Úrokové sadzby, nedostatočná ponuka, či príliš veľký dopyt na trhu. Tieto faktory a mnoho ďalších majú na svedomí rast cien nehnuteľností na Slovensku i za hranicami. Jednoizbové byty v poslednom štvrťroku 2016 rástli medziročne až o 14%. Najmenej rástli štvorizbové – a to o 6%.
Úrokové sadzby na historických minimách sú pretavené do extrémne lacných hypoték, čo po nich tak vytvára zvýšený dopyt. Ľudia tak v húfoch nakupujú nové bývanie a tlačia tým cenu bytov a domov hore.
Priemerné úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch v rokoch 2002 - 2016

Zdroj: Podnikajte.sk
Nedávne zvyšovanie úrokových sadzieb v USA následkom dosiahnutia priaznivých hodnôt ekonomických ukazovateľov (pr. inflácia) a tiež priaznivejší vývoj inflácie v Európe však sú jasné signály, že lacným hypotékam v budúcnosti odzvoní.
Nové pravidlá sprísňujúce podmienky na hypotéky, ktoré vydala Národná banka Slovenska, sú v platnosti od 1.3.2017. Môžeme tak očakávať ďalšie zníženie záujmu o hypotéky, ku ktorým sa bude ťažšie dostať.
Je na obzore bublina?
Národná banka Rýchlym komentárom z februára 2017 upokojuje svojim kompozitný indexom, inšpirovaným indexom švajčiarskej UBS banky.
Kompozitný index na hodnotenie ceny bývania

Zdroj: Národná banka Slovenska
Bublina na trhu totiž nikdy nie je spôsobená iba zvýšenou cenou. Do hry vždy vstupujú aj iné aspekty. NBS v prípade nehnuteľností berie do úvahy (okrem iného) aj to, či a ako sa zvýšili príjmy obyvateľstva za sledované obdobie, celkový stav úverov v pomere s HDP a podobne.
Podľa NBS sa dokonca za posledný kvartál 2016 príjmy vo viacerých regiónoch zvyšovali výraznejšie než ceny bývania ako celku.
Hodnota indexu je teda stále pod pásom rizikového vývoja.
Ceny pred krízou a teraz?
Práve jednoizbové byty, ktoré rástli najrýchlejšie, sú od pred krízových nafúknutých cien najďalej – rozdiel tvorí až 7%. Na druhú stranu päťizbové byty už svojou cenou prekonali historické maximum. Celková priemerná cena bytov je tak ale stále 5% pod maximami z roku 2008.
Nehnuteľnosti – napriek tomu, že rozhodne nie najlacnejšie – sa tak stále nemusia zdať predražené. Sadzby sa budú dvíhať a tak je na každom, či vsadí na pokles cien a požičia si potenciálne drahší úver, alebo zainvestuje v dohľadnej dobe.