Dva druhy problémov

V živote sa stretávame s dvoma druhmi problémov. Jedny sa tvária vážne, a pritom vážne vôbec nie sú. Druhé sa možno až tak vážne netvária, a pritom naozaj vážne sú. Pre dnešný blog som si vybral jeden z každého súdka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)
Obrázok blogu

Do prvej kategórie spadajú podľa môjho názoru horúco diskutované dvojjazyčné geografické názvy v učebniciach vlastivedy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Bože na nebesiach, to naozaj toto školstvo nemá vážnejšie problémy? Z každého média, ktoré otvorím alebo zapnem, vyskočia na mňa chýbajúce zátvorky s maďarskými názvami. Mimochodom, po vecnej stránke súhlasím s názorom maďarskej menšiny. Predstavte si, že by sme my, Slováci, rozprávali takto: „V lete sme boli na výlete po Rakúsku a Nemecku. Začali sme vo Wien, pokračovali sme do München a skončili v Köln.“ Pripadalo by vám to normálne? Mne nie. Keďže slovenčina má vlastné, slovenské názvy uvedených miest, chodíme do Viedne, prechádzame cez Mníchov a končíme v Kolíne. Na druhej strane by určite bolo rozumné, aby v maďarských učebniciach boli v zátvorkách uvádzané aj originálne (t. j. slovenské) názvy miest, obcí či pohorí, pretože inak môže mať žiak problém identifikovať, o ktorom mieste je vlastne reč. Viete napríklad, kde hľadať Kostnicu, v ktorej bol upálený chudák Ján Hus? Alebo slávnu katedrálu v Remeši? A kam letí Američan, keď mieri do Venice? Osobne navrhujem: nepodarené učebnice skartovať, vytlačiť nové s maďarskými aj slovenskými názvami, ministerstvo školstva už nikdy nedávať do rúk SNS a priestor v médiách venovať skutočným a vážnym problémom nášho školstva. Je ich asi 97.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz k druhému problému, ktorý je oveľa vážnejší, než sa možno ľuďom na Slovensku zdá, a to je globálna finančná a ekonomická kríza. Jediný, kto sa z nej môže naozaj tešiť, sú učitelia náuky o spoločnosti a ekonómie. Majú ideálnu príležitosť vysvetľovať žiakom na praktických príkladoch, ako funguje tento svet, teda aspoň jeho ekonomická a finančná časť. Čo sú to hypotéky? Čo sú to zlé hypotéky? Prečo vlastne banky dávali rizikové hypotéky? Prečo sa to nakoniec prevalilo? Ako a prečo sa tento problém šíri z jedného kontinentu na druhý? Ako sa štáty snažia situáciu riešiť? Mali by ju vôbec riešiť? Prečo slovenský robotník môže prísť o prácu pre chyby amerických bankárov? To všetko sú veľmi dôležité otázky. Momentálne je všade dostupných množstvo zaujímavých materiálov, ktoré osvetľujú jednotlivé aspekty tejto krízy a zároveň ozrejmujú princípy fungovania svetovej ekonomiky. Ako bývalému matematikovi sa mi na ekonómii veľmi páči, že je v nej veľa kauzality: fungujú tam logické príčinné väzby. Žiaci by sa preto nemali učiť iba poučky typu „centrálna banka je...“, „inflácia je...“, ale mali by v primeranej miere rozumieť aj vzťahom, väzbám a mechanizmom fungovania ekonomiky. Bolo by krásne, keby vedeli odpovedať aj na otázky začínajúce magickým slovíčkom „prečo“. Slovíčkom, ktoré sa v našich školách používa iba veľmi zriedkavo... Ktovie prečo?

Vladimír Burjan

Vladimír Burjan

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Od štvrtého roku života pôsobím v školstve. Postupne som bol škôlkarom, žiakom ZŠ (Duklianska ul. BA), gymnazistom (GAMČA), vysokoškolákom (MFF UK), učiteľom matematiky na gymnáziu (GAMČA), riaditeľom odboru na ministerstve školstva, vedúcim skupiny merania výsledkov vzdelávania na Výskumnom ústave pedagogickom, externým učiteľom na MFF UK (prednáška o testovaní), rodičom dvoch školopovinných detí a členom rady školy (GAMČA). Ešte som nebol inšpektorom (nechcem), ministrom (nechcem) a školníkom (zvažujem). Okrem toho som už sedemnásty rok riaditeľom firmy EXAM testing a od septembra 2009 aj vydavateľom a šéfredaktorom časopisu DOBRÁ ŠKOLA. Vo voľnom čase sa dovzdelávam v histórii, filozofii, výtvarnom umení, architektúre a hudbe – teda v oblastiach, v ktorých mi náš vzdelávací systém zostal veľa dlžný. Zoznam autorových rubrík:  Školstvo a vzdelávanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu