Obchodníci so železnou rudou, čo je jedna z najviac obchodovaných priemyselných komodít na svete uvažujú nad tým, či je jej momentálna cena v okolí 90 USD za metrickú tonu adekvátna a udržateľná, alebo je táto hodnota nafúknutá zo špekulatívnych dôvodov. Pochybnosti o primeranosti tejto ceny potvrdzujú tiež najväčšie ťažobné spoločnosti a podporujú ich v tom aj makroekonomické dáta.
Cena železnej rudy za rok 2016 narástla o závratných 80%. Aj po niekoľkých pádoch za posledné dni, ktoré zapríčinili pokles jej ceny o viac než 3%, sa jej cena drží stále o 15% vyššie v porovnaní s minulým rokom.
K prekvapivo rýchlemu nárastu cien komodít prispela napríklad Trumpova rétorika, zahŕňajúca sľuby o budovaní infraštruktúry v USA, čo bolo náznakom vysokého dopytu po mnohých nerastoch.
Významnú rolu pri raste komodít hrá aj čínsky jüan. Protekcionizmus hlásaný Trumpovou administratívou predpokladá zavedenie vysokých taríf voči Číne, čo by sa Čínska národná banka mohla pokúsiť vyrovnať oslabovaním svojej meny, aby tak zlacnel export a vyrovnala tak náklady vyplývajúce z drahších ciel. Hodnota CNY dlhodobo klesá relatívne voči USD, čo spôsobuje zdraženie produkcie čínskych výrobkov, keďže čínski výrobcovia často nakupujú suroviny na výrobu svojich produktov zo zahraničia. Toto má za priamy následok preventívne zásobovanie a teda zvýšený dopyt po komoditách ako je železná ruda, čo tlačí jej cenu hore.
Guvernér Austrálskej národnej banky Philip Lowe však v piatok avizoval, že sa v budúcnosti dajú očakávať nižšie ceny komodít a železná ruda sa na hodnotách v okolí 90 USD neudrží. K tomuto zníženiu má prispieť napríklad aj zvýšená ponuka z Indie a Brazílie.

Brazilská spoločnosť Vale SA, ktorá je najväčší producent železnej rudy na svete, v decembri 2016 zinaugurovala jej najväčší ťažobný projekt s názvom S11D. Ťažba začne v roku 2017 a optimálne vyprodukuje až 75 miliónov metrických ton železnej rudy ročne. To predstavuje takmer štvrtinu svetovej produkcie z roku 2015.
Indická ťažobná spoločnosť Vedanda Ltd. tiež predpovedá ďalší nárast jej produkcie až o 16 miliónov ton a očakáva len miernejší rast rast dopytu po železnej rude.
Vysoká ponuka a menší dopyt po železnej rude tak môže spôsobiť tlak zhora na jej cenu. Pozornosť obchodníkov sa teda upiera na ďalší vývoj tejto komodity, no tiež na komoditné meny, ktorých vývoj je s ňou historicky spätý. Jednou z takýchto mien je aj Austrálsky dolár. Austrália je významným exportérom železnej rudy (korelačný koeficient AUDUSD so spotovou cenou železnej rudy je okolo 0.88). Pokles ceny tejto komodity má teda zvyčajne za následok pokles hodnoty AUD a môže tak spustiť jeho výpredaj.
Austrálsky dolár sa voči tomu Americkému nachádza aktuálne pri trojmesačných maximách a začína mať problémy s prekonaním úrovne 0.77. Práve tohto týždňové makro dáta, ako aj prejav Donalda Trumpa pred kongresom by mohli znova dodať sily Americkému doláru a posunúť AUDUSD pár nižšie smerom k 0.75.
(Zdroj: Bloomberg)