Elektronická kniha a čo potrebujeme, aby sme ju mohli čítať?

Stáva sa, že narazíte na súbor s koncovkou pdb, prc atď. Ak sa ho pokúsite otvoriť uvidíte len písmenkový zmätok, čo s tým? Áno jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o elektronickú knihu vo formáte PalmDoc. Čítačiek tohoto formátu je na internete pomerne dosť. Líšia sa od seba kvalitou, množstvom funkcií a svojím určením pre ten-ktorý operačný systém. Jednou z čítačiek, ktorá vám pobeží vo Windows aj v GNU/Linuxe je FBReader.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Pred niekoľkými rokmi sa tvrdilo, že elektronické knihy do niekoľkých rokov nahradia tie papierové. Tvrdenie síce malo svoju logiku, ale zapadlo medzi tvrdenia podobného druhu ako boli tie o zániku kín a divadiel pri vzniku televízie. Napriek tomu tu elektronické knihy sú a majú svoj okruh čitateľov. Uvádzam pár argumentov pre ich podporu:

  • šetríte lesy

  • lepšia a ľahšia prenositeľnosť

  • nemajú takmer žiadne nároky na priestor (úľava pri sťahovaní)

  • rýchlejšie dohľadanie niektoráho termínu, kapitoly alebo hesla pomocou fulltextu

Aby som bol ale objektívny, doma stále preferujem klasickú knihu, ktorú si môžem ohmatať a ovoňať.

Vráťme sa ale späť k samotnému programu. FBReader je multiplatformová elektronická čítačka kníh pre GNU/Linux, Windows, Zaurus, Sharp, Nokiu 770, desktopy a ďalšie platformy. Poradí si s formátmi ako Palmdoc, Plucker, zTxt, psioni TCR, obyčajný text, HTML a RTF. Zaznamenal som problémy s niektorými pdb súbormi, bolo ich však málo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S kódovaním textu nie sú problémy, bez problémov zvláda slovenčinu aj češtinu, tá sa nachádza aj v nastaveniach. V Language For Encoding Detection slovenčina síce chýba ale keďže je tam čeština, nestretol som sa so žiadnymi problémami pri slovenskom texte.

Tento program sa štandardne nachádza v distribučných repozitároch, ak ho tam nenájdete, pripadá do úvahy kompilácia. Pre užívateľov Windows je inštalácia triviálnou záležitosťou.

V prípade, že chcete program skompilovať, z domovských stránok si stiahnite zdrojový balíček. Pre Debian Etch sú k dispozícii skompilované balíčky s knižnicami GTK+, Qt3 a Qt4. Pred samotnou kompiláciou sa uistite, či máte v systéme knižnicu libenca, ak nie, doinštalujte ju zo štandardných repozitárov svojej distribúcie.
Po rozbalení balíčka doň vojdite trebárs pomocou midnight commandera a otvorte súbor **/makefiles/target.mk nájdite tieto riadky: TARGET_ARCH = win32

UI_TYPE = win32

SkryťVypnúť reklamu

zakomentujte ich #TARGET_ARCH = win32

#UI_TYPE = win32

ďalej nájdite riadky #TARGET_ARCH = desktop

#UI_TYPE = gtk

#UI_TYPE = qt

#UI_TYPE = qt4

a odkomentujte riadky podľa toho, s ktorými knižnicami ich chcete skompilovať a architektúru desktop. V mojom prípade to bolo Qt3: TARGET_ARCH = desktop

#UI_TYPE = gtk

UI_TYPE = qt

#UI_TYPE = qt4

Nasleduje samotná kompilácia a inštalácia: $ su

$ configure && make && make install

Prajem Vám príjemné chvíle strávené pri čítaní trebárs Stopárovho sprievodcu po Galaxii.

Užitočné odkazy: Vytváříme elektronické knihy pro PDA

Juraj Búš

Juraj Búš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemám rád škatuľky. V politickom kompase mi vyšlo, že názorovo stojím niekde pri Gándhím. Umiestnenie na grafe sa zhodovalo s liberálnou ľavicou. Ak bol teda Gándhí ľavicový liberál, tak som ním asi aj ja :-)Jabber:xjurajx@njs.netlab.cz Zoznam autorových rubrík:  Open SourceKnihySci-Fi a FantasyZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu