Kríza sa (údajne) blíži: pribúdajú znamenia aj proroci

Na trhu pribúda množstvo investorov a hedge fund manažérov, ktorí sa prikláňajú k volaniu po výraznejšej korekcii na akciových trhoch v USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Greg Coffery, bývalý hviezdny manažér vo fonde Moore Capital, prirovnal májové a júnové prepady na trhoch situácii pred prasknutím bubliny dotcom v roku 2000. Russell Clark pracujúci vo fonde Horseman Capital patrí k najviac medvedím manažérom a súčasná situácia v ňom evokuje spomienky finančnej krízy z roku 2008.

Títo dvaja manažéri pritom patria k tým najznámejším v Európe a ich slová sú ostatnými investormi brané vážne a s rešpektom. Dlhodobý desaťročný rast aktív primárne v USA by mohol spieť ku koncu kvôli reštriktívnej politike Fedu aj nárastu populizmu, ktorý môže vyústiť do obchodných vojen medzi jednotlivými kontinentami. Pred finančnou krízou varoval v máji aj miliardár George Soros.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, od poslednej finančnej krízy sa vyskytlo mnoho prorokov, ktorí varovali pred finančnou krízou a prepadom na trhoch. Zatiaľ sa ich predpovede nenaplnili. Ak títo „proroci“ aj manažovali peniaze podľa svojich vyjadrení, výrazne prerobili, nakoľko trhy pokračovali v minulých rokoch v silnom raste.

Každopádne, v posledných týždňoch pribúdajú dôkazy, že aj napriek dobrému ekonomickému rastu by už akcie dlho rásť nemuseli. Posledných 5 rokov bolo totiž typických nízkou volatilitou, pasívnym investovaním a kupovaním maličkých prepadov na akciách. Tento rok však ukázal, že tento prístup k investovaniu už nemusí dlho fungovať. Volatilita narastá, stock picking je znova v hre a pasivita sa nevypláca, minimálne od začiatku roka.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si k tomu pripočítame rastúce sadzby v USA, splošťujúcu sa krivku, obchodnú vojnu medzi USA a zvyškom sveta, čínske masívne problémy s dlhom, politickú neistotu v Nemecku a Taliansku, dôvodov na optimizmus nie je veľa. A to aj napriek globálnemu ekonomickému rastu. Ten však rovnako spomaľuje a vyvoláva do budúcna otázniky.

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu