USA majú na dosah inflačný cieľ aj problém v monetárnej politike. Recesia hrozí už 2020.

Aj keď má americký Fed po rokoch v dosahu vysnívanú infláciu, začína mať problém s tým, ako riadiť monetárnu politiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Doteraz dlhé roky Fed operoval pri nízkej až klesajúcej inflácii, no v marci sa ich preferovaný inflačný index dostal k požadovanej hranici 2 %. To naznačuje, že Fed by mohol utesňovať monetárnu politiku rýchlejšie, ako sa doteraz očakávalo.

Na májovom zasadnutí FOMC výbor s najväčšou pravdepodobnosťou ponechá všetko nezmenené a sadzba fed funds zostane na 1,75 %, pričom americká centrálna banka bude pokračovať v predaji dlhopisov zo svojej súvahy tempom cca. 50 mld. USD mesačne. Veľmi dôležité ale bude sledovať sprievodné komentáre a tiež to, ako sa Fed vyrovná s rýchlejšie rastúcou infláciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Index PCE, ktorý centrálna banka považuje za „najpresnejšie“ vyjadrenie rastu cenovej hladiny totiž v marci vzrástol už na 2 %, či už naplnil cieľ Fedu. Túto hladinu sa pritom centrálnej banke nepodarilo dosiahnuť posledných 6 rokov. Ak by v stredu FOMC spomenulo nárast inflácie a potvrdilo dobrý ekonomický stav v USA, trh by mohol započítať do cien ďalšie tri zvyšovania sadzieb tento rok. Doteraz investori očakávali iba tri tento rok, pričom jedno sme už videli v marci a ďalšie malo prísť v júni.

Fed doteraz stále komunikoval, že inflácia je nedostatočná a je pod cieľom guvernérov, no aktuálne už táto veta neplatí a bude preto dôležité, ako ju centrálna banka obmení.

SkryťVypnúť reklamu

Guvernéri by tiež mohli zmeniť slovník ohľadom ekonomického rastu v USA. Ten totiž v utorok dosiahol druhý najdlhší rast v histórii. Medziročne rástla americká ekonomika v prvom kvartáli o 2,3 %.

Na potenciál rýchlejšieho zvyšovania sadzieb reagujú dlhopisy v USA výpredajom. 10-ročný výnos sa dostal k psychologickej hranici 3 % a 30-ročný je len 15 bázických bodov nad ním – na hodnote 3,15 %. Krátkodobý dlhopis so splatnosťou 2 roky, ktorý je najviac ovplyvnený zvyšovaním sadzieb, vzrástol s výnosom nad 2,50 %, najvyššie od finančnej krízy. Dlhopisová krivka sa veľmi rýchlo splošťuje, čo znamená znižovanie rozdielu medzi krátkymi a dlhými sadzbami. Ak bude dlhopisová krivka inverzná, čo sa môže týmto tempom zmien udiať za cca 8 mesiacov, môže to v USA vyvolať v roku 2020 recesiu.

SkryťVypnúť reklamu

Konečne sa zobudil aj americký dolár, ktorý prudšie posilnil za posledné dni a vymazal tohtoročné straty. Zároveň sa dolárový index dostal naspäť nad 200-dňový priemer, čo môže naznačovať pokračovanie rastu.

Americké akcie sú podporené dobrou výsledkovou sezónou a zatiaľ úspešne ignorujú rastúce sadzby. Takisto indexy zatiaľ zostávajú nad 200-dňovým priemerom, čo tiež stále udržuje rastový výhľad.

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu