Priama demokracia nie je riešenie...

Písmo: A- | A+

Chodím na námestia, tiež som nasrdený a protestujem proti gorilám, proti korupcii. Ale čím ďalej, tým mám zmiešanejšie pocity. Pomaly každý z rečníkov má v niečom inú predstavu ako ten pred ním, alebo ten po ňom a to nehovoriac o predstavách v dave. Samozrejme výzvy na dôkladné prešetrenie sú úplne v poriadku, priam nutnosť. No niektoré požiadavky organizátorov sú trochu zmätočné a mnohé z nich úplne mimo realitu.

Vysnívané vzdušné zámky, ktoré aj keby sa dosiahli, znamenali by pravdepodobne ešte horší stav, aký máme a to už je čo povedať.

Nebudem sa sústrediť na všetky nezmysly, len malý príklad. Trebárs požiadavka stále častejšie sa ozývajúca na zmenu politického systému = priama demokracia. Tak voči tejto predstave som maximálne skepticky. Teda ani nie tak voči zmene systému, tu si viem dokonca predstaviť v zmysle prejdenia na určitý senátorsky model, alebo niečo podobné (to sa dá docieliť aj zmenou volebného zákona). Ale priama demokracia v krajine kde v podstate od 89 je stále dominantná jedna strana (aj keď sa vždy inak volá), ale elektrorát je viac menej istý, tých 30, 40 percent sympatizantov s jedným videním sveta a tým pádom aj spravovania krajiny ma skôr napĺňa skepsou, ako optimizmom. Skrátka, ak sú voľby odzrkadlením názoru ľudí, neviem prečo by potom tí istí ľudia, čo furt volia tie isté opice, mali mať väčšiu mentálnu schopnosť na správu veci verejných. Áno viem, sú krajiny kde to funguje a na lokálnej úrovni si to dokonca viem predstaviť, ale ako spoločenské zriadenie v našej krajine kocúrkovskej ma to moc neláka. No a to nehovorím o jednom transparente ktorý hlásal, že "vláda ľudu". Tak to ma úplne, že striaslo pri tejto boľševickej propagande a po tele mi prešiel mráz a zježili sa mi všetky chlpy na brade. Tých 40 rokov nestačilo?

No nič, podľa mňa je to cele nedomyslené, po prvé organizátori (buď im vďaka) by si mali hlavne ujednotiť čo najužšiu skupinu čo najrýchlejšie dosiahnuteľných cieľov, a len tých realistických, ktoré ich naozaj spájajú. Teda spájajú čo najväčší počet ľudí. Taká platforma je jasná, je to odpor voči korupcii (je úplne pochopiteľné, že jednotnú agendu nemohli mať hneď od začiatku, aj oni sami sú asi prekvapení aká odozva sa spustila, som presvedčený, že ako ide čas sa budú kryštalizovať aj ich požiadavky). Ostatné zmeny sa nemôžu zaviesť zo dňa na deň, chce to sériu postupných krokov. Aspoň teda podľa mňa.

Verejná debata na túto tému samozrejme môže a mala by prebiehať, ako som spomenul, zmenu politického systému si viem predstaviť a nemusí to byť len forma permanentných referend.

No v prvom rade treba žiadať, a to bezodkladne po voľbách, hneď v prvom mesiaci po zostavení vlády, musí parlament bez okolkov prijať nasledujúce zákony. Jednoznačný, prísny zákon o financovaní politických strán. Jasne sformulovaný zákon o lobingu. To sú krásne odsledovateľné kroky, kde si každý dokáže zrátať, či sa udiali alebo nie. A keď nie, znova do ulíc a žiadať, žiadať!

Ďalej je veľmi kľúčové a dôležité okamžite po najbližších voľbách prijať nový a hlavne jednotný volebný zákon. Tento, ktorý máme, platí od roku 1998 a vymyslel ho LenOn. U nás je snáď pätoro volieb a každé idú podľa iného zákona, celé zle, treba to zjednotiť a nastaviť poriadne. Náš volebný zákon je naozaj veľmi, veľmi zlý (všetky dôvody a argumenty tu vypisovať nebudem). Rovnako je potrebné zmeniť zákon o referende, znížiť kvórum na jeho platnosť, lebo v momentálnej úprave je to úplne nepoužiteľný nastroj. Ďalej by bolo podľa mňa veľmi vhodné po voľbách zriadiť nezávislú radu, ktorá by bezodkladne začala pracovať na novej ústave, ku ktorej by paralelne bežala debata. Napríklad o tom, či táto forma zastupiteľskej demokracie je to najlepšie, alebo si vieme predstaviť aj inú (trebárs formu, nie politických strán, ale senátorov... tiež to nebudem rozpisovať detailnejšie na tomto mieste).

No a v neposlednom rade, urýchlene treba vyzvať prezidenta, nech sfunkční prokuratúru. Po voľbách by som žiadal zmenu zákona o prokuratúre a zrušil celú funkciu jedného generálneho prokurátora (to je prežitok zo Stalinskej éry) a radšej uvažoval o zavedení formy štátneho žalobcu.

Toľko podľa mňa v skratke čo by bolo najdôležitejšie žiadať v prvých krokoch. Sú to veci, ktoré sú v princípe dosiahnuteľné vcelku rýchlo, avšak ak bude dostatočný občiansky tlak. Všetko ostatne môže prísť na pretras potom.

Skryť Zatvoriť reklamu