Manažéri hospodárskych, ekonomických, ale aj nevýrobných inštitúcií sú odvolávaní za oveľa menšie zlyhania, ako je zranenie, či nebodaj smrť človeka. A nieto ešte zranenie takého, ktorý je chránenou osobou podľa zákona. A mnohí si svoje pochybenia aj priznajú a súhlasia s abdikáciou. Medzi politikmi na Slovensku sa ale pestuje iná kultúra. "Náš človek" predsa nemôže zlyhať.
Veľmi to pripomína obdobie súdruhov. Predsedníctvo strany Hlas jednomyseľne odporučilo snemu zvoliť za nového predsedu súčasného generálneho manažéra strany a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. A navrhol ho novozvolený, apolitický prezident: „V týchto ťažkých časoch strana potrebuje energiu a odhodlanie, ktoré Matúš pre mnohých zosobňuje.“ Zrozumiteľnejšie sa to dá povedať tak, že v boji o koryto sa zahryzol najsilnejšie.
Ťažké časy tu boli aj po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aj útok na novinára, obzvlášť na investigatívneho, je predsa útokom na demokraciu. Ťažké časy tu boli aj počas pandémie, keď na COVID 19 umierali tisíce ľudí. A ťažké časy pre mnohých začali vojnou na Ukrajine pred viac ako dvoma rokmi.
Vtedy sa ale akosi po zmierení nevolalo. Po vražde novinára jeden povedal, že rozpútam také peklo... Počas pandémie iní provokovali davy na tribúnach, že dole rúška. A ešte len nedávno sa jeden posmešne škeril, že v Kyjeve vojna nie je. Aj vtedy potrebovalo Slovensko energiu a odhodlanie na zmierenie.
Žiaľ, vidina predčasných volieb bola silnejšia a túžba po moci neodolateľná a tak sa energia míňala na to, čo je opakom zmierania a porozumenia. Zlobu a nenávisť, a keď trebalo aj na fyzické potýčky.
Romana Mikulca, ministra vnútra predošlej vlády odvolávali osem krát. A za oveľa banálnejšie veci, ako je zanedbanie povinností pri ochrane ústavného činiteľa, následkom čoho boli jeho ťažké zranenia. Vtedy poslanec Šutaj Eštok určite dvíhal ruku za jeho odvolanie zakaždým, lebo u nich sa hlasuje jednomyseľne.
Teraz však uplatňuje systém dvojakého metra. Rozhodne vraj inšpekcia. Tí policajní inšpektori by si ale mali dávať pozor, aby aj oni neskončili aspoň s výčitkou. Ako tí, čo vyšetrovali Dankov semafor.
Minister vnútra Šutaj Eštok nie je politik, ktorý by gestom odstúpenia z funkcie vyjadril ľútosť nad tým, čo sa stalo. Také gestá robia len ozajstní štátnici. O to bolestnejšie to musí byť pre samotného Fica. Lebo v očiach súdneho človeka zotrvávanie vo funkcii bez vyvodenia zodpovednosti sa javí len ako priživovanie sa na nešťastí iného.
Namiesto návrhu na odvolanie z terajšej funkcie ministra dáva predsedníctvo Hlasu odporúčanie na povýšenie Šutaja Eštoka do funkcie svojho predsedu. Ale nie je to žiadne prekvapenie. Je to len odporúčanie ľudí, ktorí už raz Fica zradili.