Lukostrelec (Paulo Coelho)
„Čeľte svojmu osudu, buďte statoční, mierte vysoko a získajte všetko, čo si zaslúžite získať, pretože ste veľmi tvrdo pracovali, aby ste sa dostali tam, kde ste teraz,“ odkazuje slovenským čitateľom v tomto videu slávny Paulo Coelho.
Lukostrelec je útla 140-stranová knižka plná zaujímavých a vznešených myšlienok. Nenápadné životné pravdy neraz vyjadrené pár slovami, ktoré pôsobia jednoducho až triviálne.
Stretávame sa s Tetsujom, mužom, ktorý sa kedysi preslávil ako výnimočný lukostrelec. Na staré kolená sa však utiahol do odľahlého údolia, kde ho vyhľadá chlapec z dediny. Chlapec má veľa otázok a Tetsujove odpovede mu postupne približujú cestu luku v duchu tradičného japonského umenia lukostreľby kjudo, a odhaľujú tak zásady zmysluplného života. Príbeh Paula Coelha naznačuje, že život bez spojenia činov s dušou nás nemôže naplniť, že život obmedzovaný strachom z odmietnutia či zlyhania sa neoplatí žiť. Človek musí riskovať, byť odvážny a vydať sa na nečakanú cestu, ktorú mu osud ponúka.
Paulo Coelho s múdrosťou, veľkorysosťou, jednoduchosťou a pôvabom, ktoré z neho urobili medzinárodného autora bestsellerov, načrtáva rámec zmysluplného života založeného na tvrdej práci, vášni, zmysluplnosti, ohľaduplnosti, pripravenosti prijať zlyhanie a potrebe vstúpiť do behu udalostí.

Krkavčí kráľ (Kristína Brestenská)
Prvý fantazijný román Kristíny Brestenskej s názvom Srieň, Pochodeň a Temnota vzbudil veľký ohlas. Po troch rokoch sme sa dočkali pokračovania v podobe Krkavčieho kráľa, nového strhujúceho príbehu ťažko skúšaného kráľovstva Ansalya a jeho troch princezien.
Hoci bola kliatba bohov po poslednom turnaji prelomená a v ansalyjskom kráľovstve vzklíčil nový život, tri princezné stále nenachádzajú vytúžené šťastie a pokoj.
Najmladšia Andromede stráca posledné čriepky nádeje a svetla vo svojom temnom živote. Prostredná Salomé sa stáva otrokom vlastnej moci a prenasleduje ju proroctvo, za ktoré zaplatila privysokú cenu. Najstaršia Lyasante vládne v Ansalyi. Zdanlivo jediná získala to, po čom túžila, no naráža na odpor šľachticov a požiadavky, ktoré nie je ochotná akceptovať.
Keď sa pred hranicami rozdrobenej a oslabenej krajiny objaví nepriateľ a mocná vedma, zasiahnu bohovia a prinavrátia Ansalyi panovníka, ktorý ju dokáže zjednotiť a viesť do neodvratnej vojny...
Krkavčí kráľ má opäť nádhernú obálku, ktorú si vraj Kristína vysnívala už dávno predtým. „Keď som ju zbadala, povedala som si wow, táto obálka akoby vystúpila z príbehu Krkavčí kráľ. Myslím si, že ladí nielen s obsahom, ale pekne ladí aj s prvým dielom, takže ja som nadšená,“ dodáva Kristína Brestenská.

Vražedná temnota (Lisa Regan)
Dvaja mŕtvi a jedna stratená. Turistika v lesoch okolo Dentonu sa stala mladým manželom osudnou. Otázkou však je, čo sa stalo s ich kamarátkou, ktorá podľa všetkého odišla do lesa s nimi? Josie čaká zamotaný a napínavý prípad... Je tu 7. diel série Josie Quinnová – Vražedná temnota.
Keď strážca parku nájde v lese telá Valerie a Tylera Yatesovcov, detektívka Josie Quinnová tuší, že ide o čosi viac ako len náhodnú otravu. Pitva jej dá za pravdu – Valerie niekto po smrti zastrčil do hrdla prívesok. Pri prehľadávaní okolia objaví Josiin tím tretí spacák, čo naznačuje, že v tú noc mohol byť pri ohni ešte niekto. Bola to tretia obeť alebo podozrivý? Mohla to byť žena, ktorá krátko nato vybehla z lesa priamo pod kolesá Josiinho auta?
Indície vedú Josie na miesta skryté hlboko v lese – do prepletených jaskýň a na statok mimo civilizácie, kde sa ľudia chodia skrývať a kde nájdu mladé dievča s vydesenými očami a obviazanými zápästiami, ktoré vie viac, ako hovorí. Na druhý deň ho však nájdu mŕtve a s rovnakým príveskom... Josie musí zistiť význam smrteľnej ozdoby a chytiť zvráteného vraha skôr, ako príde o život ďalší nevinný človek. Alebo je už príliš neskoro a všetko pohltí temnota?
Ďalší skvelý diel v sérii Josie Quinnová...a zdá sa akoby autorka zvyšovala latku kvality. Vražedná temnota má opäť vynikajúci príbeh, zápletku, napätie i zvraty.

