Cibuľoviny, medzi nimi aj cesnak vzchádzajú ako prvé. Presvedčiť nás o tom môžu rozkvitnuté jarné kvietky, ktoré oživujú po zime vyblednutú krajinu. Len čo prvé slnečné lúče prehrejú vrchné vrstvy zeminy, sadeničky ožívajú. Nie len tie zasadené, ale aj tie, ktoré sa do zeme dostali pri zbieraní úrody. Už čoskoro tak môžete v záhrade nájsť čerstvú pažitku, ale aj početné buriny, ktoré sa už dávno prebrali zo zimného spánku. Tie vytrvalejšie sú už dlhšie zakvitnuté, čoskoro sa o svoje slovo prihlásia aj ich vytrúsené semiačka.

Medzi prvými rašia cibuľoviny. Ak ste svedomito zožali všetku úrodu, niet čo riešiť. No stane sa, že sem – tam v zemi zostalo zopár cibuliek, ktoré teraz ožívajú. Okrem nich to môžu byť, napríklad aj vytrúsené sadeničky cesnaku „paličáku“.
Čo so vzišlými voľnými semiačkami, ktoré sa dostali do zeme pri zbere úrody a teraz rašia. Nie je to škoda zlikvidovať?
Škoda to je, ale nie veľká, no i tak môžete vzišlé semiačka s citom zo zeme lopatkou vybrať a presadiť na požadované miesto. O tomto čase ešte nie je koreňový systém tak rozrastený, že by to mohlo rastlinkám výrazne uškodiť. Ak teda zo zeme vylúpnete hrudku aj s maličkou sadeničkou, môžete ich tak vyjednotiť na požadované stanovisko. Netreba ich zavrhnúť, však môžu ešte poslúžiť.
Ochrana podľa profíkov od cesnaku
Sadeničky cesnaku už v týchto skorých jarných týždňoch môžu ohrozovať prví škodcovia. Ak nechcete svoju záhradu zaťažovať chemickými zbraňami, na komunitnej stránke OZ Slovenský cesnak jej predseda Július Kráľ radí, že menšie záhony môžete zakryť aj agrotextíliou. Súčasne je potrebné vykonať prvú ľahku kultiváciu, postačí ľahkými bránami, u záhradkárov aj motykou. Je dôležité, aby sa nevytvoril prísušok. Zdôrazňuje prevenciu proti fúzavke, nakoľko táto mucha svojimi larvami poškoduzuje srdiečka rastliniek a škodí tak ich vývoju natoľko, že rastliny chradnú až hynú.
No tam, kde sa chémii vyhnúť nemožno, najmä v oblastiach s častým výskytom tohto škodlivého hmyzu, už nutno použiť preventívne postreky. S ich výberom vám poradia v každom záhradkárstve. Aj po takomto ošetrení by ste však nemali zabudnúť porast sledovať a v prípade potreby ošetrenie zopakovať, najmä ak príde po prvom postreku daždivé počasie alebo sa ochladí, to výrazne predlžuje čas rojenia fúzavky, prízvukuje Július Kráľ.
Ak ste zabudli „pokopčiť“, pustite sliepky. Postarajú sa o všetko, aj o sadeničky
Samozrejme, to bol len žart. No ak si chcete ušetriť prácu s burinami, tieto „anarchistky“ vám môžu uľahčiť prácu. Tam, kde sa vyskytujú nenarastie za čas ich pobytu nič. Všetko dokonale vyčistia, až na holú zem. Zároveň svojím trusom trošku obohatia zem. Záhradný výbeh je najlepšie im zriadiť už v jeseni, po zozbieraní úrody. Za ten čas, až do jari, prehrabú - prezobú, koľko len budú vládať. A nemusíte sa báť vysypať im tam aj masu z jarného „prečesávania“ trávnika.