Pár slov o Metale

Písmo: A- | A+

Nedávno som sa začal zapodievať myšlienkou prečo niektorým ľuďom Metal vôbec nič nehovorí. Ba čo viac, považujú ho za nesúrodý hluk na jedno kopyto, ako keby niekto sudy váľal, humbug cez humbug bez melódie a rytmiky.

Naozaj sa mi to veľmi ťažko predstavovalo a mal som tendenciu sa nad takýmito ľuďmi iba pousmiať a na danú tému nepokračovať v rozhovore. No nedávno som sa dozvedel o hypotéze, ktorá ma zaujala.

To, že je Metal najkošatejším stromom v rámci hudobného sveta všetkých čias netreba hádam nijak zvlášť dokazovať. Skutočne len Metalu sa podarila taká neuveriteľná rôznorodosť v rámci svojho vlastného žánru, aká sa nepodarila žiadnemu inému hudobnému štýlu. Objemné množstvo subžánrov v ňom samotnom z neho robia tak obrovskú paletu možností, že počúvať „len Metal“ je takmer absurdné spojenie. Akoby sa Vás niekto spýtal, či počúvate len hudbu.

Je mi jasné, že bežný, mainstreamový človek sa len ťažko orientuje v spleti Metalových žánrov. Sú takí, čo sa vyhýbajú Metalu možno len vplyvom prostredia v ktorom žijú (mimo undergroundu) a nie tým, že by neboli schopní poňať a počuť jeho krásu v rozvinutom celku. Čo tým myslím?

Uvediem príklad. Moderné výtvarné umenie tiež neoslovuje väčšinovú populáciu. Ja sám mu vôbec nerozumiem a priznám sa, som úplný barbar, pokiaľ by som ho mal hodnotiť po umeleckej stránke. Sú to pre mňa len nezmyselné čmáranice, ktoré nemajú žiadnu umeleckú hodnotu. Vôbec tomuto druhu umenia nerozumiem. To však neznamená, že sa za mne neprekonateľnou bariérou neskrýva pravé umenie a veľká umelecká hodnota, ktorú niekto iný môže vidieť a vnímať veľmi intenzívne. Mnohí môžu podobné pocity zažívať trebárs pri modernej poézii, či klasickej hudbe, alebo už spomínanom Metale.

Hypotéza je taká, že niektorí ľudia sú proste nadaní vnímať aj také aspekty tvorby a vidieť za niečím aj čosi hlbšie, čo ostatným môže ostať kľudne utajené. Otázne je, či je táto schopnosť vrodená, teda geneticky podmienená. Isté náznaky pre toto tvrdenie sa objavili. To sa ale môžme zatiaľ len dohadovať. Osobne však vôbec nemám problém prikloniť sa k názoru, že na to, aby sa človeku páčila moderná maľba a vedel ju naozaj pochopiť, musel mať túto predispozíciu akosi v sebe. Alebo jednoducho povedané - Metalistom sa človek nestáva, Metalistom sa človek rodí.

Pokiaľ by nejaký rýpal chcel uplatniť objektívny princíp, môžete ho s kľudom poslať do zadku. Objektivita v chuti a v umení neexistuje. Dôležitý je len subjektívny postoj. Aj keby tisíc najlepších degustátorov povedalo, že čučo zo Champagne je najlepšie čučo, a Vám raz nechutí, tak ho skrátka piť nebudete. A aj milión hudobných kritikov keď povie, že disko je super, tak Vy ho predsa počúvať nebudete lebo je to úbohá sračka.

Čiže priatelia, pokiaľ nie ste úplne masovo zdegenerovaný jupík, skúste sami zistiť, či naozaj ste odkázaní na to, počúvať ohlupujúce rádiá, alebo máte dar počúvať aj kvalitnejšiu produkciu.

Skúste si nájsť svoj žáner, ktorý by Vám najlepšie vyhovoval a započúvajte sa do omamných melódií, rifov a harmónií gitarovej muziky. V samotnom Metale, ako som už úvodom spomenul, je nepreberné množstvo štýlov a odnoží, od klasického Heavy Metalu, cez Thrash Metal, Death Metal, Black Metal, Power Metal, Punk Metal, Folk Metal, Dark Metal, Pagan Metal, Viking Metal, Doom Metal, Gothic Metal, Grind Metal, Nu Metal, Beer Metal, Glam Metal, Progres Metal, Symphonic Metal, Speed Metal, White Metal, Industrial Metal, Avantgard Metal, a mnoho, mnoho ďalších.

Samotné tieto štýly sa ďalej členia. Zoberme si námatkovo napríklad taký Death Metal, ktorý sa delí na ďalšie ohromné podskupiny (asi osem) a každá z nich obsahuje stovky kapiel a aj tie majú svoje ďalšie nuansy. Skratka množstvo je nepreberné, stačí si len vybrať to, čo komu vyhovuje a skúsiť, či dokážete vnímať a počuť jemné, harmonické melódie, vyhrávky a bravúrne postupy aj v tom najrýchlejšom a najtvrdšom poňatí.

Pokiaľ to bude na Vás moc, ako ste si mohli práve prečítať v Metale je aj množstvo iných, jemnejších foriem a vždy ostáva aj poctivá rocková muzika.

No pokiaľ Vám táto hudba vôbec nič nehovorí, neoslovuje Vás, nerozumiete jej, nič tam nepočujete a všetko Vám pripadá na jedno kopyto, pravdepodobne ste sa nenarodili s predispozíciou rozumieť a počúvať kvalitnú hudbu. Nič to pre to, možno za to môže genetika. Nebuďte smutní a v kľude si žite svoj život ako doposiaľ, ale prosím Vás už nikdy sa nevyjadrujte k Metalu a Metalistom vôbec.

Ja tiež nechodím do galérií moderného umenia a nekritizujem jeho produkty, lebo som si plne vedomý, že tomu nerozumiem. A pevne verím, že sú ľudia ktorý tomu rozumejú a dokážu to oceniť.

Takže kto môžete, zahoďte „disko“ a doprajte si už len veľa dobrej, kvalitnej muziky.

Ps: ano, podľa mňa sa má písať Metal s veľkým M.

Skryť Zatvoriť reklamu