Svätci 8.4.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sv. Beáta z Rybnitzu, opátka
Sviatok: 8. apríl
14. storočie
Význam mena: blažená, blahoslavená (lat.)

Beáta bola dcérou vojvodu Henricha von Mecklenburg. Na jeho podnet a vďaka jeho štedrosti vznikol kláštor klarisiek v meste Ribnitz (dnes Ribnitz-Damgarten na severe súčasného Nemecka). Beáta sa tam stala prvou opátkou. Žila v pokore, kajúcnosti a v praxi prejavovala lásku k blížnym. Zomrela 8. apríla 1399 v povesti svätosti. Tradícia hovorí o početných zázrakoch na jej príhovor. Je jedinou sväticou pochádzajúcou z tohto mesta.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Sv. Dionýz z Korintu, biskup
Sviatok: 8. apríl
2. storočie

Podľa tradície sv. Dionýz pochádzal z Korintu. V tomto meste sa potom stal aj biskupom. Niekoľko hodnoverných správ o ňom sa nám zachovalo od sv. Hieronyma a Euzébia z Cézarey. Euzébius zaznamenal niekoľko zaujímavých fragmentov z listov sv. Dionýza, adresovaných cirkevným spoločenstvám v Aténach, Laodicei, Ponte a na Kréte. Aj keď tieto fragmenty nehovoria o Dionýzovi priamo, predsa len sú dôležitými dokumentami. Z nich sa črtá náboženská situácia niektorých oblastí z obdobia počas pontifikátu sv. Sotéria, ako aj múdrosť a výrečnosť sv. Dionýza. Ďalší z jeho listov hovorí aj o mučeníctve sv. Petra a Pavla. V Rímskom martyrológiu sa síce Dionýz uvádza ako mučeník, no informácie o jeho smrti sú nejasné.

Jana Bulíková

Jana Bulíková

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek hľadajúci a nachádzajúci (aj keď nie vždy, ale niekedy určite). Zoznam autorových rubrík:  Svätci dnešného dňaZamyslenia a exegézySúkromnéŠkolaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu