V týchto týždňoch sa v literárnej brandži hovorí najmä o pokračovaní fenomenálnej série Millennium švédskeho novinára Stiega Larssona. Keďže ten sa megaúspechu svojej trilógie nedožil a zomrel pred jedenástimi rokmi na infarkt, pokračovania sa zhostil jeho nemenej slávny krajan David Lagercrantz a napísal 4.diel s názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti.
„Vykradol Stiegov literárny hrob,“ kričí Eva Gabrielssonová.
Ak ste si už stihli prečítať nové Millennium, asi ste si urobili názor na kvalitu knihy. Je to remeselne dobre napísaný príbeh o zneužívaní nových vynálezov v oblasti umelej inteligencie. Príbeh o kybernetickej zločinnosti, ktorá nás obklopuje. Cítiť, že Lagercrantz sa radil s hackermi i matematikmi, že si všetko detailne naštudoval a preskúmal tajomstvá kódov a symbolov.
Svoju základnú povinnosť úspešného autora si tak splnil.
A treba objektívne uznať, že sa mu podarilo priblížiť k larssonovskej atmosfére, vykresleniu postáv a vytvoriť tak ďalší vydarený príbeh investigatívneho novinára Mikaela Blomkvista a asociálnej hackerky Lisbeth Salanderovej.
Je však prirodzené, že David Lagercrantz nebude písať tak ako Stieg Larsson. A sám to priznáva. Rok a pol pracoval na pokračovaní, ktoré si mnohí želali a fanúšikovia volali po novom millenniovskom príbehu...že to už nebude Stieg Larsson, bolo jasné vo chvíli, keď spúšťali Stiega do hrobu.
Lisbeth a Mikael si však zaslúžili literárne vzkriesenie a David Lagercrantz sa ho zhostil naozaj šikovne.

A propos Eva Gabrielssonová. Jej výkriky o vykrádaní Stiegovho literárneho hrobu sú pochopiteľné. Bola pri zrode pôvodnej trilógie a údajne mala od Stiega časť štvrtej časti u seba. Štve ju to. Mohla byť teraz ona tá slávna (2,7 milióna výtlačkov v prvom vydaní na svete, desiatky krajín a Davida prenasledujú fanúšikovia na letisku kvôli podpisu - viď článok Millennium 4 zaznamenáva nečakný úspech).
Čo jej v tom však bránilo? Sama pred rokmi tvrdila, že dopíše štvrtú časť, pretože ona má na to najväčšie právo – bola pri zrode, poznala Stiega tak ako nikto iný a mala jeho zápisky.
Prečo teda nenapísala pokračovanie? Ubehlo dosť rokov, ktoré mohla zasvätiť najskôr rokovaniu so Stiegovými dedičmi (jeho otec a brat), s vydavateľstvom a napokon napísaniu novej časti.
Nič z toho sa neudialo. Buď teda rozprávala do vetra alebo si s pokračovaním nevedela dať rady.

David Lagercrantz to zvládol výborne.
A pokračovania s pôvodnými hrdinami a prostredím po smrti autora nie sú nič nezvyčajné.
Vezmime si Iana Fleminga a Jamesa Bonda. Už šesť autorov pokračovalo v dobrodružstvách agenta 007, naposledy vynikajúci Jeffery Deaver (Carte Blanche).
A čo taký Stopárov sprievodca galaxiou? Po piatich dieloch Douglasa Adamsa napísal šiesty Eoin Colfer, ktorého poznáme skôr vďaka inému hrdinovi, Artemisovi Fowlovi.
Alebo pokračovanie príbehov so slávnym detektívom Herculom Poirotom v podaní Sophie Hannahovej, ktorú oslovil vnuk Agathy Christie Mathew Prichard. Napísala Vraždy s monogramom, ktoré zaujali...no dieru do sveta neurobili. Podobne ako Jeffery Deaver s Jamesom Bondom.
Bude teda zaujímavé, ako zaboduje u čitateľov David Lagercrantz s pokračovaním Millennia. Nemá to ľahké. Už pred vydaním sa objavovali obavy, aby to nebol trapas a nedôstojné pokračovanie originálneho larssonovského príbehu.
Ak už máte Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti prečítané, máte svoj názor. Ak sa len chystáte, možno si príbeh užijete podobne ako Jake Kerrige z Telegraphu: „Chvíľami som zabúdal, že nečítam skutočného Stiega Larssona.“