Mercedes môže zobrať Tesle miesto na slnku. Trhy však na nové plány reagovali negatívne

Mercedes-Benz, najväčší svetový výrobca luxusných automobilov oznámil výrobu prvej série elektricky poháňaných modelov, ktoré majú tvrdo konkurovať známej americkej značke Tesla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj keď všetky okolnosti vyznievajú pozitívne, trhy plány ocenili jednoznačným „palcom dole“. V tomto prípade má luxusná značka smolu na obdobie, v ktorom novinku oznámila.

Produkcia nového modelu Mercedes EQC má začať už v prvej polovici roku 2019, oznámil CEO koncernu Daimler Dieter Zetsche pri svetovej premiére tohto auta v Štokholme. Firma pôvodne chcela investovať do vývoja EQC modelovej rady vyše 10 miliárd eur, no priebežné čísla hovoria o tom, že tento rozpočet nebude stačiť. Presnú investovanú sumu však pán Zetsche odmietol oznámiť. CEO firmy však oznámil, že elektrické autá sú budúcnosťou, a preto sa firma rozhodla venovať sa novým modelom naplno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mercedes sa tak pridal ku konkurenčným firmám a modelom ako Porsche Taycan, Audi E-tron, alebo Jaguar I-pace a spolu budú vytvárať veľký tlak na spomínanú Teslu. Elon Musk a jeho spoločnosť má problémy zatiaľ dodržiavať vytýčené čísla produkcie a veľa áut je chybných, čo sťažuje predaj a znižuje nové objednávky. Tesla navyše na každom jednom aute stráca peniaze a nie je zisková, čo sa v prípade spomínaných európskych automobiliek nedeje a všetky dnes na predaji svojich áut zarábajú. Aj preto by sa v blízkej dobe mohli investori skôr odkloniť od problémovej Tesly, ktorá je vysoko nadhodnotená a bude potrebovať nový kapitál a skôr sa zamerať na európske automobilky.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve spomínaný model EQC bude vyzerať ako GLC od Mercedesu, a teda bude priamo konkurovať Tesle X, keďže sa jedná o SUV. Odhadovaný dojazd na jedno dobitie by mal byť 450 kilometrov (280 míľ), pričom Tesla X má dojazd okolo 237 míľ. Navrhovaná cena zatiaľ nie je známa, no Tesla X sa predáva od 85 000 dolárov a Mercedes oznámil, že by cena mala byť o dosť nižšia.

Oznámenie nového modelu však, na prvý pohľad paradoxne, nebolo trhom prijaté pozitívne a akcie Daimler v stredu klesli na nové dvojročné minimá pod 55 EUR. Od začiatku roka je Daimler v strate už 23 %, a pohybuje sa preto v medveďom trende. Za pokles akcií môžu hlavne obavy z obchodnej vojny a uvalenia ciel na export áut do USA, ako aj silnejšie euro a vyprchanie prílišného optimizmu z ekonomického rastu v EU. 

Peter Bukov

Peter Bukov

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval podnikové financie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Na finančných trhoch pôsobí od roku 2008 a obchodovaniu sa venuje od roku 2011. Pôsobil v spoločnosti CAPITAL MARKETS ocp. ako dealer a člen investičného výboru. Od roku 2015 začal pôsobiť v spoločnosti TopForex ako hlavný analytik. Koncom roka 2018 sa začal venovať vlastnému vzdelávaciemu projektu s názvom Škola Tradingu, ktorý je zameraný na praktické vzdelávanie ohľadom obchodovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu