rast dlhu je v Číne, ale aj v iných krajinách, veľmi úzko naviazaný realitný sektor. V prípade rastu úverov rastie dopyt po realitách a tým pádom aj ich cena. Aktuálne však tempo rastu úverov spomaľuje a tým pádom začína prudšie klesať aj cena nehnuteľností v Číne.

Obrázok blogu

Vláda sa v posledných týždňoch zaviazala znížiť zadlženosť novými pravidlami a reguláciami, čo mohlo znamenať aktuálne spomalenie tempa rastu dlhov. Ak však súčasné spomalenie bude pokračovať, mohlo by to mať veľmi negatívne následky na ceny nehnuteľností a spôsobiť ich prudký prepad. Obzvlášť, keď Americký Fed pokračuje vo zvyšovaní sadzieb a predávaní dlhopisov zo svojej súvahy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných zdrojov však ale Čínska vláda poruší svoj sľub zníženia dlhu, nakoľko ekonomický rast je pre politikov prednejší, než zníženie dlhu. Navyše ako sa zdá, krajina nie je schopná zredukovať úrovne dlhu bez spôsobenia prepadu na viacerých trhoch a výrazného ekonomického spomalenia. To by bola politická samovražda.

Čína je tak absolútne závislá na dlhu a nemôže si pomôcť. Množstvo peňazí musí rásť a je to jediná možnosť, ako udržať ekonomiku pri živote. Celkový dlh krajiny presahuje 300% HDP a pokračuje v spomínanom raste.

Obrázok blogu

Z úst jedného politika sme počuli, že jednoducho nie je možné znížiť zadlženosť, keď je celá ekonomika totálne závislá na požičanom kapitáli. Najhoršou správou ale je fakt, že podľa MMF Čína funguje pri absolútnom strope dlhovej kapacity a viac dlhu už dlhodobo nezvládne.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda však akékoľvek varovania zatiaľ úspešne ignoruje a preto by potrebné reformy mohli byť odložené. Rýchly nárast dlhu bude v krajine pokračovať, až dokým to jedného dňa neskončí katastrofou. Netreba ani pripomínať, že Čína je druhá najväčšia ekonomika sveta a problémy na Východe sa veľmi rýchlo presunú aj na Západ. Spomeňme si napr. devalvácie yuanu v lete 2015, alebo paniku začiatkom roka 2016, ktorá prišla z Číny. Obe udalosti spustili na trhoch ohromnú volatilitu a preto by sa podobný scenár mohol opakovať už v blízkej budúcnosti, varujú experti. 

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu