reklama

Milovníci detektívok – jasajte!

Niektoré záležitosti nie sú len božou úlohou... a keď Boh nekoná, musí zaňho konať niekto iný. Musí sa nájsť spasiteľ.  Nie je však spasiteľ ako Spasiteľ. Tento je nájomným vrahom, dokáže meniť vzhľad  a je prípadom takzvanej hypermobility. Nepotrebuje šminky, prezlečenie ani plastické operácie, aby menil výzor. Klame telom, gestami i mimikou. Odborníci to nazývajú visage du pantomime. Takýto vražedný spasiteľ rozhodne nie je jednoduchým protivníkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

A proti nemu stojí Harry Hole. Najlepší vyšetrovateľ, ale aj najväčšia nočná mora policajného vedenia. Muž, ktorý sa tvrdohlavo riadi vlastným inštinktom, vlastnými zámermi...a vlastnými hodinkami. Je ako ponorka, ktorá schádza dolu pod hladinu, kde je tma, zima a nedá sa dýchať. A na hladinu sa vynára iba občas...lenže tam dolu mu málokto chce robiť spoločnosť. Aj preto ho opustila manželka Rachel so synom Olegom. Má vlastných démonov, bojuje s alkoholom, niektoré prípady ho vyniesli na mediálne nebo. Je svojský... a jediný, kto dokáže Spasiteľa vypátrať.

Hlavné postavy mrazivej kriminálky Spasiteľ od jedného z najlepších európskych detektívkarov súčasnosti poznáte. Dej je ešte lepší, napínavejší a temnejší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Motívom sú peniaze. Chamtivosť a ilúzia, že sa všetko zmení, ak človek má peniaze. Že sám človek sa zmení. Nájdi peniaze a choď po ich stope. Vždy ťa privedú k odpovedi.“Prenesme sa do Osla, je advent, najväčší mráz za posledných 40 rokov. Armáda spásy organizuje na námestí tradičné predvianočné, keď zrazu zaznie výstrel a muž v uniforme Armády spásy padá mŕtvy na zem.

Chorvátsky nájomný vrah s červenou šatkou okolo krku dokončil svoju poslednú úlohu a nepozorovane opúšťa miesto činu. Jeho let do Záhrebu je však kvôli hustému sneženiu zrušený. Nasledujúci deň pri pohľade do ranných novín zistí, že zastrelil nesprávneho muža. Návrat do vlasti sa odkladá, úlohu treba dokončiť za každú cenu...

Hoci Nesbove knihy sa pomalšie rozbiehajú – viac opisov, ktoré môžu pôsobiť zbytočne, no čoskoro zistíte, že všetko do seba zapadá ako švajčiarske hodinky – rýchlo nastupuje akcia a napätie. Po stopách Spasiteľa kráča neúnavne a tvrdohlavo Harry Hole a je to súboj s časom: stihne Harry ochrániť skutočný terč skôr, ako sa k nemu nájomný vrah dostane?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Jo Nesbo je geniálny v celkovej koncepcii detektívky, vykreslení postáv, vzťahov a pozadia. Šikovne prepojil Armádu spásy a chorvátsku vojnu; popri tom rozohráva zopár menších dejových línií, ktoré na konci vytvoria neopakovateľné finále. Nesbo má cit pre čosi virtuálne, tajomné, čo visí vo vzduchu ako Damoklov meč. Má zmysel pre detaily na ľuďoch, atmosfére, situáciách, čo dodáva príbehu na uveriteľnosti a plastickosti.

S pribúdajúcimi stránkami je Harry Hole čoraz sympatickejší – jeho nevtieravý humor, zásadovosť, duchaplnosť, pevná chrbtová kosť. Už chápem, čo myslel jeden zo svetových detektívkarov Michael Connelly, keď povedal: „Harry Hole je môj nový obľúbený hrdina.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama


„Harryho evanjelium. Kým vstúpiš na miesto činu, zbav sa všetkých myšlienok, zmeň sa na mĺkve, práve narodené dieťa a otvor sa prvému posvätnému pocitu. Dôležitým sekundám, ktoré sú tvojou veľkou a jedinou šancou pochopiť, čo sa stalo, lebo potom tvoju myseľ ovládnu fakty.“


Nesbov Spasiteľ vo mne zlomil posledné kúsky pochybností – konečne mám nového autora detektívok, na ktorého preklady budem odteraz netrpezlivo čakať. Mám totiž rád kvalitné a prepracované detektívky, v ktorých všetko funguje ako má, a sú doslova slastným dezertom pre dušu vášnivého čitateľa.

Prečítajte si úryvok z knihy Spasiteľ, alebo si pozrite skvelý book trailer.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  379
  •  | 
  • Páči sa:  304x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu