Chlapec či dievča...alebo niečo medzi?

Od 1.11.2013 vstúpil v Nemecku do platnosti zákon o možnosti neurčenia pohlavia novonarodeného dieťaťa v prípade ak ide o intersexuála - čiže človeka,ktorého pohlavie nie je možno označiť ako jednoznačne mužské alebo ženské. Tento zákon vyvolal veľa dohadov a diskusií ohľadne intersexuality ako takej. Mnohí o niečom takom v živote nepočuli a nevedia čo si pod tým predstaviť, iní možno zachytili nejaké informácie v médiách,ďalší to považujú za výmysel učitých skupín ako zase raz ochromiť "zdravú" spoločnosť. To iba dokazuje,že miera informovanosti je všeobecne veľmi nízka. Vyvolávame tým dojem akoby sa nás niečo také vobec netýkalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (246)

Čo je to vlastne intersexualita?

Ľudia často používajú vyraz "hermafrodit" ktorý je nepresný a evokuje v nás pocit akéhosi mýtyckého stvorenia,ktoré kráča po svete s dvoma pohlaviami naraz.
Dôvodov prečo sa narodí dieťa s neučitým pohlavím je viac,a teda aj druhov intersexuality je viac.
Jednou z príčin môže byť neschopnosť vlastného tela reagovať na androgény (hormóny spôsobujuce maskulinizáciu, napr. testosterón)

Výsledkom je,že dieťa,ktoré by sa za bežných okolností narodila ako chlapec,sa narodí s vnútornými orgánmi mužskými ale vonkajšími ženskými. (zjednodušnene povedané)

Pre lepšiu predstavu môžete navštíviť web intersexual.sk ktorý jednotlivé stavy popisuje.(stránka bola vytvorená pre zvýšenie informovanosti, autorom stránky som ja a z návštevnosti nemám žiadny finančný zisk.)

Môžeme sa spýtať, prečo je teda také dôležité zaviesť tretie alebo neurčité pohlavie ako možnosť v rodnom liste.
Je bežnou praxou,že krátko po narodení dieťa s neurčítým pohlavým podstúpi korektívnu operáciu pohlavných orgánov.
Tento zákrok je čisto kozmetický. Ide o to prideliť dieťatu jedno z dvoch nám známych pohlaví.
Berie sa do úvahy typ pohlavných žliaz (semenníky,vaječníky) ako aj vzhľad vonkajších pohlavných orgánov. Existuje pravítko, podľa ktorého sa meria veľkost pohlavného orgánu, aby sa rozhodlo či sa z neho dá spraviť penis alebo sa má skrátiť na bežnú veľkosť klitorisu. Predstavme si teda,že o vašom pohlaví rozhodne pravítko.

Podobné operácie nie sú ničím príjemným a častokrát to nie je jednorázová záležitosť ale ich je potreba viac.Prečo je teda nutné prideliť človeku pohlavie za každú cenu?

Niektorí by mohli namietať,že spoločnosť na takú alternatívu nie je pripravená a dieťa a rodina by trpelo.Faktom je, že ľudia sa nepoznaného a odlišného vždy báli a boja, a preto sa voči odlišnostiam stavajú apriori odmietavo.
Je to ale dostatočný argument na to vtesnať človeka do jedného z dvoch pohlaví bez jeho vedomia iba preto, že by s tým zvyšok spoločnosti mohol mať problém?
Nebolo by skôr lepšie zmeniť spoločenskú klímu ako meniť daného človeka?

Vysoké percento intersexuálov, ktorým bolo pridelené nejaké pohlavie po narodení tvrdí,že sa na nich doktori dopustili zločinu. Rodine bolo zakázané dieťaťu povedať o jeho operáciach pravdu a doporučené tváriť sa,že sa nič nestalo.Na toto vám kazdý dobrý psychológ povie len jedno - celé zle.

To, o čo sa v Nemecku snažia, je dať človeku šancu rozhodnúť o svojom pohlaví vo veku keď na to bude zrelý. Nič viac.

Osobne si myslím,že je to lepšia alternatíva než nechať o sebe rozhodnúť niekoho cudzieho.

Žaneta Bunčeková

Žaneta Bunčeková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorého zaujíma dianie doma i vo svete. Na každú vec mám 8 pohľadov a myslím si, že star-trek je lepší než Panelák. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu