Catherine, Princezná z Walesu (Robert Jobson)
Poďte na britský kráľovský dvor, priamo do komnát princeznej Kate, manželky Williama, princa z Walesu. Ak máte radi životopisy slávnych ľudí, tak tento vás určite zaujme.
Už pred dvomi rokmi vyšiel životopis Princa Harryho pod názvom Náhradník, potom pribudla kniha Kráľovná Alžbeta II. a vlani nasledoval životopis Princ William od britského spisovateľa Roberta Jobsona. No a od neho teraz pribudla aj novinka Catherine, Princezná z Walesu.
Príbeh Kate Middletonovej, ktorá sa z obyčajného dievčaťa stala významnou členkou britskej kráľovskej rodiny a budúcou kráľovnou. Sledujeme jej cestu od detstva, cez stretnutie s princom Williamom počas štúdia na univerzite, až po ich svadbu v roku 2011 a jej následnú úlohu v kráľovskej rodine.
Autor Robert Jobson je prominentný pozorovateľ a komentátor britského kráľovského dvora, ktorý často vystupuje v televízii ako odborník na monarchiu. Má 35-ročnú prax, viacero novinárskych ocenení a vie sa dostať k informáciám, ku ktorým má prístup málokto. „Snažil som sa poskytnúť širší obraz o Kate,“ povedal Jobson. „Veľa ľudí sa riadi len podľa titulkov v médiách, ale keď čítate túto knihu ako celok, hovorí o nej ako o osobe, ktorou sa stala od čias, keď bola ešte dieťa až po súčasnosť. O niekom, kto mal z nášho pohľadu dosť nevýraznú minulosť. Ale z hľadiska kráľovskej rodiny je to žena, ktorá bude v budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu. Je veľmi dôležitá, aby monarchia zostala v kontakte s ľuďmi, ktorým slúži, pretože bola do veľkej miery jednou z nich.“
Úžasná biografia vhodná pre tých, ktorí sa zaujímajú o britskú kráľovskú rodinu a chcú hlbšie porozumieť Kate a jej vplyvu na modernú monarchiu.

Astrid Lindgrenová (Susanne Lieder)
Všetci poznáme jej postavu Pippi Dlhú Pančuchu, mnohí sme čítali či už túto sériu alebo Deti z Bullerbynu, Zbojníkovu dcéru Ronju alebo Emila z Lonnebergy.
Astrid Lindgrenová bola úžasná spisovateľka...no aká bola ako človek? Ako písala svoje príbehy?
Presne o tom je beletrizovaný životopis od Susanne Lieder s jednoduchým názvom Astrid Lindgrenová. Mustread pre všetkých knihomoľov. Jeden z najlepších životopisov v tejto sérii, ktorý približuje čitateľom svet Lindgrenovej pútavým, odľahčeným spôsobom z mnohých pohľadov.
„Keď píšem nejakú knihu o slávnej žene, hľadám si o nej čo najviac informácií. Chcem sa k danej osobe čo najviac priblížiť a urobiť jej zadosť. V prípade Astrid to nebolo ľahké, pretože bola veľmi tajnostkárska, čo sa týka jej súkromného života. Bola duchaprítomná, vtipná a pohotová, celý život sa rada hrala a ešte aj v pokročilom veku stále liezla po stromoch,“ povedala pre slovenských čitateľov autorka Susanne Lieder.
Príbeh napísaný veľmi citlivo, niekedy až dojímavo, cítiť z neho neuveriteľnú energiu, pozitívne naladenie, obetavosť, až má človek chuť sám sa zmeniť, polepšiť. Pretože ak čítate, čo všetko Astrid v živote musela prekonať, aké ťažké chvíle občas mala, že bola vďačná za kúsok sendviča od kolegyne...to vás musí naplniť dobrým pocitom. Tá kniha je krásnou poctou významnej detskej spisovateľke.
Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Lucia Vráblicová.

Jadrová vojna (Annie Jacobsen)
„Žiadna malá jadrová vojna neexistuje. Svet môže zaniknúť v priebehu niekoľkých hodín,“ tvrdí spisovateľka Annie Jacobsen. Už dve minúty po výbuchu jadrovej bomby bude na svete viac než milión obetí a umierajúcich...
Scenár výbuchu, minúty po ňom a dôsledky pre ľudstvo popisuje veľmi sugestívne. Je založený na faktoch pochádzajúcich z exkluzívnych rozhovorov s rôznymi odborníkmi, ktorí celé desaťročia spolupracovali na príprave týchto desivých procedúr.
V prvých dvoch kapitolách knihy Jadrová vojna sa venuje Peklu na zemi, čiže výbuchu megatonovej termonukleárnej zbrane vo Washingtone. Práve hlavné mesto je prvý terč pre nepriateľské krajiny, ktoré disponujú jadrovými zbraňami. „Svet môže zaniknúť v priebehu niekoľkých nasledujúcich hodín,“ upozorňuje generál Robert Kehler, bývalý veliteľ Strategického veliteľstva USA.
Nasledujú kapitoly Prvých 24 minút, Ďalších 24 minút a Ďalších (a zároveň posledných) 24 minút. Už tu chcete skončiť, zimomriavky vám celý čas naskakujú na chrbte, na šiji, no čítate ďalej. O tom, ako by vyzerali ďalšie týždne a mesiace, a kam to celé smeruje po jadrovej vojne. „Ľudstvo sa nachádza iba jeden omyl, jeden nesprávny odhad od jadrovej apokalypsy,“ varoval generálny sekretár OSN António Guterres v roku 2022. „Je to šialené. Musíme zmeniť kurz.“
A práve to je zámer tejto knihy. Rukolapne ukázať, aká hrozná by bola jadrová vojna. Ide o mimoriadne sugestívnu knihu, ktorá až príliš názorne približuje, aká príšerná budúcnosť nás čaká, ak sa nespamätáme.

Superkomunikátori (Charles Duhigg)
Ako lepšie počúvať, klásť správne otázky, čítať neverbálne signály a jasne formulovať svoje myšlienky? Superkomunikátori je kniha, ktorá vás naučí majstrovsky komunikovať.
Prečo niektorí ľudia dokážu okamžite zaujať, byť presvedčiví a nadviazať úzke vzťahy s kýmkoľvek, zatiaľ čo iní sa v rozhovoroch strácajú? Odpoveď prináša Charles Duhigg, uznávaný autor bestsellera Sila zvyku.
Autor ukazuje na príbehoch zo súdnych siení, tajných operácií CIA, firemných porád či scenárov úspešných televíznych seriálov, ako rozpoznať jednotlivé druhy rozhovorov a ako ich s prehľadom zvládnuť. Dozvieme sa, prečo niektorí ľudia dokážu presvedčiť, upokojiť či motivovať druhých, zatiaľ čo iní narážajú na nepochopenie a odpor.
Duhigg kombinuje dôkladný výskum s pútavým rozprávaním, vďaka čomu prináša nielen teóriu, ale aj praktické návody. V knihe sa čitatelia ocitnú v súdnej sieni, kde jediný porotca dokáže viesť rozhovory tak, aby zmenil názor celej poroty, v CIA, v nemocnici, kde sa skúsený chirurg pokúša presvedčiť pacienta, aby si vybral menej rizikovú liečbu, či v kreatívnom prostredí Hollywoodu, kde scenáristi sitkomu Teória veľkého tresku riadia konflikty a spoluprácu v tíme.
Kniha pomôže nielen manažérom a lídrom, ktorí chcú zlepšiť svoj komunikačný štýl a efektívnejšie viesť tím, ale aj rodičom a partnerom, túžiacim po lepšom porozumení, predajcom a vyjednávačom, ktorí potrebujú presvedčiť ľudí a budovať dôveru, a každému, kto chce komunikovať sebavedomejšie, jasnejšie a empatickejšie.

Moja cesta k sebe (Sabrina Fleisch)
Všetci túžime po naplnenom a šťastnom živote, no nie vždy vieme, ako sa k nemu dopracovať. Ak máte pocit, že napriek neprestajnej snahe sa zlepšovať iba bezmocne plávate proti prúdu, táto kniha vám ukáže, ako nájsť odpovede, ktoré hľadáte.
Moja cesta k sebe je praktický sprievodca, ktorý vás prevedie procesom sebapoznávania a pomôže vám objaviť, čo konkrétne vám bráni v dosahovaní vašich snov.
Prostredníctvom zaujímavých cvičení, testov a hlbokých otázok sa naučíte lepšie rozumieť svojim myšlienkam, pocitom a správaniu. Pochopíte, ako môžete zmeniť svoje návyky, získať viac sebavedomia a žiť život, ktorý si zaslúžite.
Autorka ponúka jednoduchý trik, ako si urobiť deň krajším a lepším. Poznáte ho? Ak nie, prečítajte si o ňom TU.
Tiež sa napríklad pýta, prečo ľudia odkladajú svoje ciele, želania, úlohy na neskôr? Čo im bráni v tom, aby žili život, aký si želajú? Dá sa to vraj ľahko vysvetliť: Vo chvíli, keď máme konať, si s konaním spájame viac nevýhod ako výhod a rozhodneme sa nekonať.
„Keď sa blíži dôležitý termín, napríklad skúšky, odovzdania práce, daňového priznania, návštevy svokrovcov a podobne, spájame si s odkladom viac výhod ako nevýhod. Negatívne dôsledky nás naďalej nútia urobiť, čo treba,“ píše v knihe Moja cesta k sebe.

Enem...historki šuškané pod borovicami (Štefan Nižňanský)
Toto je 100 veselých, neuveriteľných, absurdných aj tragických príbehov Záhoria.
Prekvapivé osudy, zaujímavé momenty, aj známe osobnosti späté s týmto regiónom...a to všetko popretkávané láskyplným humorom. Štefan Nižňanský zachytil jedinečnosť a krásu Záhoria, láskavosť a bohatý život jej obyvateľov v knihe s originálnym názvom Enem... historki šuškané pod borovicami.
Vedeli ste, že ak by osvietená cisárovná Mária Terézia a jej syn Jozef neboli dali vysadiť na Záhorí borovicové lesy, tento región by bol najväčšou púšťou strednej Európy?
Aj toto nájdete v knihe publicistu a spisovateľa Štefana Nižňanského, ktorý je držiteľom prestížnej medzinárodnej Ceny Egona Erwina Kischa.
A tak chodil po Záhorí a pod slávnymi borovicami počúval rôzne príbehy, potom si ich zapisoval, upravoval, aby ich pretavil to tejto zaujímavej knihy. Z jej strán cítiť už po pár vetách lásku k Záhoriu, kam sa autor pred rokmi presťahoval z Bratislavy a ako činžiakové dieťa začal žiť v chalupe v dedinke Tomky.
Je to 350-stranová oddychovka nielen pre Záhorákov, ale aj „cezpoľných“, ktorý chcú túto oblasť spoznať lepšie. Takpovediac z prvej ruky, pocítiť na tvári vánok spod borovíc, začuť typickú záhoráčtinu, ktorej je v knihe požehnane a stretnúť zaujímavých ľudí, ktorých príbehy by zostali zabudnuté, keby ich Štefan Nižňanský z nich nevydoloval a nepreniesol na papier.

Maľovaný výlet do Bratislavy (Ivona Ďuričová a Adrián Macho)
Ďalšia lahôdka od už zohratej a čoraz obľúbenejšej dvojice. Ivona Ďuričová píše a Adrián Macho to nádherne ilustruje. Doslova sa preslávili a získali desaťtisíce fanúšikov sériou o abecede. Najskôr tu boli Zvieratká z abecedy a stali sa doslova slovenským bestsellerom – dodnes sa predalo takmer 41-tisíc výtlačkov. Potom prišli Hádanky z abecedy, Písmenká z abecedy, Básničky z abecedy a vlani Vianoce z abecedy.
Teraz sa táto dvojica pustila – verme – do novej série a kniha Maľovaný výlet do Bratislavy vyzerá naozaj úchvatne.
Ak radi chodíte na výlety, táto knižka vás vezme do Bratislavy, kde je mnoho jedinečných zaujímavostí, ktoré stojí za to navštíviť: ZOO, hrad, Dunaj, UFO a všeličo iné. Pridajte sa k autorom a začítajte sa do nádherne ilustrovaných básničiek. Vďaka maľovanému čítaniu, ktoré navzájom spája text s obrázkami, si obohatíte svoju slovnú zásobu, dobre sa zabavíte a zároveň spoznáte krásy hlavného mesta Slovenska. Užijete si nezabudnuteľný výlet plný maľovaných dobrodružstiev!
Kniha je ideálna pre deti od 4 rokov.

Foto: Ikar, Tatran, N Press, Stefany, Stonožka