Zabijak nudy - zopár článkov o hračke zvanej vesmír.

Vedu mám veľmi rád a považujem ju za jeden zo spôsobov ako byť v živote šťastný. Človek však zďaleka nemusí byť vedcom, aby sa dokázal tešiť zo sveta (koniec koncov ani veľa z vedcov to aj tak nedokáže). Preto občas - keď ma chytí slina a dovolí voľný čas a rodina - tak chytím klávesnicu, vyšlem zopár elektrických signálov zo svojich zatiaľ ešte živých mozgových neurónov, tento elektrický signál potom pretransformujem prostredníctvom biochemických reakcií na pohybovú energiu mojich prstov, ktorá sa následne pomocou kláves opätovne premení na elektrickú energiu v okruhoch počítača, následne cez monitor vyšle fotóny do vašej sietnice, ktoré vyvolajú elektrický impulz idúci do vašeho mozgu a.... ej, dosť! Jedným slovom, ja niečo napíšem a niekto si to občas prečíta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ibaže - je tu aj istá pozemská vec, zvaná blogerský kódex. Nechcem duplikovať na blogu veci, čo som už napísal. Na druhej strane, keď už som sa tu objavil, bola by škoda, keby som na ne aspoň neodkázal.

Tak napr. začiatočníkov v astrofyzike by mohol potešiť článok Zrodenie, život a smrť hviezdy ,ktorý vysvetľuje prístupnou formou život týchto poskytovateľov aj ničiteľov života na planétach.Tých, ktorých zaujíma povaha vesmíru a niekedy až za vlasy pritiahnuté veci týkajúce sa gravitácie, by mohol zaujať článok O neutrónových hviezdach, gravitácii a kozmológii ,ktorý takisto veľmi nenáročnou formou popisuje niektoré zaujímavé aspekty nášho sveta.Pre trošičku náročnejšieho čitateľa je určený článok Čo skrýva neutrónová hviezda?ktorý je ale stále plne určený a zrozumiteľný pre laikov.Koho zaujíma hľadanie mimozemského života, pravdepodobne privíta základné informácie v slovenčine o serióznych vedeckých pripravovaných projektoch Darwin a TPF (i keď bohužiaľ projekt TPF bol nedávno odložený na neurčito).No a ak vás omrzelo len čítať a zaujíma vás myšlienka vašej priamej účasti na najnovších objavoch v pohodlí vášho domova, tak si môžte prečítať aj články o projekte Large Hadron Collider zameraného na pomoc pri stavbe najväčšieho urýchľovača častíc na svete (ktorý nám pomôže odhaliť nové častice a štruktúru hmoty),prípadne všeobecne o viacerých ďalších vedeckých projektoch (napr. vývoj nových liekov proti rakovine a mnohým ďalším chorobám, či simulácie vývoja zemskej klímy...), na ktorých sa môžete zúčastniť.

Ešte malá vysvetľujúca poznámka - články boli písané pre účastníkov tzv. grid computingu, konkrétne projektu BOINC. Je to spôsob, ako nesedieť len pasívne doma čítaním článkov, ale ako aktívne prispieť špičkovej vede, a to pomocou darovania časti výkonu svojho počítača. Umožnili to vedci a programátori z Berkeley univerzity v Kalifornii, a dnes túto možnosť využíva viacero špičkových vedeckých týmov vo svete a stovky tisíc bežných ľudí.Okrem vedy je to aj zaujímavá súťaž o virtuálne kredity... Viac sa o jednotlivých projektoch, na ktorých sa dá zúčastniť, okrem uvedených článkov, dozviete na webe www.boinc.sk .

Verím, že niektorým čitateľom članky prinesú príjemné odreagovanie sa od každodenného sveta a života a inšpirujú ich k hlbšiemu zamysleniu sa nad naším miestom vo vesmíre a našou úlohou na tomto svete. Pretože sme tu aj preto, aby sme naozaj žili, a nielen prežívali.

Juraj

Juraj Kotulič Bunta

Juraj Kotulič Bunta

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jadrový fyzik, pracuje v Japan Atomic Energy Agency, žije s manželkou a synom v Tokai-mura, Japonsko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu