Sloboda nie je zločin a slobodný softvér nie je kradnutý

K tomuto zápisku ma podnietil jeden z príspevkov v diskusii pod článkom Niekoľko aplikácií z môjho desktopu. Pisateľovi neupieram snahu o konštruktívny dialóg ale očividne nevie o tom, že môže existovať slobodný softvér šírený voľne a bez úplaty alebo pod niektorou slobodnou licenciou, napríklad GNU/GPL a to isté sa týka hudby a elektronických kníh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Citát v pôvodnom znení:
jedine co mi na tom trosku vadi je fakt, ze na jednej strane obhajujete (nielen vy, ale linux komunita vseobec) open source aplikacie a slobodny operacny system castokrat faktom, ze je bezplatne a nemusite software kradnut - je to asi jeden z najcastejsie sa opakujucich argumentov, ktore vidim v diskusiach o tom, preco linux ano a preco windows nie (samozrejme popri argumentoch o moznosti volby, stabilite, prisposobitelnosti apod.)
to ze mate v pocitaci krasnu zdigitalizovanu zbierku knih a x GB suborov vo formate mp3, co je mimochodom rovnaka kradez ako nainstalovat si nelegalne windows vista vas uz netrapi? (s vynimkou knih na ktore uz nie su autorske prava a s vynimkou hudby ak vlastnite aj originalne CD)
uvedomte si, ze aj v pripade hudby a knih je situacia rovnaka ako v pripade software; ja nevravim, ze som bez viny, ale potom by si komunita mohla aspon odpustit argument o 'kradnuti' software pretoze v mojich ociach kradne rovnako

V predmetnom článku som totiž predstavil dve aplikácie šírené pod licenciou GNU/GPL a to GCStar a Rhythmbox . Pisateľ pravdepodobne zvyknutý na komerčné ponuky v grafickom užívateľskom prostredí skr. GUI svojho operačného systému skr. OS predpokladal, že na OS nekomerčného charakteru, ktorý je šírený slobodne bude ponuka obdobná. Teda aspoň čo sa týka hudby a kníh v elektronickom formáte.

Odhliadnuc od toho, že v OS, ktorý je nekomerčného charakteru (ale dá sa pomocou neho robiť aj komercia) nie sú žiadne reklamy a zostáva teda na užívateľovi, ktoré služby si vyberie a ktoré bude chcieť používať, môže využívať aj služby komerčného OS.

V hudobnom prehrávači Rhythmbox si užívateľ môže vybrať dve služby, ktoré ponúkajú rôzne hudobné žánre, od vážnej hudby cez Pop, Rock, Punk až po Hip-Hop. Na Jamendo je to práve v tomto čase 64.428 skladieb od 4716 interpretov a na Magnatune 8982 skladieb od 257 interpretov. Skladby si môžete priamo zo servera sťahovať a ak ste mladá nádejná kapela, na server aj uploadovať. Lebo ono to funguje práve na tomto princípe. Najnovšie hity tam síce nenájdete, kvalita tiež kolíše, ale ak máte záujem o alternatívne žánre, je to pre vás zaujímavý zdroj.

Podobná sitácia je aj s e-bookmi. Niektoré sú voľne šíriteľné, alebo vydávané pod slobodnými licenciami ako napr. GNU/GPL. Na internete sa vyskytuje veľmi veľa warezu, nepopieram. Doposiaľ však nechápem ako tento warez mohol spojiť alebo vytvoriť jeho asociáciu s programom GCStar, čo je katalogizér zbierky kníh, teda knih papierových aj tých elektronických, alebo som niečo zle pochopil? Pisateľ automaticky predpokladá nekalé úmysly?

Ešte donedávna existovalo také klišé: Na jednej strane drôtu sedel za pomerne výkonným počítačom poctivý a nič netušiaci užívateľ systému Windows, zatiaľ čo na druhej strane trieskal v rýchlom slede do klávesnice užívateľ s krvou podliatymi očami za obrazovkou malých rozmerov monochromatického monitoru, s nainštalovaným Linuxom na nejakom Pentiu 1, zlý hacker, ktorý sa snažil prvému užívateľovi ukradnúť nejaké dáta.

Dúfam, že tento pohľad na užívateľov OS GNU/Linux je už preč. Takisto dúfam, že rôznych alternatívnych ponúk bude dosť aj naďalej. Niet totiž nad slobodu výberu a nech sa to týka čohokoľvek. Čo je zadarmo, ešte nemusí byť kradnuté a nemusí to mať ani nižšiu kvalitu, niekedy skôr opak je pravdou.

Ešte ohľadom toho GCStar. Program by mal v budúcnosti podporovať protokol Z39.50 , Tellico ho už podporuje. Čo to znamená? Uľahčenie práce, tento protokol totiž využívajú rôzne knižnice, takže ak si ich nadefinujete, odpadne vám veľa ručnej práce s vkladaním údajov do programu.

Juraj Búš

Juraj Búš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemám rád škatuľky. V politickom kompase mi vyšlo, že názorovo stojím niekde pri Gándhím. Umiestnenie na grafe sa zhodovalo s liberálnou ľavicou. Ak bol teda Gándhí ľavicový liberál, tak som ním asi aj ja :-)Jabber:xjurajx@njs.netlab.cz Zoznam autorových rubrík:  Open SourceKnihySci-Fi a FantasyZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu