Znenie 1.NZ: a) Tento zákon hovorí, že sila nie je príčinou pohybu, telesá sa môžu pohybovať aj bez pôsobenia síl, no tento pohyb musí byť rovnomerný a primočiary.
b) Platí aj obrátene: Ak je teleso v pokoji alebo sa pohybuje rovnomerne priamočiaro, nepôsobí naň žiadna sila alebo VÝSLEDNICA SÍL JE NULOVÁ. To je užitočné pri určovaní síl.
Je zarážajúce aká je vo fyzike pre 1. ročník gymnázia veľká absencia experimentov kde sa teleso náchadza v rovnováhe síl = výslednica síl je nulová. A nakoniec aj rovnica, ktorý tento vzťah vyjadruje. Je zjavné prečo. Experiment: Na lyžiara budú pôsobiť dva motocykle( kolesá im budú prešmykovať na ľade) rovnakou silou 100N ale opačne orientovanou, lyžiar ostáva v pokoji F1 = - F2. To znamená, že táto rovnica patrí do 1.NZ lebo nemôže vyjadrovať nič iné ako rovnováhu síl = výslednica síl je nulová, preto lyžiar ako aj motocykle ostávajú v pokoji. Preto je totálna zvrátenosť túto rovnicu dosadiť do 3.NZ a ešte tvrdiť, že nejde o rovnováhu síl !!! Ak by išlo o nerovnováhu síl, tak potom to zapíšem ako F1 < - F2 alebo - F1 > F2, to je prípad ak jedna z motoriek má väčšie trenie medzi pneumatikou a povrchom a to znamená, že pôsobí väčšou silou na druhú opačne orientovanú silu v podobe druhej motorky, lyžiar aj motorky sa pohnú resp. už nie sú v pokoji. Stále však ostáva otázka pri experimente, kde lyžiara ťahá jedna motorka silou 100N str. 36 Fyzika pre 1. ročník gymnázia. Čo resp. aká sila napne lano silou 100N? Aj na to je vysvetlenie a v súlade skauzalitou, ale to už vysvetlím v diskusii.