Obelisková brána (N.K.Jemisin)
Obelisková brána je druhý diel série Zlomená zem pre tínedžerov od 15 rokov. Príbeh akčný, dobrodružný a napínavý. Takto totiž vyzerá koniec sveta...ten posledný.
Obdobie konca je čoraz temnejšie a na civilizáciu sa znáša dlhá chladná noc. Essun – kedysi Damaya, potom Syenit, teraz pomstiteľka – našla útočisko, ale nie svoju dcéru. Namiesto toho sa znova stretla s Alabasterom Desaťprsteňovým, šialencom, ničiteľom sveta, spasiteľom, ktorý má pre ňu novú misiu. Ak však Essun urobí, čo žiada, navždy spečatí osud Nehybnosti. Jej dcéra Nessun sa stáva čoraz mocnejšou a hrozí, že jej rozhodnutia nakoniec zlomia svet.
Sledujeme paralelne príbeh Essun a jej dcéry Nassun. Autorka píše pútavo, vie vybudovať fantazijný svet plný mágie. Detaily prispievajú k uveriteľnosti, ale nezaťažujú.

Múdrosť Morrieho (Morrie Schwartz)
Otázkou je – ako žiť tvorivo a s radosťou. Ak ste niekedy dávnejšie čítali Utorky s Morriem, tak toto si nesmiete nechať ujsť. Múdrosť Morrieho je ďalší dojímavý príbeh o tom, ako si uchovať energiu a byť prepojený so životom.
Kto som v skutočnosti? Čo som urobil? Čo je pre mňa dôležité a zmysluplné? Aký význam má to, že som žil? Čo znamená byť skutočne človekom a kde sa na tejto škále nachádzam? Morrie Schwartz skúma tieto a mnohé ďalšie otázky v tomto hlbokom, poetickom a dojímavom diele o radostnom a tvorivom živote a starnutí. Neskorší život môže byť plný mnohých výziev, ale môže byť aj jedným z najkrajších a najobohacujúcejších období v živote každého človeka. Morrie čerpá zo svojich skúseností sociálneho psychológa, učiteľa, otca a priateľa, aby nám ponúkol mapu na navigáciu v našej budúcnosti.
Kniha Múdrosť Morrieho je plná empatických postrehov, príbehov, anekdot a rád vyrozprávaných autorovým upokojujúcim a nadčasovým hlasom.

Moje ženy (Julija Iľucha)
Moje ženy je zbierka textov a silných výpovedí. Je to naliehavé volanie Ukrajiniek poznačených nespočetnými krutosťami vojny. V krátkych prózach so silným emocionálnym nábojom sa odrážajú zničujúce skúsenosti tých, ktoré boli umlčané, prišli o milovaných členov rodiny, tých, ktoré vytrvalo bojujú, no aj tých, ktoré vojna zlomila. Julija Iľucha približuje život vo vojne s miestami až neznesiteľnou, zároveň však hlboko dojímavou intenzitou.
Moje ženy nie sú len utečenky, vojačky či medičky, sú to v prvom rade manželky, matky, dcéry či sestry. Autorka ich skutočné príbehy spracováva s takou dávkou autenticity, až z toho mrazí. Ako tvrdí sama autorka, „Moje ženy hovoria o svojej každodennosti a z ich rozprávania mrazí. Moje ženy nestrácajú nádej, aj keď sa nedarí. Moje ženy poznajú cenu každého dňa. Moje ženy chcú, aby ich vypočul a načúval im celý svet.“
Na tomto projekte začala pracovať na základe vlastnej skúsenosti ako matka desaťročného syna a manželka vojaka Ukrajinských ozbrojených síl, ako obyvateľka Charkiva, ktorá po vypuknutí veľkej vojny odmietla opustiť svoj domov a odsťahovať sa do bezpečia v cudzine. Príbehy v zbierke Moje ženy však neopisujú iba jej osobné skúsenosti, ale aj skúsenosti jej príbuzných, známych či žien, ktoré nepoznala, no počula o nich.

Stručne a jasne (Jim VandeHei, Mike Allen, Roy Schwartz)
Každý deň nás bombarduje nekonečná záplava informácií – nielen z televízie a klasických médií, ako to bolo ešte nedávno, no predovšetkým smršť článkov, upozornení, newslettrov, príspevkov a správ na sociálnych sieťach, kde každý bojuje o svoju chvíľočku na výslní.
Časy sa zmenili a zmenil sa aj spôsob šírenia informácií, no napriek tomu píšeme rovnakým spôsobom ako predtým, ba i viac.
Keď novinári a zakladatelia spoločnosti Axios presedlali z tlačených médií do online priestoru, s hrôzou si uvedomili, že ich starostlivo vypracované články vlastne nikto nečíta. Pochopili, že nastal čas na zmenu – prestali sa sústreďovať na seba a zamerali sa na čitateľa. Vynašli priekopnícky štýl Stručne a jasne, úderný a vecný, ktorým adresátovi okamžite oznámia, čo potrebuje vedieť, a dajú mu priestor, aby sa sám rozhodol, či sa o téme chce dozvedieť viac. V knihe nájdete desiatky tipov a trikov na výber vhodných slov, návody, ako sa zbaviť zlozvykov pri písaní (irónia, anekdoty, slovná vata) a sústrediť sa na ČITATEĽA a na JEDINÚ vec, ktorú si má zapamätať.
„Najlepší lídri v dejinách boli často aj najlepší komunikátori. Jim, Mike a Roy vytvorili návod pre zákonodarcov, vedúce osobnosti firiem a množstvo ďalších záujemcov, ako radikálne zmeniť spôsob komunikácie a vyjadrovať sa vecne, stručne a príťažlivo,“ povedal Jamie Dimon, generálny riaditeľ JP Morgan Chase.

Foto: Slovenský spisovateľ, Ikar, Grada, Tatran, Lindeni, Noxi, Motýľ