Starý dobrý BITCOIN a jeho peňaženky

Ak uvažujete o tom, že začnete používať Bitcoin, jednou z prvých vecí, ktoré budete potrebovať, je bezpečná "peňaženka" na jeho uloženie. Existuje veľa druhov kryptomenových peňaženiek a každá má svoje výhody a nevýhody. V tomto článku si prejdeme hlavné typy peňaženiek a poradíme, ktorá je vhodná pre bežného užívateľa.
Začnime
Na internete alebo cez niektorú AI si samozrejme môžete vyžiadať zoznam dostupných peňaženiek. Tu je však potrebné zdôrazniť niekoľko vecí: drvivá väčšina nie je dobrá voľba... a skôr či neskôr utrpíte straty – od nepochopenia konceptu, cez hacking, až po bezpečnostné problémy operačných systémov Windows. Očakávajte celú škálu technických problémov, ktoré sa vám naozaj nechce riešiť, ak nepoznáte správne technické postupy.
Ďalšou vecou je dizajnovo ľúbivá ponuka multi walletov ktoré Vás budu lákať na shitcoiny , derivátove trhy , či iné šialenosti.. OK, ak ste profi - "krypto trader".. tento článok potom nie je pre Vás!
PC wallety
Peňaženka pre bežného používateľa musí byť extrémne jednoduchá a bezpečná, čo je výrazný problém. Na desktop neexistuje nič, čo by bolo skutočne bezpečné! Nech máte nainštalovaný akýkoľvek antivírus a akokoľvek dobre sa staráte o systém, nepomôže vám to. Neverte nikomu, kto tvrdí opak – prakticky každá desktopová peňaženka má za sebou bezpečnostný incident a problematickú históriu, ktorá sa skôr či neskôr zopakuje. Pre bežného používateľa – rozhodne nie.
Mobilné wallety
Mobilné peňaženky sú z bezpečnostného hľadiska problematické. To, čo bolo považované za bezpečné (napr. Samourai Wallet s výhradami), bolo obmedzené štátnym dohľadom. Neustále existuje riziko sledovania a hackingu. Napriek tomu existuje jedna výnimka – najstarší a najjednoduchší Bitcoin Wallet od legendárneho Schildbacha.
Tento mobilný wallet môže byť užitočný v niektorých prípadoch pre bežného používateľa:
dočasná úschova drobných satoshi
filter a prieskum pred uložením
dočasná karanténa pred alebo po použití HW walletu
načítanie starého PAPER WALLETU
Na nič iné sa mobilný on-chain wallet nedá dobre použiť. Poplatky sú vysoké - drahé, bezpečnosť je mizerná.
HW ( hardvérové ) wallety
Sme doma. Na tomto svete neexistuje nič bezpečnejšie pre používateľa ako hardvérové peňaženky. Ak chcete v krypto svete čokoľvek robiť, zaobstarajte si HW wallet! V našich zemepisných šírkach sa jednoznačne bavíme o zariadeniach od spoločnosti SatoshiLabs – Trezor. Je to v podstate lokálny výrobca s najširšou používateľskou komunitou, takže máte prípadnú pomoc na "dosah ruky". Čas a dostupnosť pomoci je niekedy (vždy) rozhodujúca a pomoc či radu poskytuje nielen výrobca, ale poradiť môže aj množstvo ďalších používateľov v rôznych krypto - skupinách na sociálnych sieťach.
Prečo je to tak? HW wallet robí veľmi dôkladne jednu jedinú vec: oddeľuje od seba VEREJNÉ a SÚKROMNÉ kľúče!
Čo to znamená? Že stav vašej peňaženky môžete smelo a bez rizika prehliadať na akomkoľvek zariadení s nulovým rizikom – či už na mobile, tablete, internete alebo v PC. Všade všetko vidíte... a dokonca môžete prijímať Bitcoin od kohokoľvek na svete.
Ak ale chcete váš Bitcoin odoslať, narazíte na prekážku! Musíte vykonať požadovaný fyzický úkon – stlačiť tlačidlo alebo ťuknúť do displeja, čo žiadny vzdialený útočník alebo vírus virtuálne nedokáže, pretože nemá ruky - prst. :-D . Tento fyzický dotyk aktivuje SÚKROMNÝ kľúč uložený v chránenej zóne zariadenia a podpíše transakciu!
Toto je hlavnou úlohou HW walletu – chrániť vás! A vašou úlohou je chrániť HW wallet, aby sa SÚKROMNÉ kľúče nikdy nedostali mimo chránenú HW zónu.
Mimochodom... na TREZORE či inom HW zariadení žiadne bitcoiny NIE SÚ :-D
Rekapitulácia
Článok vás uviedol do problematiky bitcoinových peňaženiek.
Najväčším problémom je, že meškáte... minimálne 5 rokov a je veľmi pravdepodobné, že ak ste Bitcoin nevideli doteraz, už žiaden nikdy neuvidíte. Bitcoin, napriek tomu, že sa vám to masa mediálnych guru a politikov snaží vnútiť, NIE SÚ peniaze a dnes sa tak už takmer ani nepoužíva.
Bitcoin je dnes "technologická kostra" – kostra LIGHTNING NETWORKU! Jeho základný kameň, a ako taký bude bežnému človeku vzdialený. Asi ako bankový serverový systém v chránenej bezpečnostnej zóne, obklopený kordónom vojenskej techniky a besných psov :-D, ktorí človeku natrhnú zadok, keď sa bude snažiť pozrieť za plot.
Bežný človek na praktické použitie bude odkázaný na LIGHTNING NETWORK (LN) čoraz viac... a preto si v ďalšom článku preberieme práve ten, aby ste naskočili do súčasného stavu techniky.
Takže... Nabudúce!!!
Ak mate súkromú otázku odošlite ju LNURL trnasakciou:
