Hrobárov almanach (Oliver Pötzsch)
Lahôdka pre fanúšikov historických detektívok...ale určite si príbeh vychutnajú aj milovníci krimi a trilerov. Hrobárov almanach je príbeh z roku 1893 o čudnom hrobárovi Augustinovi Rothmayerovi, ktorý naháňa strach, no zároveň je sčítaný a veľmi vzdelaný. Práve pracuje na Almanachu, do ktorého vkladá svoje skúsenosti a postrehy z práce hrobára.
Spoznáme tiež mladého inšpektora Leopolda von Herzfeldta, ktorý prichádza do Viedne z Grazu a snaží sa presadiť novinky a technologické vymoženosti. Má ako jediný z polície fotoaparát a informácie čerpá z Grossovej príručky kriminalistiky. No a do toho všetkého vraždy viedenských slúžok, ktoré niekto nemilosrdne zabíja a nastokne ich na drevený kôl z hlohu. Prípad tak trochu v štýle Jacka Rozparovača.
Vynikajúca detektívka, úžasne vykreslené obdobie konca 19.storočia – nielen samotná Viedeň, vtedajšia spoločnosť, ale aj historické pozadie o dobe, kedy sa rodili a presadzovali do života také vynálezy ako telefón, fotoaparát, samotná elektrina, automobily. V tomto je autor doslova majster – má skvelý štýl, svieži, evidentne má naštudované reálie a vie ich podať pútavo. Navyše dobre premyslený príbeh, sympatické postavy – nielen Leo, policajná telefonistka Julia, ale napokon aj hrobár Rothmayer.

Všetko smutné je nepravdivé (Daniel Nayeri)
Kniha, ktorú budete čítať so stiahnutým srdcom a slzami v očiach. Všetko smutné a pravdivé je nezvyčajný autobiografický román mladého iránskeho utečenca, ktorý nešetrí nadhľadom, vtipom....a pritom sa vás jeho príbeh dotkne na srdci aj na duši.
Chlapec menom Chusrau (ktorého všetci volajú Daniel) stojí na hodinách angličtiny na druhom stupni základnej školy v Oklahome a rozpráva príbeh. Svoj príbeh. Nikto mu však neverí ani slovo. Pre spolužiakov je iba chalanom s tmavou pleťou, chlpatými rukami a veľkým zadkom, ktorý si do školy nosí divne páchnucu desiatu, vymýšľa si príbehy, aby bol zaujímavý, a až priveľa rozpráva o hovienkach.
Chusrauove príbehy, ktoré siahajú do blízkej i vzdialenej minulosti, sú krásne a desivé zároveň. Opisujú to, ako s matkou a sestrou utiekli uprostred noci z Iránu, a zahŕňajú rodinné historky odohrávajúce sa v Isfaháne, meste, ktoré vonia po jazmíne, a v palácoch kráľov z dávnych legiend. Dejová línia preskakuje medzi jazdami školským autobusom, kde sa bojuje kancelárskymi spinkami a požutými papierovými guľôčkami, a hrdinami a hrdinkami Chusrauovej rodiny, ktorí jedli cukrovinky, po ktorých im bolo do plaču, a dotýkali sa kobercov s votkanými drahokamami.

Vražda v Orient exprese (Agatha Christie)
Vražda v Orient exprese z roku 1934 v novom vydaní. Je to jedna z najlepších a najslávnejších detektívok legendárnej Agathy Christie, ktorú už niekoľkokrát sfilmovali.
13 cestujúcich sa vezie v prepychovom vlaku Orient expres naprieč Európou. Cesta prebieha bez problémov až do chvíle, keď uprostred noci vlak náhle zastane, lebo trať zablokovali snehové záveje. Ráno cestujúcimi, medzi ktorými je aj Hercule Poirot, otrasie správa, že amerického milionára Ratchetta našli v kupé dobodaného na smrť. Vyšetrovanie zložitého prípadu s množstvom podozrivých sa pre slávneho detektíva zmení na preteky s časom – za každú cenu musí odhaliť vraha skôr, než udrie znova.
Vražda v Orient exprese je brilantne napísaná detektívka, ktorú môžete čítať znova a znova – ak máte chuť na naozaj kvalitné a prepracované krimi. Toto je ten typ kníh, ktoré neviete a vlastne ani nechcete pustiť z ruky. Obdivujete Hercula Poirota, vychutnávate si cestu legendárnym vlakom, zamilujete si prostredie, ktoré Agatha Christie tak autenticky opísala.
K tomu skvele vykreslené charaktery cestujúcich, premyslené detaily, odhaľujúce stopy a predmety, hodnoverné dôkazy...skladanie mozaiky, ktorá napokon vedie k veľkému finále: odhaleniu vraha.

Lucia (Bernard Minier)
Zlo sa nezastaví pred ničím. Preto ho musí zastaviť ona...Lucia. Nový mrazivý triler od obľúbeného Bernarda Miniera.
Skupina študentov kriminológie odhalí existenciu vraha, ktorý svoje obete aranžuje podľa renesančných obrazov. Je možné, že vraždil znova? Keď polícia nájde brutálne ukrižovaného madridského vyšetrovateľa, zdá sa, že sa nemýlili. Jeho partnerka Lucia Guerrero sa s pomocou študentov púšťa do zložitého vyšetrovania. Spoločne budú čeliť svojim najhorším obavám, vlastnej minulosti – a pravde, ktorá je odpornejšia než všetky zverstvá z legiend a mýtov.
Je jasné, že fanúšikovia Miniera nedajú dopustiť na sériu s Martinom Servazom. Mráz, ktorý dostal aj filmovú podobu na Netflixe, Kruh, Tma, tohtoročná novinka Noc, či Údolie a Lov. Toto je iná séria, nová vyšetrovateľka a rozhodne stojí za prečítanie, ak máte radi minierovský štýl písania. Napínavé, má to spád, dobre premyslené a čítavé.

Nezabudnuteľná (Mary Baloghová)
Historická romanca Nezabudnuteľná od obľúbenej Mary Baloghovej je príbeh z regentskej série o rode Westcottovcov, kam patrí aj postava lady Matildy, najstaršej dcéry grófa Riverdala. Jej príbeh vás presvedčí, že v každom veku je čas a priestor na lásku.
Lady Matilda má totiž päťdesiatšesť rokov a nikdy sa nevydala. Zodpovedne sa stará o ovdovenú matku aj o ostatných členov rozvetvenej rodiny. Na nejaké romantické city teda nemá ani pomyslenia, hoci v mladosti sa vášnivo zaľúbila do muža s pochybnou povesťou. Ale na naliehanie rodičov ho odmietla.
V príbehu spoznávame Charlesa Sawyera, vikomta Dirksona, ktorý je vdovcom, má dospelé deti a vnúčatá. Celé roky ho prenasledovala povesť búrliváka, v ranej mladosti ho však odmietla žena, ktorú vášnivo ľúbil. Teraz ako päťdesiatšesťročný ju znovu stretne – a je ňou práve lady Matilda Westcottová.
A čo myslíte – opäť sa medzi týmito bývalými zaľúbencami rozhorí ľúbostný cit. Alebo už je neskoro? Je Matilda Westcottová nezabudnuteľná, ako hovorí názov knihy. Potvrdí sa dávna pravda, že stará láska nehrdzavie?

Rozptýlená myseľ (Gábor Maté)
Rozptýlená myseľ je novinka uznávaného a veľmi obľúbeného lekára, ktorý sa špecializuje na neurológiu, psychiatriu a psychológiu. Kniha určená najmä pre rodičov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o to, ako skúsenosti v detstve ovplyvňujú a formujú ďalší biologický a psychologický vývin mozgu. Maté píše o tom, že ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie...že „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti a vysvetľuje, prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.
Je to kniha, ktorá umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Ak trpíte vy alebo niekto z vašich blízkych poruchou pozornosti, Maté veľmi jednoducho, pútavo a pritom vedecky vysvetľuje, ako s tým žiť. „Dúfam, že dospelí s poruchou pozornosti tu nájdu poznatky, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť sebe samým a nájsť cestu k uzdraveniu. Rozptýlená myseľ má tiež ponúknuť komplexný pohľad na túto často nepochopenú chorobu odborným pracovníkom s takýmito klientmi a učiteľom žiakov s poruchou pozornosti,“ píše autor v knihe.

Etymológia záhadná aj zábavná (Ivana Krekáňová)
Ivana má už dlhé roky v obľube etymológiu – napokon, je to šikovná prekladateľka a knihomoľka :). Veľmi pekne názorne ukazuje, že pátranie po pôvode slov vás môže zaviesť na mnohé nečakané miesta aj do rôznych zákutí dejín. Vedeli ste napríklad, že huncút bola kedysi mimoriadne vulgárna nadávka? Že šuhaj je vlastne Švajčiar a za slovo sabotáž môžu dreváky a istý anarchista? Ivana napísala knihu o zaujímavostiach zo sveta bežných slov, ktoré denno i denne používame v našom jazyku.
Kniha Etymológia záhadná aj zábavná prináša v 15.kapitolách príbehy vzniku a pôvodu rôznych slov a slovných spojení, ktoré vás zaručene prekvapia. Ivana do každej kapitoly zaradila tie najzaujímavejšie. Napríklad v kapitole Od cynika po tyrana (etymológia učená a politická) sa tak dozviete, ako vznikli rozhodnutia od zeleného stola; alebo v kapitole Od jachty po šmejda (etymológia v hmotných statkoch) zas to, že za autobus môžu francúzske kúpele a čo má s peniazmi chrám rímskej bohyne.

Foto: Ikar, i527, Slovenský spisovateľ, Albatros Media, Noxi, Mamaš